Ochrana dravcov na Slovensku

URL:

http://www.dravce.sk

Catalog:

Lifestyle → Zvieratká

Publishes:

2.1 items/week

Orlie divadlo - sedeli sme v prvom rade

17.July
V nedeľu 14. júla sme robili posledné kontroly hniezd orlov kráľovských a vylietaných mláďat. Na záver sme sa ešte vybrali do Tríbča, prechádzali sme krásnymi bučinami, žiaľ dosť atakovanými ťažbou. Najprv sme hore na kopci o 17 hod. videli zaletieť dva orly kráľovské. Vydali sme sa za nimi, keď sa zrazu zjavili ďalšie.

Hniezdenie vzácneho sokola pri Trnave sa potvrdilo po 40 rokoch

16.July
Sokol kobcovitý (červenonohý) patrí na Slovensku medzi kriticky ohrozené druhy. Od roku 2013 bola známa len jediná lokalita, kde preukázateľne vychovával svoje potomstvo. Až doteraz. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku potvrdili hniezdenie druhu neďaleko Trnavy, a to prvýkrát od 70-tych rokov 20. storočia.

Sídliskové sokoly začali lietať - môžu pristáť aj na vašom parapete

11.July
Sokol myšiar je najčastejším dravcom, hniezdiacim v našich mestách a obciach. Vlastné hniezdo si nestavia, využíva kvetináče, rímsy, otvory, zákutia. Nepotrebuje žiadnu výstelku, najviac mu pomôže dostatok kľudu na nerušené hniezdenie. Odmenou sú potom mladé sokolíky. Tie práve v týchto dňoch často vyskakujú z hniezd a učia sa lietať.

Zaujímavosti o myšiakovi hôrnom

9.July
I keď je myšiak hôrny (Buteo buteo) náš najhojnejší, najpočetnejší a najbežnejší dravec, v jeho živote nájdeme mnoho zaujímavostí. Úspešnosť jeho životnej stratégie spočíva v schopnosti tolerovať a využívať rôzne podmienky prostredia. Nájdeme ho takmer v každom type krajiny v nížinách, ale aj vysoko v horách. Na Slovensku hniezdi približne 15 000 párov.

Kanianske kuvičky

24.June
V roku 2018 sme po prvýkrát zaznamenali hniezdenie kuvička vrabčieho (Glaucidium passerinum) nad obcou Kanianka v Strážovských vrchoch. Z hniezdnej dutiny v dube vylietavali v dňoch 17. až 20. júna tri mláďatá. V potrave sme zistili 100 percent vtákov, no po vyletení začali kŕmiť aj ryšavkami.

O 10 minút neskôr by mláďa v hniezde orla skalného už nežilo

20.June
Na Slovensku neplatí všeobecné pravidlo, že zásahy na lesných pozemkoch nesmú byť vykonávané v období hniezdenia vtáctva. To sa takmer stalo osudným orlovi skalnému, ktorý si pre výchovu potomstva vybral vyschnutý strom v chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Tragédii sa podarilo zabrániť doslova v poslednej chvíli. Miestni členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku zastavili robotn...

ROZPRÁVKOVÁ SOVA JE SPÄŤ

18.June
Plamienka driemavá v minulosti obývala takmer každú kostolnú vežu a poľnohospodársky dvor. Vidieť ju dnes je však veľká vzácnosť. Vďaka aktivitám odborníkov sa situácia mení k lepšiemu. Tento rok sa na štyroch lokalitách vyliahlo doposiaľ 17 mláďat a odborníci očakávajú ešte ďalšie prírastky tam, kde sú zatiaľ len vajíčka. V potrave plamienky driemavej prevládajú hlavne malé hlodavce ako hraboš...

Búdky na elektrických stožiaroch sú plné života

17.June
Na elektrické vedenia pri Siladiciach (okres Hlohovec) pribudlo začiatkom marca 20 búdok pre sokola myšiara, ktorý sa živí známym škodcom - hrabošom poľným. Ochrana dravcov na Slovensku sa tak spolu so Západoslovenskou distribučnou, a.s. rozhodli podporiť šetrnejší spôsob ochrany plodín. Pri kontrole búdok sme zistili, že búdky sú plné života – hniezdia v nich sokoly myšiare.

4 500 prvkov na západnom Slovensku chráni vtáky pred nárazmi

11.June
Tlačová správa Projekt LIFE Energia začal v septembri 2014. Jedným z hlavných cieľov bolo na základe mapovania určiť, ktoré úseky elektrických vedení predstavujú pre vtáky najväčšie riziko z hľadiska nárazov. Prebiehal v nížinných oblastiach v 13 Chránených vtáčích územiach (z toho 7 na západe) tam, kde dochádza najčastejšie k stretu vtákov s elektrickým vedením.

Hniezdenie sokola sťahovavého na strome je pre odborníkov senzáciou

7.June
Hniezdenie zaznamenal miestny filmár. Video záznam odovzdal členovi Ochrany dravcov na Slovensku, Stanovi Kováčovi s tým, že ide o sokola lastovičiara.

Májové kuvičky

3.June
Keď sme dňa 15.4.2019 dohľadali hniezdnu dutinu kuvičkov, potešili sme sa, že budeme môcť stráviť nejaký čas pozorovaním hniezdnej etológie tohto druhu. V literatúre sa uvádza, že začiatok hniezdenia, znášania vajec je v druhej až tretej dekáde apríla.

Environmentálne mimovládne organizácie žiadajú ministerku, aby uviedla organizácie podporujúce biopalivá

24.May
Tretí sektor roky volá po obmedzení pestovania biopalív prvej kategórie. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná dnes uviedla, že za veľký podiel pestovanej repky olejnej na Slovensku je zodpovedný tretí sektor 1 ). Neziskové organizácie na Slovensku žiadajú ministerku aby uviedla, ktoré organizácie na Slovensku žiadali vyššiu podporu týchto plodín používaných na výrobu biopalív.

Sovy hniezdia v obciach, ich pískanie prekáža ľuďom

24.May
Tlačová správa Aktuálny rok doprial sovám dostatok potravy malých hlodavcov, ako sú hraboše. Preto začali hniezdiť skôr a majú viac mláďat. Najčastejšou sovou, hniezdiacou v obciach, je myšiarka ušatá. Jej mláďatá upozorňujú na seba pískaním, aby ich dospelý pár nakŕmil, keď sa ocitnú mimo hniezda. Tieto hlasové prejavy prekážajú niektorým ľuďom.

Nebojácna sova

24.May
Na hornom Ponitrí sme skontrolovali spolu 14 búdok, v ktorých po minulé roky hniezdili sovy lesné. V troch búdkach sovy zahniezdili, no úspešne vychovali päť mláďat iba v jednej. V jednom prípade sedela sova v búdke, no v čase krúžkovania bola prázdna. Inde bola príčinou neúspechu pravdepodobne lesná ťažba.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes