eTREND

Description:

Články zo sekcie: 'eTREND - Technológie - všetky rubriky'

URL:

http://www.etrend.sk/

Catalog:

Tech

Publishes:

4.2 items/week

Popredný vedec Pavol Čekan: Sme schopní vyrobiť 100-tisíc testov týždenne

13:46
Slovensko môže už čoskoro výrazne zvýšiť počet testovaní na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. Vedci, na čele so slovenským biotech startupom MultiplexDX, spojili svoje sily a pripravujú diagnostický PCR test na detekciu vírusu. Nadácia Eset podporila vývoj testu a financuje prvých 100-tisíc kusov. O novej iniciatíve sa TREND rozprával s popredným biochemikom Pavlom Čekanom zo sp...

5G rozširuje koronavírus, preto zapaľujú techniku. Briti uverili konšpiračnej teórii

10:55
Konšpiračné teórie sú folklórom posledných desaťročí a s príchodom internetu sa naplno rozšírili. Ak ide o príbehy typu mimozemšťania s ľudskou podobou ovládajú politikov, to sa ešte ľudia pousmejú, prípadne zaklepú si na čelo. Sú však konšpiračné teórie s reálnym vplyvom na zdravie či bezpečnosť jednotlivcov alebo krajinu. V Británii sa najnovšie cieľom takejto bizarnej teórie stali BTS stanic...

Bratislava sa dočkala zdieľaných skútrov. Ako služba funguje a koľko stojí

17:17
Elektrické skútre zaplavili ulici európskych miest. Po novom sa k nim pridala aj Bratislava. Koncept na zdieľanie elektrických skútrov, kolobežiek či bicyklov s názvom Blinkee.city pochádza z Poľska a do ostatných krajín sa rozširuje formou franšízy. Za projektom na Slovensku je skupina, ktorá prevádzkuje rovnakú službu v Maďarsku. Ako služba funguje a aký majú plán na Slovensku?

Aplikácia Paula upozorní, ak niekto nenosí rúško

4.April
Nosenie rúška je jednou z hlavných tém prebiehajúcej pandémie, či už z pohľadu financovania ich nákupu, ale aj ich významu používania. Slovenská firma Brainit sa síce zameriava na umelú inteligenciu a počítačové videnie, ale v čase koronavírusu našla trocha nevšedné využitie ich špecializácie.

Boháči v luxusných bunkroch prečkajú mesiace. Neboja sa vírusu, ale ľudí

4.April
Technologickí miliardári, celebrity, lekári, právnici, slávne mená z obchodného sveta… mnohých z nich spája vlastníctvo luxusných podzemných bunkrov, ktoré sú vybavené plaveckými bazénmi, bowlingovými herňami alebo strelnicami. Dokážu v nich prežiť mesiace. Neobávajú sa jadrovej vojny ani zásahov asteroidov, ale hlavne občianskych nepokojov.

Ako sa hackuje koronakríza. Tento víkend začína veľký slovenský hackathon

2.April
Hackathon je podujatie, kde sa stretne viacero jednotlivcov alebo skupín s cieľom intenzívne, väčšinou v priebehu víkendu a bez prestávky, pracovať na riešení nejakého problému. Často to býva aj spoločenské podujatie a nie zriedka takto vznikli veľmi zaujímavé projekty.

Finančné zdroje kvôli nákaze vyschli. Vesmírny startup OneWeb čelí bankrotu

31.March
Vesmírna spoločnosť OneWeb mala v pláne priniesť vysokorýchlostný internet miliónom ľudí prostredníctvom stoviek malých satelitov na nízkej obežnej dráhe. V dôsledku pandémie nového koronavírusu si však nedokázala zabezpečiť financie na ďalšie fungovanie, čo ju dostáva do existenčných problémov.

Televízia pre 21. storočie: Hollywood sa prebudil a chystá revolúciu

28.March
Tento rok bude patriť k najdôležitejším v doterajších dejinách zábavného priemyslu. Hollywood sa prebudil a chystá revolúciu v tom, ako budú štúdiá svoje filmy a seriály ponúkať divákom.

Huawei P40 a P40 Pro: už to je skôr fotoaparát s pripojeným mobilom

27.March
Toto bude mobil, pri ktorom absencia Google služieb naozaj zabolí, lebo s nimi by to mohol byť jeden z top smartfónov roka, respektíve top kompaktný fotoaparát roka, ktorý je zhodou okolností v tele smartfónu so zaujímavými funkciami. Huawei si aj tak verí, preto ceny nie sú najnižšie.

Slovenskí vedci vyvinuli náhradu pľúcnej ventilácie, pomôcť má v čase núdze

27.March
Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie (UPV). Použiteľnosť prístroja v piatok potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Ako sa zabaviť v karanténe? Veľa online služieb je úplne zadarmo

26.March
Covid-19 prichádza do iného sveta, než aký bol napríklad v čase hongkonskej chrípky v šesťdesiatych rokoch. Na jednej strane oveľa viac prepojeného, a preto náchylného na rýchlejšie šírenie, na druhej strane do online sveta. Internet a sociálne siete prinášajú mnoho aspektov, ktoré môžu zefektívniť informovanosť a boj proti vírusu. Ale aj spríjemniť dni a týždne strávené v domácej karanténe.

Tisícka nápadov a traja víťazi. Dobrovoľníci ponúkli pomoc nemocniciam v kríze

25.March
Občianska iniciatíva Hackvirus.sk, ktorá hľadá a spája technologické nápady v boji proti koronavírusu pod jednu strechou, predstavila dve aplikácie a platformu pripravené na pomoc štátu a občanom. Je to výsledok z takmer tisícky nápadov, ktoré dostali od verejnosti. S ich transformáciou do reálneho produktu pomáhali programátori na online hackathone.

Ľudia sú v karanténe viac na sieťach. Facebook však má iný problém

25.March
Americkej firme Facebook, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť, klesajú kvôli koronavírusu príjmy z reklamy. Ľudia síce na sociálnych sieťach trávia z obáv pred epidémiou viac času, ale kvôli rozhodnutiu vlád zavrieť obchody nie sú firmy ochotné do reklamy toľko investovať. Facebook, pre ktorý predstavuje reklama takmer jediný zdroj príjmov, to uviedol vo svojom oznámení.

Bohaté rodiny utekajú pred nákazou. Letecký biznis ovládli súkromné tryskáče

24.March
Letecký priemysel dostal ďalšiu ranu. Nový koronavírus zasiahol letecké spoločnosti, ktoré čiastočne alebo úplne rušia svoju prevádzku. Rozmach na druhej strane zažívajú prevádzkovatelia malých súkromných lietadiel. Bohatí klienti ich využívajú, aby unikli z rizikových oblastí či pred vládnymi nariadeniami.

Internetové výhody karantény. Operátori sa predbiehajú, kto dá viac

20.March
Aj keď Európska únia vyzýva k rozvážnemu používaniu online služieb a hlavne streamovania videa, slovenskí operátori práve teraz robia internet prístupnejší a lákavejší než kedykoľvek predtým. Samozrejme ide len o dočasné akcie pre efektívnejšiu a lacnejšiu prácu či štúdium doma a lepšiu informovanosť počas karantény.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes