eTREND

URL:

http://www.etrend.sk/

Catalog:

Ekonomika → Špecializované

Publishes:

13.3 items/week

Neprišlo na účet nejako málo? Overte si, čo viete o svojej mzde

15:15
Sociálne a zdravotné poistenie, dane, rôzne zrážky aj príplatky… Pracovná zmluva spravidla uvádza hrubú mzdu, niekedy obsahuje fixné či variabilné odmeny. Koľko peňazí reálne zamestnanec dostane na účet za odpracovaný mesiac, býva často prekvapenie. Zistite, koľko toho o mzdách viete a či by ste si bez pomoci vedeli vypočítať, prečo ste dostali toľko, koľko ste dostali.

Ošetrovné nepozná hranice. Slováci si ho môžu uplatniť aj na škôlkara v inej krajine

21.February
Slováci žijúci v inom štáte Európskej únie (EÚ), ktorí sú zároveň nemocensky poistení v Sociálnej poisťovni, si môžu ošetrovné uplatniť aj na zdravé dieťa do desať rokov, ktoré napríklad navštevuje škôlku v Rakúsku.

Ako ECB financuje najbohatšieho Európana a robí ho ešte bohatším

21.February
Politika záporných úrokových sadzieb uplatňovaná Európskou centrálnou bankou a obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania majú svoje neželané následky - pomáhajú druhému najbohatšiemu mužovi na svete stať sa ešte bohatším.

Na Slovensko mieri poisťovňa pre psičkárov. Ako funguje a koľko zaplatíte

20.February
Česká online poisťovňa pre domácich miláčikov začne poskytovať svoje služby aj slovenským zákazníkom. Ide o zdravotné a úrazové poistenie psov a mačiek, ktoré bude fungovať v spolupráci s veterinármi. Poisťovňa peniaze nebude preplácať majiteľom, ale priamo veterinárnej klinike.

Materská či péenka. Koľko za odvody dostane živnostník a koľko zamestnanec

19.February
Sociálna poisťovňa sa na zamestnanca a živnostníka nepozerá rovnako. Rozdiely sú vo výške a sadzbe sociálnych odvodov a peniaze tečú do rôznych fondov. Výsledkom je, že každý z nich má v prípade problémov iné nároky na pomoc od štátu, výhody pri ich poskytovaní a v konečnom dôsledku, aj výšku samotných dávok.

Nejasné pravidlá umožňujú získať úver bez úrokov. Centrálna banka to stopne

19.February
Národná banka Slovenska (NBS) chce spresniť pravidlá pre výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Žiadne nariadenie nešpecifikuje, ako ju majú poskytovatelia úverov rátať. Výpočty v jednotlivých spoločnostiach sa tak môžu rôzniť.

Od februára sa už platia vyššie odvody. Živnostníka v problémoch však nezachránia

19.February
Živnostníci platia od februára vyššie zdravotné aj sociálne odvody. V porovnaní so zamestnancami však odvádzajú iné sadzby. Zamestnanie je navyše kryté garančným a úrazovým fondom či poistením v nezamestnanosti. Živnostník tak môže mať problémy napríklad po skončení podnikania alebo krachu firmy, ktorej faktúruje svoje služby.

Je to ako tipovanie v lotérii. Bitcoin čaká rušné obdobie

19.February
Investovanie do bitcoinu je ako tipovanie v lotérii. Peniaze vložené do tejto najstaršej kryptomeny sú hodené do kanála, tvrdia niektorí analytici. Obhajcovia však tvrdia, že cena bitcoinu môže vystúpiť v tomto roku aj na 100-tisíc dolárov za (virtuálny) kus.

Hypotéky lámu rekordy. Oplatí sa dlhšia fixácia už teraz alebo čakať na pokles?

18.February
Zafixovať si hypotéku na viac rokov alebo ešte špekulovať a čakať na ďalší pokles? Túto dilemu rieši pri súčasných padajúcich úrokoch na hypotékach zrejme veľa ľudí. Analytici a banky však upozorňujú na to, že lacnejšie úvery na bývanie do budúcnosti očakávať už iba ťažko.

Najväčšia európska banka má za sebou strastiplný rok. Bude prepúšťať

18.February
Minuloročný zisk britskej bankovej spoločnosti HSBC klesol pred zdanením o 33 percent na 13,5 miliardy dolárov (12,47 miliardy eur). Na výsledok mali vplyv jednorazové odpisy spojené s investičnými obchodmi a s obchodmi v oblasti firemného bankovníctva v Európe.

V Česku bankroty zmierňujú, u nás sprísňujú. V čom sa líšia podmienky

18.February
Od 1. januára tohto roka je možné podať žiadosť o osobný bankrot len vtedy, ak je voči dlžníkovi vedená exekúcia dlhšie ako rok. Už osem mesiacov fungujú nové pravidlá aj v susednom Česku. Aké sú teda rozdiely na obidvoch trhoch?

Je to definitívne. Matka ČSOB kupuje maďarskú OTP Banku

17.February
Belgická KBC Group, ktorá je materskou skupinou Československej obchodnej banky (ČSOB Banky), a maďarská skupina OTP Bank v pondelok uzatvorili dohodu. KBC na základe nej získa 99,44-percentný podiel v OTP Banke Slovensko.

Posledný dobrý rok. Ako dokázali banky vlani navýšiť zisk

17.February
Bankári budú na vlaňajšok spomínať ako na posledný rok, v ktorom sa im podarilo slušne zarobiť. Napriek predpokladom, že zisk sektora klesne, finančné inštitúcie ho v roku 2019 ešte mierne zvýšili. Kým v minulosti sa o rastúcu ziskovosť viackrát postarali jednorazové vplyvy, vlani sa ich zišlo niekoľko. Zapríčinili, že v čistom vyjadrení sa zisk po zdanení sektora posunul o pol percenta nahor, ...

Chcú vyššie výnosy a žiadne riziko. Investičné chute Slovákov rastú, ale pomaly

17.February
Väčšina Slovákov má peniaze v bankách na účtoch a v podielových fondoch. ETF či indexové fondy objavilo ešte málo ľudí. Medzi investormi pretrváva averzia voči riziku, ale aj chuť na vyššie výnosy, tvrdí prieskum.

Daniari nasadzujú zbrane na podvody. Kvôli prelievaniu podozrivých ziskov

17.February
Daniari budú čoraz viac sledovať nielen na cezhraničné, ale aj domáce kontrolované transakcie medzi firmami. Predĺžiť daňovú kontrolu im umožnil zákon.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes