TA3

URL:

http://www.ta3.com

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

8.2 items/day

Kalavská predloží reformu ako obyčajný zákon, Smer ho nepodporí

22:14
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská predloží na rokovanie vlády návrh stratifikácie nemocníc v pôvodnom znení. Teda nie ústavný zákon, ako to žiadal predseda Smer-SD Robert Fico. Informuje o tom portál vZdravotnictve.sk, pre ktorý hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová potvrdila, že ministerstvo ústavný zákon nepredloží.

Máme nedostatok pekárov. Ľudí toto povolanie neláka

20:38
Ľudí, ktorí pracujú v potravinárstve je čoraz menej. Podľa zelenej správy pritom každoročne potrebujeme v regiónoch okolo 900 nových pracovníkov. Jedným z krízových odvetví sú pekári. Ľudí toto povolanie neláka. Študentov a mladých ľudí sa snažia motivovať niektoré firmy cez duálne vzdelávanie.

Počet úrazových dávok klesol, boli však vyššie

12:37
Sociálna poisťovňa vyplatila za prvý polrok 2019 z úrazového poistenia menej dávok ako vlani. Na druhej strane boli však dávky vyššie. Za predchádzajúce dve desaťročia sa podarilo znížiť počet ťažkých pracovných úrazov a úrazov s následkami o tretinu. V uplynulom období zostáva ich počet stabilný. Nahlásených je asi 8-tisíc úrazov ročne.

Nedostatok liekov či potravín. To hrozí Británii, ak odíde bez dohody

11:05
Brexit bez dohody by mohol v Británii viesť k nedostatku potravín, palív a liekov a k tvrdej hranici medzi Írskom a Severným Írskom. Vyplýva to z uniknutých oficiálnych dokumentov britskej vlády, ktoré zverejnil nedeľník Sunday Times.

Poľnohospodári bilancujú, ich očakávania narušili vrtochy počasia

17.August
Zber úrody sa blíži ku koncu a poľnohospodári bilancujú. Tento rok označujú za priemerný s veľkými regionálnymi rozdielmi. Očakávania farmárov narušili vrtochy počasia. Najviac bola postihnutá pšenica a olejniny. Ceny plodín však na trhu ovplyvní aj obchodný spor medzi Čínou a USA.

Pre šíriaci sa mor nariadili usmrtiť všetky diviaky vo zverniciach

17.August
V súvislosti s africkým morom ošípaných nariadila regionálna veterinárna a potravinová správa v Michalovciach poľovným revírom pôsobiacim v takzvanej infikovanej oblasti čo najskôr usmrtiť všetky diviaky vo zverniciach.

Za sezónne potraviny si priplatíme, situáciu zhoršuje nákaza ošípaných

17.August
Za sezónnu zeleninu, mäso, či pečivo si tento rok priplatíme výrazne viac ako vlani. Tieto potraviny podľa štatistikov zdraželi v priemere až o desať percent. Analytici aj firmy tvrdia, že za to môžu vyššie náklady zamestnávateľov. Situáciu zhoršuje aj africký mor ošípaných.

HOSŤ V ŠTÚDIU: Analytik J. Rosa o hrozbe ďalšej krízy

16.August
Hrozbu ďalšej krízy naznačujú podľa ekonómov rôzne signály. Jedným z nich je aj výnosová krivka dlhopisov. Mnohí z vás o nej teraz určite počujú prvýkrát, ekonómovia ju však často spomínajú. Čo výnosová krivka dlhopisov znamená, vysvetlil Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Zvýšenie minimálnej mzdy nemusí byť výhodou, tvrdia odborníci

16.August
Keď sa zvýši minimálna mzda, každý región to pocíti inak. Ak stúpne na 580 eur, ako navrhuje minister práce, najviac to pocítia zamestnanci v Prešovskom kraji. To, čo je na prvý pohľad výhodou, však považujú odborníci za riziko.

HOSŤ V ŠTÚDIU: P. Mocker o poistných podvodoch na dovolenkách

16.August
O poistných podvodoch na dovolenkách sme sa rozprávali s Petrom Mockerom, odborníkom na poistenie zo spoločnosti Fincentrum.

Podvodov pri cestovnom poistení pribúda. Klamať sa nevypláca

16.August
Vymyslené krádeže či choroby. Počas leta pribúda podvodov pri cestovnom poistení. Ide síce iba o ojedinelé prípady, aj tu však platí, že klamať sa nevypláca. Poistné podvody sú totiž trestný čin.

Africký mor sa šíri. Našli ho v domácom chove aj u diviaka

16.August
Objavili sa ďalšie prípady afrického moru ošípaných. Ako informovalo vo svojom vyhlásení ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, na území Trebišovského okresu sa rozšíril o ďalšie prípady v chove domácich ošípaných a o ďalší prípad diviaka. Dokopy evidujú dokopy 12 prípadov nákazy.

Africký mor kántri aj diviaky, nariadili ich intenzívny lov

16.August
V nadväznosti na potvrdenie afrického moru ošípaných na našom území v chovoch domácich ošípaných a u diviačej zveri hlavný veterinárny lekár štátnej veterinárnej a potravinovej správy nariaďuje všetkým užívateľom poľovných revírov intenzívny lov diviačej zveri, pričom je umožnené použiť aj zakázaný spôsob lovu.

Mladé páry mladomanželský úver nečerpajú, mnohí o ňom ani nevedia

15.August
Mladé páry môžu od júla čerpať mladomanželskú pôžičku. Štátny fond rozvoja bývania však za mesiac a pol evidoval len desať žiadostí. Mnoho mladých ľudí takýto typ úveru ani nepozná. Poslanci zo strany Most-Híd chcú najprv pôžičky viac spropagovať, až potom pristúpia k prípadnej úprave podmienok.

Africký mor ošípaných potvrdili v ďalšej slovenskej obci

15.August
Ďalší prípad afrického moru ošípaných v domácom chove na Slovensku zaznamenali v obci Svätá Mária v okrese Trebišov, v časti Pavlovo. Informuje o tom Štátna veterinárna a potravinová správa na svojej webovej stránke.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes