Eredivisie - souhrn 17. kola: PSV zůstává před Ajaxem

18.12.2021, 18:33, aktualizováno 19.12.2021, 18:44
Komentáře a souhrny
Radost hráčů PSV Eindhoven (© AFP)
PSV Eindhoven potvrdil roli favorita na půdě Waalwijku a vrátil se na první místo před Ajax, který si ve šlágru kola poradil s Feyenoordem. Twente přidalo další tři body, tentokrát si poradilo se Zwolle. Alkmaar proti Willemu II přidal čtvrtou po sobě jdoucí výhru a posunul se již na pátou příčku. Vitesse naopak pouze remizovalo na půdě Sparty Rotterdam...

RKC Waalwijk - PSV Eindhoven 1:4

19.12.2021 16:45

Góly: 79. Jens Odgaard - 34. Yorbe Vertessen, 52. Cody Gakpo (pen.), 61. Philipp Mwene, 72. Yorbe Vertessen

Favorizované PSV potvrdilo skvěle rozpoložení z poslední doby, ve Waalwijku se dokázalo prosadit hned čtyřikrát a nakonec dokráčelo k pohodlné výhře v poměru 4:1. V nejvyšší nizozemské soutěži tak zvítězilo pošesté z předchozích sedmi utkání a zůstává na prvním místě Eredivisie se čtyřiceti body, před druhým Ajaxem drží náskok jednoho bodu a na třetí Feyenoord disponuje už čtyřbodovým odstupem.

Domácí outsider naopak prohrál podruhé za sebou a v tabulce klesl na patnáctou příčku s patnácti body, před šestnáctou barážovou pozicí Fortuny je v tuto chvíli pouze o dva body. Eindhovenský gigant byl jasně lepší od samého začátku a do vedení se mohl dostat již po necelých pěti odehraných minutách, avšak zcela zapomenutý Bruma neuspěl tváří v tvář proti brankáři Vaessenovi a tvrdou ranou zblízka ho nepřekonal.

Hosté poté marně dobývali pozornou defenzívu protivníka, nicméně do vedení se přeci jen dostali ve 34. minutě. Na levém křídle odvedl vynikající práci Cody Gakpo a jeho oblouček nakonec propadl až na kopačku Yorbeho Vertessena, jehož okamžitý volej ze čtrnácti metrů nádherně zapadl do levého horního růžku. Hosté podruhé rozvlnili síť těsně před přestávkou, jenže trefa Maria Götzeho neplatila vinou předchozího ofsajdu střídajícího Carlose Viníciuse.

Svěřenci německého trenéra Rogera Schmidta pojistili svůj náskok v 52. minutě. Kapitán Meulensteen ve vlastním pokutovém území evidentně přistrčil unikajícího Philippa Mweneho a o nařízeném pokutovém kopu nemohlo být nejmenších pochyb. Na penaltový puntík si postavil balón Gakpo a s naprostým přehledem ho usměrnil do pravého spodního růžku. Další gól této nedělní dohrávky 17. kola se zrodil krátce po odehrané hodině.

Po rychlém brejku se na pravé straně šestnáctky zjevil Mwene a svou ranou z hodně ostrého úhlu překvapivě usměrnil míč do branky za záda zaskočeného Vaessena - 0:3. Zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem byl rozdíl ve skóre dokonce čtyřbrankový, jelikož podruhé skóroval teprve dvacetiletý belgický forvard Vertessen, který po odvráceném rohovém kopu nečekaně přeloboval celou domácí defenzívu včetně zoufalého strážce RKC.

Výběr vedený koučem Josephem Oostingem zaznamenal alespoň čestný úspěch v 79. minutě. Přetažený pas Büttnera z levého křídla dolétl až k zapomenutému Jensu Odgaardovi a ten zblízka překonal bezmocného gólmana Drommela. Ve zbývajícím průběhu měli blízko ke skórování Carlos Vinícius se Sangarém, nicméně do listiny střelců se už nezapsali.

Více informací k zápasu

Feyenoord Rotterdam - AFC Ajax 0:2

19.12.2021 14:30

Góly: 44. Marcos Senesi (vl.), 79. Dušan Tadić (pen.)

Očekávaný šlágr 17. kola mezi Feynoordem a Ajaxem vyzněl lépe pro obhájce mistrovského titulu, který po velmi vyrovnaném průběhu nakonec zvítězil 2:0 a vzhledem k výhře PSV ve Waalwijku (4:1) se osamostatnil na druhém místě Eredivisie, za vedoucím eindhovenským rivalem stále zaostává o jediný bod. Domácí naopak nevyhráli potřetí za sebou a se šestatřiceti body jsou třetí se čtyřbodovým mankem na lídra soutěže.

Nedělní duel se nesl v taktickém duchu a o jeho osudu rozhodly dva momenty. Mírný favorit se dostal do vedení v samém závěru prvního poločasu po nešťastné vlastní brance argentinského obránce Marcose Senesiho, výhru AFC definitivně zařídil srbský špílmachr Dušan Tadič z pokutového kopu zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem. Oba týmy rozhodně nehýřily útočnou aktivitou, jelikož za celých devadesát minut byly k vidění pouhopouhé dvě střely mezi tři tyče.

Svěřenci trenéra Arneho Slota byli v tomto ohledu přeci jen o něco aktivnější, nicméně v tomto důležitém souboji jim chybělo potřebné štěstí. První nebezpečnější moment se zrodil po necelé půl hodině hry, kdy ze střední vzdálenosti napřáhl Brazilec Antony a ke skórování neměl daleko, jelikož levou tyč minul jen o několik decimetrů. Amsterdamský klub se přiblížil ke svému cíli ve 44. minutě.

Na levém křídle se totiž uvolnil Tadič a přihrával před branku nabíhajícímu kanonýrovi Hallerovi, před nímž byl sice včas vracející se Senesi, ale ke své smůle pokořil vlastního brankáře Bijlowa nešťastným zásahem do protipohybu. Hosté si po změně stran hlídali hubený náskok a svého protivníka vůbec k ničemu nepouštěli, sami naopak čekali na šanci rozhodnout zápas a to se přeci jen stalo v 79. minutě.

Nově příchozí Reiss Nelson si totiž nedovoleně počínal ve vlastní šestnáctce v souboji se střídajícím Renschem a rozhodčí Higler nařídil za jeho zákrok penaltu, ke které se postavil právě Tadič. Bijlow sice vystihl jeho směr střely a na balón si dokonce sáhl, ovšem v cestě do sítě mu zabránit nedokázal. Ajax uzavře tento kalendářní rok utkáním proti podceňované Fortuně, Feyenoord si pokusí spravit chuť v Heerenveenu.

Go Ahead Eagles - NEC Nijmegen 0:2

Góly: 29. Elayis Tavşan, 37. Jordy Bruijn (pen.)

Nováčkovský souboj mezi Go Ahead a Nijmegen nakonec vyzněl ve prospěch hostujícího celku, který díky dvěma trefám v úvodním poločase zvítězil po výsledku 2:0 a přerušil tak svou sérii pěti ligových utkání bez vítězství, v tabulce se posunul na desáté místo s dvaadvaceti body právě o bod před svého nedělního konkurenta, kterému patří jedenáctá pozice. Výběr z Deventeru upadá do mírně krize, neboť v Eredivisii nevyhrál potřetí za sebou.

Vstup do utkání byl z obou stran velice opatrný, ve 29. minutě se však z ničeho nic dostali do vedení svěřenci trenéra Rogiera Meijera. Elayis Tavşan si totiž po odvráceném rohovém kopu elegantně zpracoval balón na prsa a naprosto famózní ranou z dvaceti metrů zavěsil do bližší šibenice, brankář Hahn byl i přes vystižení směru naprosto bez šance na úspěšný zákrok. NEC dokázalo pojistit svůj náskok necelých deset minut před přestávkou.

Po přímém volném kopu Schöneho si ve vlastní šestnáctce nedovoleně počínal Brouwers, jenž evidentně zatáhl za dres Odenthala a rozhodčí Blank bez váhání ukázal na penaltový puntík. Nabídnutou možností nepohrdl Jordy Bruijn, jelikož bez větších potíží poslal Hahna na opačnou stranu a míč usměrnil k pravé konstrukci.

Neuběhly ani další dvě minuty a Nijmegen dokonce mohl vést o tři branky. Definitivní pojistku chtěl přidat právě Bruijn, ale z patnácti metrů orazítkoval levou tyč. Go Ahead po změně stran zabralo a snažilo se něco udělat s nepříznivým vývojem. Nejprve se zjevil ve stoprocentní šanci Botos, když obdržel přihrávku z levé strany do volného prostoru, avšak svou dělovkou ze sedmi metrů mířil trestuhodně příliš vysoko.

Zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem nebezpečně hlavičkoval Heil a pozorný Branderhorst vytěsnil míč nad břevno. V 83. minutě vystřelil z hranice šestnáctky Brouwers a levou tyč minul o pár decimetrů, a když za další tři minuty neměl potřebné štěstí ani Nauber, který hlavičkoval pouze do levé konstrukce, tak se výsledek nezměnil.

Cambuur Leeuwarden - SC Heerenveen 1:2

19.12.2021 12:15

Góly: 30. Roberts Uldrikis - 10. Henk Veerman (pen.), 83. Henk Veerman

Fríské derby mezi Cambuurem a Heerenveenem se neuskutečnilo téměř šest let, v obnovené premiéře hrané bez diváků se raduje z tříbodového zisku hostující celek. Ten totiž v úvodu proměnil penaltu a i přes srovnání protivníka rozhodl o svém úspěchu zhruba deset minut před závěrečným hvizdem, o oba zásahy se postaral Henk Veerman. Domácí bojovali od 12. minuty bez vyloučeného Dokeho Schmidta a dokonce i srovnali, na body to však nestačilo.

Začátek zápasu probíhal dle předpokladů v opatrnějším duchu, ovšem poté se během několika minut urodily dva nesmírně důležité okamžiky. SC nejprve dostalo výhodu pokutového kopu, jelikož Mac-Intosch zahrál ve vlastní šestnácte nešťastně rukou a rozhodčí Makkelie po přezkoumání videozáznamu ukázal na penaltový puntík. Obrovskou možností nepohrdl tradiční kanonýr Henk Veerman a s naprostým přehledem zamířil doprostřed branky.

Tento okamžik záhy neunesl Doke Schmidt, jenž hodně nevybíravým způsobem přišlápl Haliloviče a Makkelie okamžitě tasil červenou kartu, o správnosti verdiktu ho poté utvrdil také opakovaný záznam u videa. Houževnatý domácí výběr se však v žádném případě nehodlal vzdát a i v oslabení vyrovnal přesně po odehrané půlhodině. Přesnou mušku měl lotyšský reprezentační forvard Roberts Uldrikis, který zužitkoval parádně zahraný přímý volný kop v podání Mauluna a hlavou z hranice brankového území snadno rozvlnil síť.

Hosté v následujícím průběhu na trávníku dominovali a ztracený náskok si mohli vzít zpět ještě do přestávky, jenže potřebné štěstí neměl Musaba, když z bezprostřední blízkosti orazítkoval pouze přední tyč. Po změně stran nejprve pálil těsně nad Henk Veerman a v polovině druhého dějství se blýskl gólman Stevens proti dělovce ze střední distance od jmenovce Joeyho Veermana.

SC nakonec překlopilo misky vah na svou stranu v 83. minutě. Těsně předtím trefil břevno Halilovič, po následném pasu Kaiba však skončil balón na hlavě Henka Veermana a ten pokořil bezmocného Stevense s naprostou grácií. V nastaveném čase chtěli z ničeho nic srovnat stav střídající Van der Meer s Tolem, nicméně úspěšní nebyli a z cenné výhry se tak raduje Heerenveen.

PEC Zwolle - FC Twente 1:3

18.12.2021 21:00

Góly: 89. Samir Lagsir - 15. Dimitris Limnios, 39. Manfred Ugalde, 52. Virgil Misidjan

Celek z Enschede se nachází ve vynikající formě a tu potvrdil i na půdě posledního Zwolle, když hlavně díky skvěle zvládnutému prvnímu poločasu nakonec zvítězil po výsledku 3:1. V nejvyšší nizozemské soutěži tak bodoval naplno již popáté z předchozích šesti utkání a ani jednou nepohrál, v tabulce se proto nachází na vynikajícím čtvrtém místě se ziskem jednatřiceti bodů. PEC jich má na kontě jen šest a je stále poslední osmnácté.

Domácí výběr upadá do hlubší a hlubší krize, za sedmnáctou Spartou zaostává o šest bodů a v Eredivisii teď nevyhrál šestkrát v řadě. V hostujícím dresu znovu odehrál celé utkání český krajánek Michal Sadílek, útočník Václav Černý přišel na trávník přesně po odehrané hodině místo skórujícího Virgila Misidjana. Twente bylo od samého začátku mírně lepším výběrem a do vedení se dostalo v 15. minutě.

Z pravého křídla totiž dokázal odcentrovat před branku Misidjan a důrazný řecký forvard Dimitris Limnios nadvakrát zblízka přeci jen pokořil brankáře Lamproua. Svěřenci trenéra Rona Janse zvýšili svůj náskok zhruba pět minut před přestávkou, jelikož rohový kop Sadílka z pravé strany propadl až před hranicí brankového území, kde ho hlavou snadno usměrnil do odkrytého prostoru tří tyčí nehlídaný Manfred Ugalde.

O osudu tohoto střetnutí bylo definitivně rozhodnuto sedm minut po výměně stran. Zcela zaslouženě se prosadil Misidjan, jenž přelstil ofsajdovou past a pak se dostal k odraženému míči, který nezištně usměrnil do protějšího spodního růžku. Teprve od tohoto okamžiku se domácí lehce chytli a začali se dostávat více do hry.

V 65. minutě chtěl jejich manko snížit Saymak, ale ve slibné možnosti mířil příliš vysoko, o necelých dvacet minut později se vytáhl gólman Unnerstall proti nepříjemné ráně De Wita a odvrátil ji na rohový kop. Zwolle se dočkalo alespoň čestného úspěchu v předposlední minutě základní hrací doby, neboť střídající Samir Lagsir napřáhl z dobrých pětadvaceti metrů a nádherně se trefil do pravé šibenice, nicméně tento gól vskutku přišel velmi pozdě.

AZ Alkmaar - Willem II 4:1

18.12.2021 20:00

Góly: 9. Dani De Wit, 76. Timon Wellenreuther (vl.), 86. Albert Gudmundsson, 89. Albert Gudmundsson - 36. Elton Kabangu

Byť Alkmaar plnil roli favorita a Willem II skolil nakonec o tři góly, finální výsledek úplně neodpovídá dění na hřišti. Hosté totiž inkasovali třikrát v poslední čtvrthodině hry, když byli v oslabení, do té doby chovali naději na remízu. S příchodem Alberta Gudmundssona, který se na trávník dostal z lavičky na poslední půlhodinku, se ovšem celá situace naprosto obrátila.

Domácí se evidentně se svým sokem nechtěli párat nijak dlouho a hned od startu utkání na něj vyrukovali se vší ofenzivní parádou. V 7. minutě se snažil skórovat Karlsson, který pravačkou obstřelil připravenou zeď, jenže ke své smůle orazítkoval pouze břevno. O pár chvil později se však již radoval jeho spoluhráč De Wit, jemuž právě švédský forvard adresoval přesný pas.

Karlsson byl stále při chuti, v 15. minutě přitom prožíval opravdové déjà vu. V tu chvíli totiž zahrával z podobné pozice standardní situaci, opět si dokázal poradit s nastavenou překážkou před sebou, znovu směroval balón pod břevno, zase však trefil jenom horní tyčku. Willem II tak mohl na nepříznivý stav lépe reagovat. A účty srovnal Kabangu po přihrávce Meervelda.

AZ nepůsobilo po obrátce tak suverénním dojmem, jak by se dalo předpokládat. Pavlidis sice jaksi zahrozil v 50. minutě, leč střílel nepřesně, jinak ale směrem dopředu vyloženě nehrozilo. Ba naopak mohlo být ještě rádo, že další možnost Kabangu v 56. minutě neproměnil. Až 75. minuta s sebou přinesla velké rozuzleni. Pro tilburgský celek představovala krutou ránu.

Sudí Lindhout po shlédnutí videa vyloučil stopera Michelise, jenž ve vyložené pozici stáhl na zem Gudmundssona, sám faulovaný nařízenou penaltu proměnil, ale s velkým štěstím, neboť meruna se od zad gólmana Wellenreuthera dostala za brankovou čáru. V 86. a 89. se nicméně Islanďan prosadil již regulérně, nejprve po pobídce Reijnderse a pak po narážečce s Pokuem.

Heracles Almelo - FC Groningen 4:2

Góly: 31. Bilal Basaçikoglu, 34. Nikolai Laursen, 87. Orestis Kiomourtzoglou, 89. Neraysho Kasanwirjo (vl.) - 9. Jørgen Strand Larsen, 78. Romano Postema

Hráči Heraclesu se v poslední době výrazně trápili a rozhodně to nevypadalo, že by mohli zabrat proti rozjetému Groningenu, ovšem i přes ztrátu jednobrankového vedení nakonec díky skvělému závěru udolali protivníka 4:2 a tím ukončili svou sérii pěti porážek v řadě. Tabulkou se prozatím vyhoupli na čtrnácté místo se sedmnácti body, FC prohrálo teprve podruhé z předchozích deseti zápasů.

Mírně favorizovaní hosté neprohráli až do tohoto sobotního utkání pětkrát za sebou, avšak tentokráte selhali v defenzívě a v Eredivisii tedy zůstávají na dvanácté pozici s devatenácti body. Přitom samotný začátek jim vyšel na jedničku, neboť do vedení se dostali po necelých deseti odehraných minutách. Gólový účet otevřel Jørgen Strand Larsen, jenž obdržel perfektní nahrávku od Suslova a poté nekompromisně zavěsil do pravé šibenice.

Domácí se postupem času osmělovali a srovnat mohli po necelé půl hodině hry, ale brankář Leeuwenburgh předvedl exkluzivní zákrok proti dorážce zblízka v podání Schoofse. Klub z Almela se dočkal své první trefy ve 31. minutě, kdy po vynikajícím pasu z křídla od Quagliaty stanul před brankou Bilal Basaçikoglu a razantní hlavičkou s přehledem rozvlnil síť. Neuběhly ani další tři minuty a Heracles dokonce otočilo vývoj.

Tentokráte převzal balón od Sierhuise rozběhnutý Nikolai Laursen a bezmocného hostujícího strážce pokořil přízemní střelou k pravé tyči. Pak tempo hry přeci jen lehce opadlo a ve stejném duchu se hrálo i po změně stran, domácí mohli svůj náskok pojistit přesně v polovině závěrečného dějství. Ve stoprocentní možnosti se totiž zjevil osamocený Knoester, nicméně ten naprosto selhal a svou dorážkou trestuhodně orazítkoval pouze břevno.

Groningen potrestal tuto nevyužitou šanci v 78. minutě, protože se po přímém volném kopu Duarteho vyhoupl do vzduchu Romano Postema a hlavou překonal naprosto bezmocného gólmana Blaswiche - 2:2. Rozhodující okamžik se však zrodil o devět minut později.

Heracles nasměroval k důležitým třem bodům Orestis Kiomourtzoglou, německý záložník se taktéž prosadil hlavou po rohovém kopu Basaçikoglua. Definitivní tečku za tímto duelem udělal v 89. minutě mladý obránce Neraysho Kasanwirjo, který si hodně smolně srazil do vlastní sítě centr z křídla a zoufalého Leeuwenburgha nešťastně poslal na opačnou stranu.

Sparta Rotterdam - SBV Vitesse 2:2

18.12.2021 18:45

Góly: 70. Sven Mijnans, 90+2. Sven Mijnans - 16. Nikolai Baden Frederiksen, 37. Nikolai Baden Frederiksen

Zdálo se, že Vitesse má tento duel jakožto favorit pod svou kontrolou. Ještě dvacet minut před koncem se těšilo po dvou gólech Nikolaie Badena Frederiksena z pozitivního výsledku, jenže Sparta stačila reagovat a Sven Mijnans dvěma trefami určil finální remízu. I tak se však výběr z Rotterdamu z předposlední příčky v tabulce nedostal, k takovému počinu totiž musel vyhrát.

Domácí si vytvořili první větší šanci utkání už ve 2. minutě, Emegha se řítil na bránu, ovšem velká škoda pro něj, že si míč předkopl, takže gólman Houwen se mu zavčasu vrhl pod nohy. V 15. minutě se naopak na druhé straně hosté ujali vedení, když brankář Okoye vyhodnotil zle atak po levé straně, vyběhl zbytečně ze svého prostoru, čili Wittek lehce pobídl Frederiksena.

Obecně se Sparta do nebezpečnějších možností ani po tomto inkasování nedostávala a mohla být ráda, že ve 35. minutě nepřelstil Frederiksen z tutové pozice Okoyeho. Dánský forvard ale o pár chvil později už přece skóroval, balón ze zadní tyče mu do brankového území sklepával Rasmussen. A spolupráce dvou krajanů vyrezultovala v druhý přesný zásah celku z Arnhemu.

Vitesse zprvu nemělo potíže s udržením svého náskoku, ve druhé půli působilo organizovaně a soupeře do okatějšího útočného podnikání postě nepouštělo. Přesto se nakonec Sparta stačila vzedmout k odporu a dokázala vyrovnat. Nejprve snížil Mijnans poté, co mu zleva adresoval centr na prvačku Pinto, a pak v nastavení úřadoval opětovně, znovu přitom po pasu od Pinta.

Fortuna Sittard - FC Utrecht 2:2

18.12.2021 16:30

Góly: 23. George Cox, 77. Zian Flemming - 21. Mimoun Mahi, 50. Sander van de Streek

Celek ze Sittardu dokázal v uplynulém kole zvládnout velmi důležitý duel na půdě posledního Zwolle (1:0) a nyní potvrdil celkem dobré rozpoložení proti trápícímu se Utrechtu, se kterým nakonec vybojoval remízu v poměru 2:2. Favorit tohoto sobotního utkání sice dvakrát vedl, avšak domácí se nevzdali a jednobrankové manko vždy dokázali dotáhnout. V tabulce zůstávají na šestnácté barážové pozici se třinácti body.

Naopak Utrecht vyhrál v předchozích šesti ligových střetnutích jen jednou, k tomu v průběhu tohoto týdne senzačně vypadl z národního poháru po porážce 2:3 s druholigovou Bredou a v Eredivisii klesl dokonce až na sedmou příčku s osmadvaceti body. Přitom svěřenci trenéra Reného Hakeho nyní začali skvěle a hned z první vážnější akce zápasu po dvaceti odehraných minutách šli do vedení.

Po akci na pravé straně získal odražený míč Timber a předložil ho pro Mimouna Mahiho, jenž z dvaceti metrů nechytatelně vypálil do pravého spodního růžku. Nicméně neuběhly ani další dvě minuty a bylo srovnáno, jelikož se k přímému volnému kopu z dvaadvaceti metrů postavil George Cox a balón nechytatelně zakroutil k bližší konstrukci kolem marně se natahujícího gólmana Paese.

Do druhého poločasu znovu lépe vstoupil Utrecht a ani ne po pěti minutách hry znovu vedl. Skákavou střelou z levé strany v podání Mahiho totiž vyrazil brankář Van Osch pouze k dobře postavenému Sanderu van de Streekovi, jenž s dorážkou z bezprostřední blízkosti neměl žádné potíže.

Hosté vzápětí mohli svůj náskok navýšit, jenomže zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem inkasovali druhou trefu. Famózní centr z levého křídla vymyslel Cox a za defenzívou protivníka našel nabíhajícího Ziana Flemminga, třiadvacetiletý záložník pak snadno překonal bezmocného Paese prudkou hlavičkou. Ve zbývajícím průběhu se nedokázal prosadit velice aktivní Mahi a výsledek se proto již nezměnil.