21. 2. 2022 08:37 − 2094× − 0

Zimní část norského mistrovství skončila

Třetí a poslední soutěž zimní části norského mistrovství hostila Numedalsrally.

Ta se v posledních čtyřech letech odjela pouze dvakrát, když ji ve dvou zbylých případech zhatily nedostatečné zimní podmínky a epidemiologická opatření. Když už se ale konala, vždy se na její start v posledních letech postavilo přes sto posádek. Letos byla tato meta překročena o 22 přihlášek a pro všechny bylo připraveno rovných sto ostrých kilometrů na sedmi rychlostních zkouškách. Se startovním číslem 1 se na trati objevil host z mistrovství světa Gus Greensmith s Fordem Fiesta Rally2, pro kterého měla soutěž hlavní význam v podobě testu před nadcházející Rally Sweden. Brit seděl ve voze kategorie Rally2 naposledy na konci roku 2019 a jeho časy na špičku norského mistrovství nestačily. Nejlépe se Greensmith popasoval s nejkratší RZ 3, ve které zaznamenal třetí nejrychlejší čas. Jinak se pohyboval na pomezí první a druhé pětky a díky chybě jednoho z nejrychlejších jezdců v poslední zkoušce rally dokončil na pátém místě.

V závěru britského továrního jezdce přeskočil jeho bývalý značkový kolega Anders Grøndal. Předloňský šampión do této sezóny ještě vstoupil s Fordem Fiesta Rally2, ale ten byl už od první soutěže prodaný. Teď opustil týmovou garáž a jeho místo zaujala Škoda Fabia Rally2 evo koupená z finské stáje Printsport. O moc rychleji s ní ale Grøndal nejel a čtveřici nejrychlejších soupeřů z domácího mistrovství ani tentokrát nestíhal. V poslední zkoušce alespoň překonal Greensmithe a posunul se na čtvrté místo. Stejně jako v případě předešlé rally začal nejrychleji Marius Aasen s další Fabií Rally2 evo. Tehdy v Rally Hadeland vyhrál dvě kratší zkoušky zařazené na úvod, ale pak ztratil hodně času na dlouhé RZ 3. Tentokrát v Numedalsrally byla jedna z delších zkoušek zařazena do harmonogramu už jako druhá a Aasen na ní opět o vedoucí příčku přišel. Ranní část rally ale zakončil na druhém místě s malým odstupem 6,9 sekundy a moc času neztratil ani v dalších dvou testech. V závěrečné Power Stage třicetiletý pilot škodovky ještě zkusil zaútočit, ale chyboval a skončil na pět minut uvězněný ve sněhové bariéře. Místo posunu vpřed spadnul na konec top ten.

Norskému mistrovství od první soutěže kraluje Eyvind Brynildsen, který jen těsně přišel o triumf i v druhé rally. Tentokrát začal jako druhý nejrychlejší, ale během dalších dvou testů před sebe musel pustit oba soupeře s Volkswageny. Pomalejší z nich pilotoval Frank Tore Larsen, který opanoval předešlou Rally Hadeland. Tentokrát měl pilot Pola GTI R5 v půlce rally už ztrátu přesahující čtvrt minuty a místo honu za vítězstvím se musel potýkat s Brynildsenem v boji o pódium. Do závěrečné zkoušky nastupoval až jako čtvrtý průběžně. Jelikož tuto Power Stage ale vyhrál, posunul se před Brynildsena, což v souvislosti s propadem Aasena znamenalo skok o dvě příčky nahoru. Ole Christian Veiby nejprve jen těsně prohrál souboj o vítězství v úvodní Sigdalsrally, aby následně v druhém podniku jasně vedl a v poslední zkoušce skončil mimo trať. První letošní triumf si tak připsal na Rally Finnskog, která se ale do kalendáře mistrovství Norska pro letošek nevešla. První maximum bodů za vítězství si tedy Veiby připsal až nyní a opět po velmi solidním výkonu. Za týden jej čeká těžší výzva v podobě podniku WRC2 ve Švédsku.

Stav šampionátu: 1. Brynildsen 76, 2. Larsen 59, 3. Veiby 58, 4. Aasen a Grøndal 42, 6. Sveinsvoll 36