15
new stories - click to show

TA3

URL:

http://www.ta3.com

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

9 items/day

Vyššie dane i viac byrokracie. Matovičov nápad odborníci kritizujú

22:33
Najmenším živnostníkom pribudne administratíva a mnohí štátu zaplatia viac ako predtým. Taký bude podľa odborníkov výsledok nápadu ministra financií zrušiť paušálne výdavky. Igor Matovič to chce zahrnúť do svojej daňovej reformy. Malých podnikateľov tak aj po koronakríze zrejme čakajú ťažké časy.

Kríza zmenila nákupné zvyky Slovákov. Darilo sa najmä e-shopom

22:00
Plné košíky a záujem o zlacnený tovar. Koronakríza zmenila nákupné zvyky Slovákov. Vlani sa darilo najmä internetovým obchodom a potravinovým reťazcom, ktoré zvýšili tržby o viac ako šesť percent. Obchodníci ale upozorňujú, že za dodržiavanie hygienických opatrení zaplatili 37 miliónov eur. Možné zvyšovanie DPH nepovažujú za dobrý nápad.

Atraktivia Slovenska klesá. Potrebujeme reformy čo najskôr, upozorňuje NBS

13:50
Atraktivita Slovenska z pohľadu investorov klesá. Vláda musí čo najskôr urobiť reformy, inak na to doplatíme nielen ekonomicky, ale aj sociálne. Upozorňuje na to Národná banka Slovenska, ktorá vyzýva najmä na nutné zmeny vo vzdelávaní.

Ak Nemecko presedlá na výrobu elektromobilov, o svoje miesto môže prísť 100-tisíc ľudí

11:40
Rozmach elektromobilov by mohol nemecký automobilový priemysel pripraviť do roku 2025 o viac ako 100.000 pracovných miest vo výrobe spaľovacích motorov, ak sa firmám nepodarí zvýšiť úsilie o rekvalifikáciu zamestnancov. Ukázal to tento týždeň prieskum renomovaného inštitútu Ifo.

Ivan Mikloš: Inflácia bude rásť. Otázne je o koľko

9:28
Ako sme na zvyšovanie inflácie pripravení? Mali by sme zmeniť svoje finančné návyky a začať byť viac finančne aktívni? Je inflácia oprávnene strašiakom sporiteľov a investorov? Krátka odpoveď znie, áno. Inflácia predstavuje prah, ktorý musia investori prekonať, aby ich peniaze začali reálne zarábať. Je však takáto dilema aktuálna aj dnes?

Nedostatok čipov ovplyvňuje okrem automobiliek aj elektroniku

7.May
Priemysel aj naďalej sužuje nedostatok polovodičov. Bratislavská automobilka predĺžila odstávku výroby o ďalší týždeň. S chýbajúcimi čipmi zápasí aj trnavská fabrika. Podľa odborníkov nepriaznivá situácia môže trvať až do budúceho roka. Zasiahnutý je už aj obchod s elektronikou – obmedzená je napríklad ponuka mobilných telefónov či počítačov.

Živnostníkom majú zrušiť paušálne výdavky, čo to pre nich znamená?

7.May
Živnostníkom majú výrazne stúpnuť dane a odvody. Návrh daňovej reformy, ktorý predstavil minister financií Matovič totiž počíta so zrušením paušálnych výdavkov. Tisícky živnostníkov ich využívajú na to, aby si znížili základ dane a nemuseli prácne účtovať svoje výdavky. Čo by pre nich znamenalo, ak by táto možnosť zanikla, o tom sme si povedali viac so Stanislavom Čižmárikom, prezidentom Sloven...

Navrhli zákon, vďaka ktorému sa povoľovanie stavieb urýchli

7.May
Rýchlejšie povoľovanie stavieb. Takéto zlepšenie majú priniesť zmeny, ktoré dal vicepremiér Štefan Holý na pripomienkovanie. Ak novinky prejdú, územné konanie zanikne a stavebné konanie by malo trvať kratšie. Šéf Sme rodina Boris Kollár zároveň vyhlásil, že stavebný zákon idú meniť aj preto, aby mohli začať sľúbenú výstavbu nájomných bytov.

Slovensko vyváža viac ako dováža, hnacím motorom sú automobilky

7.May
Slovensko viac vyváža ako dováža. Túto známu pravdu potvrdili aj aktuálne čísla Štatistického úradu. Tento prebytok zahraničného obchodu bol pritom v marci najväčší od júla 2015. Zaujímavé je aj to, že objem vývozu zlomil v marci rekord. Zaslúžil sa o to najmä hnací motorom ekonomiky – naše štyri automobilky. Na historickom maxime skončil v marci aj dovoz.

Regiojet reaguje na zrušenie súťaže na trať: Minister by mal vymeniť úradníkov

7.May
Zrušenie súťaže na železničnú trať Bratislava – Komárno predstavuje stratu dôvery celého trhu v postupy Ministerstva dopravy a výstavby SR. Tvrdí to súkromný dopravca RegioJet. Hlavným dôvodom, prečo sa nikto neprihlásil, je podľa neho zle nastavený systém, nie krátke termíny v súťaži.

AVIS Van Rental investuje do bezpečnosti na našich cestách

7.May
Prenájom úžitkového vozidla by mal sprevádzať pocit istoty a bezpečnosti. Prečo na výbave vozidla naozaj záleží?

Kríza zasiahla najmä pracovníkov v odvetviach s minimálnou mzdou

6.May
Pandémia zasiahla od marca minulého roka najmä ľudí, ktorí poberajú minimálnu mzdu. Práve tí väčšinou pracujú v odvetviach, ktoré utŕžili najväčšie straty. Mnohí z nich preto prišli o zamestnanie. Táto skupina obyvateľstva má aktuálne najväčší problém s platením základných finančných záväzkov. O tejto téme sa porozprávam s Lenkou Buchlákovou, analytičkou fingo.sk.

Pandémia zasiahla najmä tých, ktorí poberajú minimálnu mzdu

6.May
Pandémia zasiahla od marca minulého roka najmä ľudí, ktorí poberajú minimálnu mzdu. Práve tí väčšinou pracujú v odvetviach, ktoré utŕžili najväčšie straty. Mnohí z nich preto prišli o zamestnanie. Táto skupina obyvateľstva má aktuálne najväčší problém s platením základných finančných záväzkov.

Bude Matovičov "Veľký tresk" skôr trest? Takto to vidí analytik

6.May
Minister financií Igor Matovič predstavil daňovo-odvodovú reformu. Pracujúcim rodičom by sa mal zvýšiť prídavok na dieťa a zároveň by daňové zaťaženie malo byť rovnaké pre všetkých. O tejto téme nám viac povedal analytik Martin Vlachynský.

Prilepšia si zdravotníci? Ministerstvo prišlo so zásluhovým systémom

6.May
Zdravotnícki pracovníci by mohli dostať viac peňazí. Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, adekvátne ohodnotenie ľudí v systéme považuje za dôležité. Zaviesť chce preto motivačný zásluhový systém príplatkov.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes