Češi padli s Finskem 2:3 po nájezdech. Góly dali Kovář s Gulašem

Autor: ČTK, iSport.cz
1
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Čeští hokejisté padli v prvním zápase v rámci Channel One Cupu hraném v Praze s Finskem 2:3 po samostatných nájezdech a prohráli i čtvrtý zápas v sezoně. Za národní tým nejprve na 1:1 srovnával kapitán Jan Kovář, v závěru duelu se šťastně prosadil Milan Gulaš, který poslal utkání do prodloužení. Rozhodovat nakonec musely nájezdy, v nichž se svěřenci Filipa Pešána nedokázali ani jednou prosadit.

O vítězství Seveřanů rozhodl jediný úspěšný z deseti exekutorů Peter Tiivola.

Ani na čtvrtý pokus nedokázal Pešánův tým skórovat v první třetině, po níž prohrával po gólu Sakariho Manninena. Ve druhé části vyrovnal kapitán Jan Kovář. Ve 48. minutě šli Finové znovu do vedení zásluhou Antona Levtchiho. V čase 59:49 vyrovnal Milan Gulaš s velkým přispěním Manninena.

Ihned po utkání se národní mužstvo vydalo na cestu do Moskvy. V hlavním dějišti druhého turnaje série Euro Hockey Tour v sezoně se Češi utkají v sobotu s domácími Rusy a v neděli se Švédy.

Pokka hned po půlminutě prováhal velkou šanci k zakončení zblízka a zpoza branky už přihrávkou do brankoviště střeženého Hrubcem nikoho ze spoluhráčů nenašel. Na konci čtvrté minuty poprvé vážněji ohrozil finského gólmana Säteriho dobrou ranou Nestrašil. O chvilku později nabil Sobotka do ideální pozice Řepíkovi, jenže ten nezamířil přesně.

V desáté minutě šli Finové do vedení. Po zaváhání Krejčího ve vlastním obranném pásmu posunul Granlund kotouč na Manninena, jenž s přehledem prostřelil Hrubce.

Smutní čeští hokejisté po prohře v nájezdech s Finskem

V závěru úvodního dějství se před českým výběrem otevřela jedinečná příležitost k vyrovnání v podobě více než minutové přesilovky pět na tři. Odehrála ji pětice útočníků, jenže ani jim se nepodařilo najít cestu do vyložené šance. Pokusy Gulaše a Kováře zastavil Säteri. Přes poměr střel na branku 11:4 šli poprvé do kabin spokojenější Finové.

Do druhé části vstoupili Češi nepovedeným zbytkem početní výhody pět na čtyři, ale pak prověřili několika nadějnými pokusy Säteriho pozornost. Flek ani Nestrašil ale vyrovnat nedokázali.

V polovině zápasu si první přesilovku zahráli po Šulákově prohřešku i Seveřané. Hrubec během ní fantastickým zákrokem betonem sebral gól Hartikainenovi. Vzápětí pomohla českému gólmanovi branková konstrukce při ráně Karjalainena z kruhu bez přípravy.

Ve 33. minutě bylo vyrovnáno: Kovář si vyjel zpoza branky do dobré palebné pozice, při ráně z kruhu dokonale využil zakrytý výhled Säteriho a trefil horní roh branky. Hartikainen mohl záhy vrátit Finům vedení, Hrubec ale vytěsnil kotouč hřbetem lapačky. Na druhé straně nebezpečně vypálil Frolík. Přečíslení čtyři na dva zakončil Gulaš kličkou do bekhendu, stavem 1:1 ale nepohnul.

iSport podcast: Gulaš a jeho testy. Co se dělo mezi Spartou a repre?
Video se připravuje ...

Zkraje třetí třetiny sebral Šulák takřka jistý gól Nättinenovi, který by jinak zakončil do odkryté branky. Na druhé straně neuspěl Hyka s bekhendovým blafákem, Kovář z dobré pozice minul. Ve 48. minutě byli napřed znovu hosté. Kemppainenovo nahození z úhlu se odrazilo před Levtchiho a ten nezaváhal.

Na začátku 56. minuty hrál český tým přesilovku, jenže tu zkrátil faulem Sobotka. Když se do početní výhody dostali Finové, Hrubec znovu skvěle zasáhl krajem lapačky. V závěru vyšel risk při hře bez gólmana: Gulaš hledal Krejčího, ale Manninen usměrnil puk čepelí pod horní tyčku vlastní branky.

V prodloužení se dostali tváří v tvář gólmanům Hyka a Granlund. Češi hráli minutovou přesilovku a Krejčí v posledních sekundách mohl rozhodnout, jenže Säteri mu radost sebral. Rozhodovalo se v nájezdech. Tiivola jako úplně první dal, z české pětice Krejčí, Hyka, Gulaš, Kovář, Sedlák nikdo neuspěl.

Domácí: 32:41. Jan Kovář, 59:49. Gulaš

Hosté: 09:27. S. Manninen, 47:52. Levtchi, . Tiivola

Domácí: Š. Hrubec (Will) – Šulák, J. Jeřábek (A), Zámorský, Ščotka, Klok, J. Krejčík, D. Musil – Frolík, Jan Kovář (C), Gulaš – M. Řepík, David Krejčí (A), Sobotka – Hyka, L. Sedlák, A. Nestrašil – Blümel, A. Musil, Flek – Jašek.

Hosté: Säteri (Heljanko) – Kaski, Pokka, Kemiläinen, P. Seppälä, Hietanen (C), Pelli, M. Seppälä, J. Honka – Markus Granlund, S. Manninen (A), Hartikainen – J. Karjalainen, Kemppainen (A), Levtchi – M. Nurmi, Pärssinen, Nenonen – Salomäki, Tiivola, Joonas Nättinen.

Jeřábek, Šindel – Svoboda, Lhotský

O2 arena, Praha

Rusko vyhrálo i podruhé, Švédsko zdolalo 1:0

Hokejisté Ruska porazili na domácím Channel One Cupu v Moskvě Švédsko 1:0 a vyhráli i druhý zápas na turnaji. Jedinou branku vstřelil ve 48. minutě obránce Vjačeslav Vojnov a čisté konto udržel gólman Ivan Fedotov. Švédové, kteří bez ztráty bodu ovládli listopadový turnaj Karjala, si připsali první ztrátu v sérii Euro Hockey Tour v sezoně.

Domácí Rusko, které už ve středu sehrálo úvodní duel s Kanadou a vyhrálo 4:3, se už po půlminutě dočkalo přesilové hry po faulu Oscara Engsunda, ale Švédové se ubránili. Stejně tak odolala sborná při trestu Sergeje Plotnikova. Největší šanci úvodního dějství měl ve 14. minutě po Plotnikovově přihrávce Semjon Čisťakov.

Na začátku druhé části se dostal sám před Ivana Fedotova Emil Pettersson, ale puk mu utekl. Na druhé straně zakončil přečíslení Ivan Morozov, ale stav zůstával bezbrankový stejně jako po pokusech Oscara Lindberga a Malteho Strömwalla.

V úvodu závěrečného dějství si Fedotov poradil s pokusem Antona Wedina a v čase 47:55 se radovali domácí. Kotouč se po akci Nikity Guseva odrazil k Vojnovovi, který jej u pravé tyče poslal za ležícího Magnuse Hellberga. Zvýšit mohl Vladimir Tkačov. Vyrovnat se nepodařilo Jacobu de la Rosemu a stav se nezměnil ani při závěrečné power play Švédů.

Hokejový turnaj Channel One Cup v Moskvě, součást Euro Hockey Tour:

Rusko - Švédsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 48. Vojnov (Gusev, V. A. Tkačov). Hlavní rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Gofman (Rus.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 6726.

Sestavy:
Rusko: Fedotov - Čisťakov, N. Něstěrov, Vojnov, Nikišin, Jelesin, Jakovlev, Šaripzjanov - K. Marčenko, Šipačov, Čibisov - Gusev, Morozov, V. A. Tkačov - Tolčinskij, Karnauchov, Semjonov - Gricjuk, Galimov, Plotnikov - Kajumov. Trenér: Alexej Žamnov.

Švédsko: Hellberg - Pudas, Pilut, L. Bengtsson, Almqvist, Hultström, Engsund - E. Pettersson, L. Johansson, Lindberg - E. Larsson, De la Rose, Rydahl - Strömwall, Holmberg, Nygard - Timashov, F. Olofsson, Wedin. Trenér: Johan Garpenlöv.

1

Mistrovství světa v hokeji ONLINE

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20 České hokejové hry 2024

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.