Ohlédnutí za strongman sezónou 2021

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Letošní rok 2021, tedy ten další covidový, mi přišel, že hodně, ale hodně rychle utekl. Bohužel oproti loňsku se toho zase tolik nezměnilo, termíny závodů doma i ve světě se měnily, přesouvaly, závody se také rušily. Nic, co by fanoušek slyšel rád.

Začátek roku a jaro nás zastihly v plné palbě, člověk si nemohl ani vyjít ven, natož pomyslet na závody. Naštěstí s příchodem lepšího počasí, pozdně jarního oteplení a léta se nesl v dobrém rozpoložení. Co všechno se stalo, na to se podívejme podrobněji.

Domácí scéna

Celou světovou situací asi nejvíce utrpěla česká profesionální scéna. Závodníci měli možnost startovat pouze na čtyřech domácích kláních. Právě z důvodu doznívajících vládních opatření začala sezóna o měsíc a půl později, než je u nás obvyklé. A začalo se hned tím nejtěžším. Závody Strongman's Games Aš, které jsou známé svými velmi těžkými disciplínami a skvělou přípravou. Mezi profesionály zvítězil Čestmír Šíma a zároveň na konci ukončil kariéru. Tímto bych rád Čestmírovi poděkoval za přínos českému strongman sportu. Doufejme, že i jako strongman v důchodu bude mít energii na pořádání dalších ročníků.

Druhým závodem byla Přelouč, tu jasně ovládl Pavel Zadražil a ukázal, že rozhodně ještě nepatří do starého železa a že společná organizace s Pepou Mazačem prostě funguje. Následoval závod v Golčově Jeníkově, který nesl název Czech Strongest Man 2021. Kromě závodu jako takového zde opět probíhalo Mistrovství České republiky v Log Liftu. A i když rekord v kládě překonán nebyl a zůstává tedy v rukou Jirky Vytisky na hodnotě 180 kg, tuto disciplínu vyhrál výborně připravený Jiří Dejmal platným pokusem se 170 kg. Celý závod celkově vyhrál Jan Krasinský, který po celou dobu podával stabilní výkony na vrcholu tabulky. Závod pořádaný Pavlem Chámou a Leošem Kubešem byl, ostatně jako vždycky, s vysokým standardem.

Posledním profesionálním závodem u nás byl Strongman Kolín, pořádaný Jiřím Dejmalem. Ten bohužel po zranění na Czech Strongest Man, kde si natrhl hamstring, sice závod dokončil, ale v Kolíně už musel jen přihlížet... V Kolíně zvítězil opět výborně připravený Pavel Zadražil.

Amatéři měli závodů více, a to šest. Závody to byly také velmi obtížné, nicméně na stupních vítězů se objevovaly stále titíž borci, kteří prostě vyčnívali, a Jan Pělucha, Ondřej Fojtů a dále pak Petr Pastýřík, Ludvík Lang a Václav Miláček, kteří už mezi profesionály závodili letos. Všichni tak rozšířili řady profesionálů, tak snad se jim povede neméně dobře.

Nejúspěšnějším formátem byly závody začátečníků nebo příchozích neregistrovaných borců. Celý tento formát má přilákat novou krev - zkusit si závody, váhy a prostředí spolu s ostatními. Tak snad se zadaří a ty, co si závodění letos zkusili, uvidíme v roce 2022 na startovních listinách amatérských soutěží.

Vzhledem k situaci se toho na domácí scéně zase tolik nestalo. Vždy jsem věnoval několik odstavců výčtu nových rekordů. Letošní jediné překonání rekordu, i když násobné, si připsal Lukáš Patera, který překonal sám sebe a zakulatil hodnotu českého rekordu ve zdvihu obří jednoručky na 140 kg. Vzhledem k situaci ve světě bych ale Lukášovi přál, aby se mu povedlo, a pokud možno hned zjara, svůj rekord posunout alespoň o 11 kg výš a ujmout se toho celosvětového.

Čeho se dalo všimnout na domácí scéně, chyběli tu zahraniční závodníci. Snad jen kromě Aureliena Le Jeunea v Aši tu nebyl nikdo. A je to trochu škoda, porovnání s "přespolními" určitě může vyhecovat k lepším výkonům.

Naopak naši závodníci se často vydávali závodit do ciziny, aby zde urvali cenné zkušenosti a pódiovou slávu. Kromě standardních destinací jako Slovensko, kde urvali vítězství Zdeněk Vávra i Pavel Zadražil, se jezdilo i do Maďarska, kde excelovali opět Zdeněk Vávra a Jiří Dejmal. Jirka byl také v Polsku a Litvě. Také se závodilo ve Francii, kam se vydali Jiří Žaloudek, ten hned několikrát, Zdeněk Vávra a Pavel Zadražil zase na závody pořádané Pierrem Motalem, kterého známe z Čáslavi nebo Aše. Jeden z posledních zahraničních závodů byl Megatron 2021 v Německu, který pořádal nejsilnější německý strongman Dennis Kohlruss u sebe v Eisenbaer Gymu a kde Jiří Dejmal ve velmi velké konkurenci obsadil úžasné 6. místo. "Bednu" měl přitom celou dobu na dosah i přesto, že vážil v průměru o 40 kg méně než všichni jeho konkurenti.

Světová scéna

Přestože celou světovou scénu se snažím bedlivě sledovat, asi nejvíce jsem se těšil na boxerský zápas dvou strongmanů v důchodu, tedy na velmi marketingově masírovaný zápas Eddie vs. Thor. Mač se ale bohužel nekonal z důvodu Eddieho zranění a byl přesunut na březen příštího roku.

Velkou ranou bylo zrušení Arnold Strongman Classic v Ohiu. Jsou to jedny z nejtěžších závodů na světě a také jedny z těch nejslavnějších. Tady se rodí ikony strongman sportu. Naopak World's Strongest Man 2021 se konal v termínu v americkém Sacramentu. O senzaci se postaral Oleksii Novikov, vítěz z roku 2020, kterému se nepodařilo postoupit do finálového kola. Nutno říci, že konkurence byla obrovská. Letošní ročník vrátil pohár do Velké Británie, konkrétně do Skotska, a přivezl si ho Tom Stoltman, který po loňském druhém místě potvrdil, že se s ním musí počítat.

Pro lačné diváky zde došlo k rozporu mezi dvěma světovými organizacemi WUS a Giants Live, stalo se tak, že se konaly dva monstrózní závody, které mezi sebe rozdělily závodníky. Škoda. Na WUS zvítězil Oleksii Novikov, který si tak spravil chuť z nepovedeného WSM, úžasně se po roce a půl vrátil Mateusz Kieliszkowski. V Británii pro změnu excelovali bratři Stoltmanové a Adam Bishop. Celá série Giants Live vygradovala na Britain's Strongest Man, kde svou nadvládu potvrdil Tom Stoltman.

Perličkou roku dle mého názoru byl návrat Martinse Licise po sérii zranění na Rogue Invitational, kde ihned po návratu bral kov nejcennější, následovaný Tomem Stoltmanem, Oleksiim Novikovem a Mateuszem Kieliszkowkým. Na Shaw Classic, které pořádá Brian Shaw, v opravdu velkém stylu zvítězil Trey Mitchell III. Další Rogue závod se konal na Islandu a pořadatelem nebyl nikdo jiný než Magnus Ver Magnusson, a i když zde nesoutěžili ti nejlepší z nejlepších, tak cenný zářez ukořistil Maxime Boudreault.

I ve světě se překonávaly rekordy, tím nejlepším rekordmanem byl letos "Iron Biby", překonal jak log a stanovil tak rekord na 229 kg, tak axle, kde překonal Eddieho Halla s novou hodnotou 217 kg.

Co přinese další rok 2022? Já jen za sebe doufám, že uklidnění nebo sžití se s celosvětovou krizí a situací. Snad bude více závodů, snad bude více příležitostí pro české strongmany závodit v cizině, snad zahraniční závodníci přijedou k nám. Jak to ale bude vypadat ve skutečnosti, na to se můžeme jen těšit...