TA3

URL:

http://www.ta3.com

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

9 items/day

Odborníci hlásia pozitívny vývoj v dopyte po pracujúcich

19:14
Pracovné miesta na Slovensku majú pribúdať aj napriek spomaľovaniu ekonomiky. Optimistické náborové plány firiem potvrdzuje aj najnovší prieskum. Kľúčový spracovateľský priemysel je síce menej optimistický ako v minulosti, ale odborníci stále hovoria o pozitívnom vývoji.

Mnohé štáty majú vysoké skryté dlhy. Dôvodom sú úvery z Číny

18:28
Pôžičky Číny iným krajinám sú podľa analytikov podstatne vyššie, ako je známe. Čína totiž úvery často poskytuje tajne, čoho výsledkom je "skrytý dlh," ktorý, navyše, neustále rastie. To môže spôsobiť ekonomike nemalé problémy.

V lekárňach chýbajú antibiotické ušné kvapky, náhrada neexistuje

14.June
Lekári sa sťažujú, že už niekoľko týždňov v lekárňach chýbajú antibiotické ušné kvapky. Náhrada za ne pritom neexistuje. Svojich pacientov tak liečia svojpomocne. Niektorí lekári dokonca hovoria, že za nedostatkom liekov je ich vývoz do zahraničia. Lekárnici ale za tým vidia zastavenú výrobu v jednej z veľkých farmaceutických firiem.

HOSŤ V ŠTÚDIU: Odborníčka na dane a odvody A. Orda-Oravcová o eKase

14.June
Počuli sme, že mnohí podnikatelia nemajú funkčnú eKasu a preto dostali odklad. Viac o tejto téme hovorila Alica Orda-Oravcová, odborníčka na dane a odvody.

Nepredvídateľné legislatívne zmeny škodia stabilite podnikania

14.June
Nepredvídateľnosť legislatívnych zmien má negatívne dôsledky na stabilitu podnikateľského prostredia. Zhodujú sa na tom zamestnávatelia, rezort hospodárstva aj Európska komisia. Podnikateľom prekáža najmä nejednotnosť dátumov v účinnosti zákonov a aj to, že pri poslaneckých návrhoch chýba riadne pripomienkovanie.

Na podujatí HR Leaders diskutovali o princípoch riadenia firiem

14.June
Riadenie a rozvoj ľudských zdrojov považujú manažéri za kľúčové nástroje pri rozvoji firiem. Zahraniční a slovenskí experti na personalistiku preto o nich diskutovali na podujatí HR Leaders. Podelili sa o svoje skúsenosti a hovorili aj o úplne nových princípoch, čím inšpirovali ďalších.

Ukladanie dát je pre firmy dôležité, harddisky sa už nahrádzajú

14.June
Objem dát, ktoré denne vyprodukujeme, dosahuje len ťažko predstaviteľné čísla, ktoré pritom neustále rastú. Pre veľké firmy sú kľúčovým aktívom. Preto je dôležité, kde a ako ich majú uložené. Tradičné harddisky už nahrádzajú rýchlejšie technológie.

HOSŤ V ŠTÚDIU: T. Púchly o rodičovskom príspevku

14.June
Rodičovský príspevok má byť od budúceho roka vyšší. Na dnešnej tlačovej konferencii to ohlásili predstavitelia strany Smer. Rodičia, ktorí pred nástupom na materskú pracovali, dostanú mesačne o 150 eur viac. Naopak tí, ľudia, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali, si prilepšia o 50 eur. Viac o rodičovskom príspevku hovoril Tomáš Púchly, analytik Nadácie F. A. Hayeka.

Zdražovanie zosilnelo, poriadne sme si priplatili za potraviny

14.June
Zdražovanie silnejšie zaútočilo na naše peňaženky. Májový rast cien prekonal aj očakávania odborníkov. Ako ďalej informoval Štatistický úrad, poriadne sme si priplatili napríklad za potraviny.

Poškodia clá ekonomiku? Firmy vyzvali Trumpa k zrušeniu ciel

14.June
Ukončite obchodný spor s Čínou. Takýto odkaz poslali stovky amerických manažérov prezidentovi Trumpovi. Obávajú sa, že clá môžu poškodiť ekonomiku Spojených štátov.

Bitcoin je neekologický, produkuje rovnaké emisie ako Las Vegas

14.June
Virtuálna mena Bitcoin vyprodukuje rovnaké množstvo emisií oxidu uhličitého ako mestá Las Vegas, či Hamburg. Vyplýva to zo štúdie Technickej univerzity v Mníchove a Massachusettského technologického inštitútu. Vedci odporúčajú urobiť opatrenia na zníženie tejto klimatickej stopy.

Rodičovský príspevok sa má razantne zvýšiť, budú dve kategórie

14.June
Ideme do razantného zvýšenia rodičovského príspevku, oznámil na tlačovej besede expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Informoval, že predkladajú do NR SR zmeny, ktoré by mali znamenať navýšenie príspevku pri pracujúcej žene o 150 eur a v prípade nepracujúcej ženy o 50 eur.

Vznikne skutočný rozpočet eurozóny, dohodli sa ministri financií

14.June
Ministri financií Európskej únie dosiahli skoro ráno dohodu o hlavných rysoch rozpočtu eurozóny. Oznámil to francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Ide o kľúčovú reformu, ktorú presadzoval Paríž a narážala na hlboký odpor Holandska.

Hydinári môžu naďalej zabíjať novovyliahnuté kurčatá, rozhodol súd

14.June
Zabíjanie miliónov novovyliahnutých kurčiat samčieho pohlavia, ktorého dejiskom sú priemyselné chovy nosníc, nie je možné ďalej ospravedlňovať ekonomickými záujmami. Napriek tomu môžu hydinári v tejto praxi pokračovať, až kým nebudú mať k dispozícii spoľahlivú metódu, ako určiť pohlavie už v štádiu zárodku, rozhodol v Nemecku najvyšší správny súd so sídlom v Lipsku.

HOSŤ V ŠTÚDIU: M. Krčméry o nepredvídateľnosti legislatívy

13.June
Všetky dostupné domáce či medzinárodné hodnotenia podnikateľského prostredia sa zhodujú na tom, že jedným z hlavných problémov Slovenska v tejto oblasti je nepredvídateľnosť legislatívy. Viac nám prezradil Michal Krčméry, riaditeľ pre vládne záležitosti z Americkej obchodnej komory na Slovensku.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes