Abu.sk

URL:

http://www.abu.sk/

Catalog:

Lifestyle → Náboženstvo

Publishes:

2.1 items/week

Krstíme osoby, nie platne, autá, knihy: vyjadrenie subkomisie KBS

6.December
BRATISLAVA/TRNAVA 6. decembra 2019 - Subkomisia pre náuku viery Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorú vedie banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec, vydala vyjadrenie k správnemu používaniu slova „krst“.

Pápež František vydal apoštolský list o tradícii betlehemských jaslí

6.December
GRECCIO/TRNAVA 6. decembra 2019 - V Prvú adventnú nedeľu, 1. decembra pápež František vo františkánskom pútnickom mieste Greccio, 100 km severne od Ríma, slávnostne odovzdal celej Cirkvi apoštolský list o zmysle a hodnote tradície betlehemských jaslí. V liste s názvom Admirabile signum (Nádherný obraz) Svätý Otec nabáda k udržiavaniu tejto tradície a k jej oživeniu tam, kde sa vytratila.

Trnavská arcidiecéza sa opäť chystá na kňazské a diakonské vysviacky

4.December
TRNAVA 3. decembra 2019 - Počas druhého adventného víkendu, v nedeľu 8. decembra, pribudnú medzi klérus Trnavskej arcidiecézy traja novokňazi a dvaja noví diakoni.

Kard. Burke: Obetovanej Panne Márii ďakujeme za ochranu Trnavy

26.November
TRNAVA 26. novembra 2019 - I v nedeľu 17. novembra slávil v Bazilike sv. Mikuláša v rámci Trnavskej novény americký kardinál Raymond Leo Burke pontifikálnu svätú omšu, tentoraz v riadnej forme Rímskeho rítu. Po svätej omši nasledovala tradičná procesia s milostivým obrazom Trnavskej Panny Márie ulicami mesta Trnava, ktorú taktiež viedol kardinál Burke, vzácny hosť na Trnavskej novéne 2019. Počas svätej omše sa verejne druhý krát prihovoril veriacim v Trnave a na Slovensku homíliou, v ktorej v...

Katarínku zachraňujú dobrovoľníci už 25 rokov

26.November
Projekt Katarínka, ktorý slúži na obnovu a konzervovanie ruín kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej neďaleko Trnavy, oslavuje 25 rokov od založenia. Počas týchto rokov sa na Katarínke stihlo vystriedať už 1830 dobrovoľníkov, ktorí dva týždne počas leta prispeli svojim časom a chuťou na opravu. Cieľom celého projektu nie je len obnova historickej pamiatky, ale zároveň aj formovanie mladých ľudí a možnosť priniesť im počas leta zmysluplne strávený čas.

Kardinál Burke: Napodobňujeme Prebl. Pannu Máriu

24.November
TRNAVA 24. novembra 2019 - V sobotu 16. novembra slávil v Bazilike sv. Mikuláša v rámci Trnavskej novény americký kardinál Raymond Leo Burke pontifikálnu svätú omšu v mimoriadnej forme Rímskeho rítu. Pri tejto príležitosti sa prihovoril veriacim v Trnave a na Slovensku homíliou o Trnavskej novéne, ktorá je prípravou na sviatok Obetovania Preblahoslavenej Panny Márie. Homíliu uverejňujeme v plnom znení.

Mons. Ján Orosch udelili ocenenie „Ruža svätej Alžbety“ za rok 2019

20.November
V nedeľu, 17. novembra 2019, v deň spomienky na sv. Alžbetu Uhorskú, o 18.00 hod. v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave udelil trnavský arcibiskup, Mons. Ján Orosch ocenenie s názvom „Ruža svätej Alžbety“. Medzi laureátov tejto ceny patria veriaci a spoločenstvá, ktorí dlhoročne nezištne pracujú vo farnostiach alebo sa venujú sociálnym aktivitám.

Dekrét o čiastočných odpustkoch pre Trnavskú novénu

19.November
Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup, udelil dekrétom zo dňa 17. novembra 2019 dar čiastočných odpustkov počas 75. ročníka Trnavskej novény, ktorý sa koná v dňoch 13. – 21. novembra 2019 za nasledovných podmienok:

Kardinál Burke a arcibiskup Orosch podpísali spoločné vyhlásenie

18.November
TRNAVA 18. novembra 2019 - V dňoch 15. - 18. novembra navštívil Trnavu počas tradičnej Novény k Trnavskej Panne Márii vzácny hosť z Vatikánu. Pri tejto príležitosti emeritný prefekt Najvyššieho Tribunálu Apoštolskej signatúry a patrón suverénneho rádu Maltézskych rytierov kardinál Raymond Leo Burke a trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch podpísali spoločné vyhlásenie za rešpektovanie dôstojnosti ľudského života a ochranu manželstva a rodiny. Toto vyhlásenie vám prinášame v plnom znení:

Kardinál Burke: Ježišovo Srdce nás učí odvahe a sebadôvere

18.November
V piatok popoludní sa otec kardinál Raymond Leo Burke stretol na Arcibiskupskom úrade s desiatkami kňazov a prihovoril sa s prednáškou na tému „Pastoračná láska ako láska Najsvätejšieho Ježišovho Srdca. V úvode ho srdečne privítal a predstavil jeho životopis Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup.

Trnavu navštívil kardinál Raymond Leo Burke

17.November
V piatok, 15. novembra 2019 popoludní pricestoval do Trnavy kardinál Raymond Leo Burke, emeritný prefekt Apoštolskej signatúry vo Vatikáne. Na nádvorí Arcibiskupského úradu ho privítal trnavský arcibiskup, Mons. Ján Orosch; emeritný arcibiskup, Mons. Ján Sokol a viacerí kňazi. Na privítanie zazneli hymny Svätej Stolice a Spojených štátov amerických a zaspievali deti z cirkevnej školy.

V Hlohovci si uctili rodáka, P. Dionýza F. Tomašoviša, OFM

11.November
Dňa 09.11.2019 uplynulo 15 rokov od smrti hlohoveckého rodáka, františkána Dionýza Františka Tomašoviča OFM. Pri tejto príležitosti bola slávená svätá omša. Jej hlavným celebrantom bol provinciálny minister rehole františkánov páter František Xaverský Olbert OFM, koncelebrovali páter Jeremiáš Kvaka OMF a hlohovecký dekan vdp. Jozef Schwarz. Evanjelium prečítal hlohovecký rodák diakon Samuel Takácz OFM. Provinciálny minister vyzdvihol prínos pátra Dionýza, ktorého všetci volali „strýčko“, hlav...

Mons. Ján Orosch: Oživme malé spoločenstvá

11.November
V dňoch 13. – 21. novembra 2019 sa uskutoční 75. ročník Trnavskej novény. Pred jej začiatkom sme sa o tejto výnimočnej duchovnej udalosti rozprávali s trnavským arcibiskupom, Mons. Jánom Oroschom.

Dr. Cameron: Deti sú viac zneistené vo svojej pohlavnej identite

6.November
V utorok, 5. novembra 2019 sa na Arcibiskupom úrade v Trnave za účasti trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha v rámci teologického dňa kňazov Trnavskej arcidiecézy konali prednášky amerického psychológa a sociológa, Dr. Paula Camerona o vzťahu homosexuality a sexuálneho zneužívania detí a o motívoch vzostupu homosexuality v západnom svete.

Teologický deň o Eucharistii v Mostovej

5.November
V piatok, 25. októbra 2019 sa v Mostovej konal teologický deň venovaný téme Eucharistie, ako súčasť prípravy Trnavskej arcidiecézy na Medzinárodný teologický kongres, ktorý sa uskutoční v roku 2020 v Budapešti.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes