Před letošní sezónou tým opustilo 10 cyklistů. Jasnou jedničkou mezi nimi byl Romain Bardet, který se po 9 letech, které od počátku své profesionální kariéry strávil v tomto týmu, rozhodl hledat motivaci jinde. A dohodl se s týmem DSM. Z dalších kvalitních cyklistů odešlo celé trio Latour, Geniez a Vuillermoz do TotalEnergies a Dillier do Alpecinu.

Nahradila je dvanáctka jiných, z nichž se nejlépe v sezóně výsledkově uvedli Dewulf, který přišel z Lotto Soudal, Van Avermaet z CCC a především O´Connor z NTT (Qhubeka). Ten se stal týmovou výsledkovou jedničkou následovaný Cosnefroyem, Van Avermaetem, Godonem a Paret-Peintrem. Z mladých jezdců si v sezóně vedle 23letého Dewulfa velmi dobře vedl i stejně starý Champoussin.

Benoit Cosnefroy vítězí v Bretagne Classic (1.UWT) před Julianem Alaphilippem.

Tým se z hlediska zisku UCI bodů prosadil na 8. místo ve světovém žebříčku i přesto, že získal pouze 12 sezónních vítězství. Z toho 8 jich pocházelo ze závodů až třetí kategorie. Zbylá čtyři však stála za to.

Jednak všechna byla dosažena na závodech WorldTour, ale hlavně tři z nich na každé Grand Tour! Cosnefroy vyhrál domácí Bretagne Classic, když se v závěru dokázal vypořádat s převahou jezdců Deceuninck-Quick Step Honorém a Alaphilippem, Andrea Vendrame vyhrál 12. etapu na Giru, O´Connor 9. na Tour a Champoussin 20. na Vueltě.

Na Giru si připnul na záda týmovou jedničku 33letý Tony Gallopin, ale jeho předešlé výsledky k přehnanému optimismu nesváděly. Zato mladý Clément Champoussin překvapit mohl. Ani jeden z nich se však neprosadil a Champoussin nakonec etapák ani nedokončil.

Geoffrey Bouchard, nejlepší vrchař Giro d´ Italia 2021.

Bylo tedy potřeba soustředit se na dílčí úspěchy. A to se zdařilo. Geoffrey Bouchard se v 6. etapě vydal za body na vrchařských prémiích, což ho po etapě vyneslo na průběžné 2. místo v této soutěži. Další příležitost se mu naskytla v 9. etapě a on ji opět využil. Dres byl jeho. A už si ho dokázal pohlídat až do milánského cíle! Takže po vítězství v soutěži o nejlepšího vrchaře na Vueltě z roku 2019 si totéž zopakoval o dva roky později v Itálii.

Dalším z borců AG2R, který tým výrazně zviditelnil, byl Andrea Vendrame. Ve 12. předlouhé horské deštivé etapě se dostal s třináctkou dalších po 70 km do úniku a do závěrečného souboje o etapu mu nakonec zbyl jen Chris Hamilton (DSM), s nímž se s přehledem vypořádal!

Andrea Vendrame vítězí ve 12. etapě Gira.

Na Tour dorazil AG2R s úplně jinou sestavou. A jestliže na Giru vidět byl, tak na Tour dvojnásobně. Především zásluhou Bena O´Connora. Cosnefroy, Naesen ani Avermaet se výsledkově neprosadili.

V celkovém pořadí si vedl velmi dobře 25letý Aurélien Paret-Peintre. V 8. horské etapě do Le Grand-Bornand se stal součástí úniku dne, z něhož nakonec profitoval posunem na začátek druhé desítky průběžného pořadí. Druhou desítku pak už do konce závodu neopustil a celkové 15. místo, které znamenalo 4. příčku mezi mladými jezdci, je velmi solidní výsledek.

Benu O ´Connorovi se dařilo potvrdit své postavení v první pětce i v 17. etapě, která končila 16km výjezdem do Col du Portet, když na vrchol dorazil jako 5. v pořadí.

Hlavním hrdinou se však stal Ben O´Connor. Tento 26letý Australan už měl za sebou tři Gira a jednu Vueltu, ale na Tour si odbyl premiéru. A ta stála za to! V 8. etapě se z třetí desítky posunul na 14. místo a vítězstvím v následující 9. velmi náročné horské etapě, která končila víc jak 20km stoupáním do Tignes, se dostal na průběžné 2. místo. V ten den se stal součástí úniku, v závěrečném výjezdu mu zbyli coby poslední soupeři kolumbijské blechy Quintana a Higuita, ale 188cm vysoký O´Connor byl v dešti a chladu k neporažení (viz titulní snímek).

Po loňském vítězství v horské etapě na Giru přidal do své sbírky další cenný skalp, který mu ale tentokrát pomohl do společnosti těch nejlepších. Sice v 11. etapě klesl na 5. místo, ale jelikož v 17. a 18. etapě, které končily náročnými cílovými stoupáními, dojel na 5., resp. 8. místě, dokončil celou Tour na konečném 4. místě.

Clément Champoussin si šel s vypjetím všech sil za vítězstvím ve 20. etapě Vuelty.

Na Vueltu přijeli po Giru opět Bouchard i Champoussin. Bouchard dokončil jako nejlepší z týmu na konečném 14. místě, kam se postupně propracoval v druhé polovině závodu.

Champoussin dokončil jen dvě místa za ním, což mu vyneslo 5. místo mezi mladými jezdci. Důležitější ale bylo, že když to ještě nevyšlo v 10. etapě, kde dojel na 3. místě, tak v předposlední 20. etapě už mohl slavit naplno! Opět si naskočil do úniku, který byl ale v závěrečné části etapy dostižen favority. V cílovém výjezdu, kdy se taktizovalo, nepřestal Clément bojovat, vrátil se nejen na čelo závodu, ale necelé 2 km před páskou zaútočil a dojel si pro své první profesionální vítězství!

Greg Van Avermaet nakonec dorazil do cíle Tour des Flandres na 3. místě 32 sekund na Asgreenem a Van der Poelem.

Z kratších etapových závodů patří v AG2R k nejlepším 6. místo na Tour de Romandie a 8. na Critériu du Dauphiné (oboje 2.UWT) Bena O´Connora, jimž prokázal velmi dobrou připravenost právě na Tour. Cenné je také 2. místo Stana Dewulfa na Tour de Wallonie (2.Pro) a 9. Paret-Peintra na Paris-Nice (2.UWT).

jednorázových je nejcennější vítězství Benoit Cosnefroye na Bretagne Classic (1.UWT) a jeho 3. místo na mistrovství Evropy, dále 3. místo na Flandrech (1.UWT) a 6. na E3 (1.UWT) Grega Van Avermaeta. Na E3 dojel o dvě místa před Avermaetem Oliver Naesen. Champoussin se kromě vítězné etapy na Vueltě dostal k výbornému výsledku 2. místem na Faun-Ardéche (1.Pro).

Zvláštní postavou je 25letý Dorian Godon. Na etapácích včetně Tour de France se vůbec neprosazoval, zato na jednorázových ano. Odjel jich celkem 21, většinu z nich doma ve Francii a většinu v nižší UCI kategorii. Na těch velkých nic moc, zato na těch nižších 2 vyhrál (plus jednu etapu) a celkem 10x dojel do desítky.

Dorian Godon vyhrál tři závody. Jedním z nich byl Tour du Doubs (1.1).

V týmu se po sezóně neudály žádné převratné změny. Tři lidi skončili s profi cyklistickou, tři odešli jinam. Nejznámější Tony Gallopin do Trek-Segafredo. Známí jsou čtyři nováčci a jsou to samí mladí a dosud téměř neznámí kluci.

Mezi nimi mladší bratr Paret-Peintra 20letý Valentin, který letošní ročník Závodu míru U23 dokončil na 13. místě, což znamenalo 5. místo mezi mladšími jezdci. O dvě místa za 3. Mathiasem Vackem.

Stan Dewulf měl povedenou sezónu a dočkal se v ní i prvního vítězství mezi profesionály při Boucles de l´Aulne-Chateaulin (1.1).