TA3

URL:

http://www.ta3.com

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

10.5 items/day

HOSŤ V ŠTÚDIU: L. Vašáková o pláne EÚ pre ekonomiku

17:11
Európska komisia predstavila ambiciózny plán na podporu ekonomiky únie. Chce zriadiť špeciálny nástroj obnovy v objeme až 750 miliárd eur. Ako budú tieto peniaze využité, kto a kedy ich zaplatí, aj to sme sa pýtali Lívie Vašákovej zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

ŠTÚDIO TA3: M. Beňová a M. Lexmann o pomoci od EK

16:15
EK predstavila očakávaný návrh pomoci krajinám zasiahnutým koronakrízou. Na pomoc im vyčlenila 750 miliárd eur. Viac ako tretina zo sumy poputuje do Španielska a Talianska, Slovensko by malo dostať osem miliárd. O tejto téme sme sa rozprávali s kvestorkou Európskeho parlamentu Monikou Beňovou a s europoslankyňou Miriam Lexmann.

Lekári a ošetrovatelia boli v prvej línii pandémie, chcú ich odmeniť

15:20
Minister zdravotníctva Marek Krajčí pripravuje v spolupráci s ministerstvom financií zákon, ktorým by sa chceli poďakovať a odmeniť lekárov pracujúcich aj počas pandémie nového koronavírusu v uplynulých mesiacoch a týždňoch. Potvrdil to na štvrtkovej tlačovej konferencii.

V slovenskej ekonomike sa prepadla nálada, uvádzajú štatistici

15:20
Nálada v slovenskej ekonomike sa v máji prepadla na historicky takmer najnižšiu úroveň, s výnimkou mája 2009. Index sentimentu v dôsledku pandémie koronavírusu oproti aprílu výrazne klesol. Vyplýva to z údajov štatistického úradu.

Analytik S. Pánis o vývoji na finančných trhoch

14:25
Akciové trhy sa opäť posilnili, investori očakávajú reštart globálnej ekonomiky. Aktuálny vývoj na finančných trhoch priblížil v komentári Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

SR hrozí pandémia nezamestnanosti, tvrdí expremiér. MH reaguje

14:25
Slovensko potrebuje na záchranu balík niekoľkých miliárd eur, možno 10, 15 až 18 miliárd. Myslí si to podpredseda národnej rady Peter Pellegrini, ktorý to uviedol vo štvrtok na tlačovom brífingu. Súčasnú vládu poslanci za Smer-SD vyzývajú, aby prestala riešiť epidemiologickú situáciu a začala sa zaoberať tým, ako naštartuje ekonomiku.

L. Grajcarová o duševnom zdraví a verejných financiách

14:25
Útvar hodnoty za peniaze pri MF SR pravidelne hodnotí efektivitu vynakladania verejných financií v rôznych sektoroch. Aktuálne si posvietil na zdravotníctvo, konkrétne oblasť duševného zdravia. O záveroch zverejnenej štúdie sme sa rozprávali s Luciou Grajcarovou, autorkou analýzy z Útvaru hodnoty za peniaze.

SES Tlmače chcú hromadne prepúšťať, zamestnávajú stovky ľudí

13:29
Slovenské energetické strojárne Tlmače, ktoré zamestnávajú vyše 500 ľudí, ohlásili na úrade práce hromadné prepúšťanie.

Sociálna poisťovňa zverejnila dokument pre odklad poistného

12:33
Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného vyhlásenia, ktorým zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby môžu žiadať o odklad splatnosti poistného za máj 2020. Lehota splatnosti sa im predĺži do 31. decembra 2020.

Syn zbitého farmára prehovoril o násilí, minister chce konať

11:38
Ministerstvo pôdohospodárstva v spolupráci s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou plánuje prijať legislatívne zmeny a systémové opatrenia, aby ochránilo poctivých farmárov pred špekulantmi pri poberaní dotácií.

Potravinárstvo trpí najmenej. Obchodné reťazce sa rozširujú

27.May
Potravinárstvo patrí medzi odvetvia, ktoré koronakríza zasiahla najmenej. Obchodníci si pritom uvedomujú dôležitosť dostupnosti potravín a zachovania pracovných miest. Jeden z obchodných reťazcov sa preto rozhodol zamerať práve na rozšírenie svojich prevádzok.

HOSŤ V ŠTÚDIU: M. Sameková o platení daní a odvodov po pandémii

27.May
Koronakríza priniesla mnohé zmeny v daniach a odvodoch. Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu a platenie daní posunula na koniec pandémie. Výnimočný stav však nebude trvať večne. Ekonomika sa čoraz viac otvára a je len otázkou času, kedy vláda zruší mimoriadnu situáciu. Ako tento krok potom ovplyvní platenie daní a odvodov, o tom sme sa rozprávali s Máriou Samekovou zo Slovenskej komory daňových ...

Vyplácanie pomoci sa zrýchlilo, štát minul takmer štvrť miliardy

27.May
Vyplácanie štátnej pomoci podnikom, samostatne zárobkovo činným osobám a zamestnancom na udržanie ich pracovných miest sa počas koronakrízy na Slovensku zrýchlilo. Len za apríl tohto roka boli vyplatené prostriedky v objeme 55 miliónov eur, celkovo od začiatku poskytovania štátnej pomoci už bolo vyplatených 228 miliónov eur.

Identifikovali štyri problémy, pre ktoré zle čerpáme eurofondy

27.May
Štát zjednodušuje riadenie eurofondov. Ako uviedla vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová, jej úrad identifikoval štyri základné problémy, prečo sa eurofondy zle čerpajú. Tieto problémy treba podľa nej odstrániť aj vzhľadom na avizovanú pomoc od Európskej komisie, Slovensko musí byť na čerpanie týchto peňazí pripravené.

Slovensko získa miliardy, ekonomiky idú zachraňovať obrovskou sumou

27.May
Európska komisia chce v rámci pokrízovej obnovy ekonomík poskytnúť členským krajinám závratnú sumu - až 750 miliárd eur. Ako uviedol štátny tajomník MZV Tomáš Valášek, Slovensko získa navyše zhruba osem miliárd eur. Ide o historicky bezprecedentný krok, hovorí minister zahraničia Ivan Korčok.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes