15
new stories - click to show

Quark

Description:

Časopis Quark je magazín o vede a technike pre všetkých zvedavých. Čítajú ho všetci ktorí chcú byť na úrovni doby! Každý mesiac prináša 52 strán najnovších informácií o vede, výskume, objavoch, prírode, autách a o mnohom inom.

URL:

http://www.quark.sk/

Catalog:

Ostatné → Veda a výskum

Publishes:

8.4 items/week

Spájanie vedy a praxe

13:55
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v rámci odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou na tému ochrany duševného vlastníctva a jeho komercializácie – COINTT 2022 – aj tento rok udelí ocenenie Cena za transfer technológií na Slovensku. Nosič biologicky aktívneho organizmu alebo nosič BAO – pod… pokračuj Príspevok Spájanie vedy a praxe zobrazený najskôr Časopis Quark .

Svetlá na pobreží

13:55
Hoci majáky sú zdanlivo na ústupe a slúžia už iba ako romantické atrakcie pre turistov, výstražné a orientačné svetlá na pobreží do histórie ešte nepatria. Vizuálna orientácia aj v časoch modernej techniky predstavuje bezpečný spôsob, ako v nečase nenaraziť na útes a trafiť do prístavu.… pokračuj Príspevok Svetlá na pobreží zobrazený najskôr Časopis Quark .

Robot v ľudskej koži

18.August
Výskumníci z Tokijskej univerzity pokryli robotický prst živou ľudskou kožou. Cieľom je zostrojiť roboty, ktoré budú vyzerať ako skutoční ľudia, aby mohli lepšie spolupracovať s ľuďmi v oblasti lekárskej starostlivosti a služieb. Shoji Takeuchi a jeho kolegovia najprv ponorili robotický prst do zmesi kolagénu a… pokračuj Príspevok Robot v ľudskej koži zobrazený najskôr Časopis Quark .

Cez vesmír hľadíme na seba

18.August
Cez vesmír hľadíme na seba je názov aktuálnej výstavy v Galérii Slovenského rozhlasu, ktorá ponúka päť rôznych umeleckých prístupov k širokej téme – vesmír. Autorské cykly Táne Hojčovej, Stana Filka, Svetozára Ilavského, Rudolfa Sikoru a Jána Zoričáka vybral do svojej kurátorskej koncepcie šéfkurátor galérie Ivan… pokračuj Príspevok Cez vesmír hľadíme na seba zobrazený najskôr Časopis Quark .

Užitočné trúdy

17.August
O tom, že drony nie sú iba zábavkou pre nadšencov, netreba nikoho mimoriadne presviedčať. Hoci sa z rôznych príčin ešte nestihli stať prirodzenou súčasťou najnižšieho obzoru nad mestami a krajinou, možnosti, ktoré ponúkajú, sú nesmierne. Relatívne tiché a ľahké bezpilotné lietajúce stroje, o ktorých, žiaľ,… pokračuj Príspevok Užitočné trúdy zobrazený najskôr Časopis Quark .

Rodisko čiernej smrti

16.August
V roku 1347 sa mor prvýkrát dostal do Európy na lodiach prepravujúcich tovar z územia Zlatej hordy v Čiernom mori. Nákaza sa rozšírila a zapríčinila skon až 60 % obyvateľstva v epidémii známej ako čierna smrť. Prvá vlna sa potom rozšírila do päťstoročnej, tzv. druhej… pokračuj Príspevok Rodisko čiernej smrti zobrazený najskôr Časopis Quark .

Problém rastlinného mäsa

15.August
Rastliny s vysokým obsahom bielkovín, ako napríklad sója, sú základom alternatívneho, tzv. rastlinného mäsa. Nie je však jasné, koľko živín z nich sa dostane do ľudských buniek. Podľa vedcov ich bielkoviny nie sú pre bunky také prístupné ako tie z mäsa. Aby sa v alternatívnej… pokračuj Príspevok Problém rastlinného mäsa zobrazený najskôr Časopis Quark .

Nepopulárne, ale užitočné

14.August
Bojíte sa hada? Na túto otázku dajú určite mnohí kladnú odpoveď. Ak sa však spýtate na dôvody, odpovede sa rôznia. Niekomu sú hady odporné pre ich údajne slizké telo, iní sa boja ich uhrančivého pohľadu, ďalší jedovatého uhryznutia. Všeobecne sa dá povedať, že mnohí svoj… pokračuj Príspevok Nepopulárne, ale užitočné zobrazený najskôr Časopis Quark .

Vír vo fľaši

13.August
Viacerí vieme, že ak chceme fľašu rýchlo vyprázdniť, máme jej obsah silno roztočiť, aby sa v nej vytvoril vír. Keď sa však niekedy budeme zúčastňovať súťaže v rýchlom vyprázdňovaní fľaše, záverečná časť s malým množstvom vody nás zrejme pripraví o pár sekúnd, preto treba vír… pokračuj Príspevok Vír vo fľaši zobrazený najskôr Časopis Quark .

Rednutie kostí vo vesmíre

13.August
Počas vesmírnych letov trvajúcich šesť mesiacov alebo dlhšie môže u astronautov dôjsť k významnému úbytku kostnej hmoty. Kosti sú živý orgán. Sú aktívne a neustále sa prestavujú, objasňuje Leigh Gabelová, kineziologička na Univerzite v Calgary v Kanade. Bez gravitácie však strácajú pevnosť. L. Gabelová a… pokračuj Príspevok Rednutie kostí vo vesmíre zobrazený najskôr Časopis Quark .
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes