Slavia vs. Němci: Třetí souboj za tři roky | SK Slavia Praha
Více

Slavia vs. Němci: Třetí souboj za tři roky

Slavii ve čtvrtek čeká poslední utkání Evropské konferenční ligy, které odehrají v Berlíně s tamním Unionem v přímém boji o postup ze skupiny. Jakou historii zápasů mají slávisté s německými kluby?

Poslední utkání s německým týmem odehráli sešívaní právě s Unionem Berlín v polovině září. Slavii vyšel vstup do základní skupiny Evropské konferenční ligy perfektně, když v Edenu zvítězila 3:1 po gólech Alexandera Baha, Jana Kuchty a Ivana Schranze.

Minulý rok na podzim odehrála Slavia dva duely s Bayerem Leverkusen. První utkání následovalo hned po nevydařeném zápasu v izraelské Beerševě, kde sešívaní prohráli 1:3. Proto potřebovali proti favoritovy skupiny získat body, aby si v těžké skupině, kde je čekalo ještě Nice, udrželi realistické šance na postup. První utkání s Leverkusenem se odehrálo v Edenu 29. října. Po tvrdém faulu viděl Bellarabi od rozhodčího červenou kartu ve 22. minutě a slávisté tak měli početní výhodu. V 65. minutě nedokázal skórovat Stanciu z penalty, ale v 80. minutě se podařilo Peteru Olayinkovi bojovným výkonem vstřelit úvodní a jediný gól hlavou po rohovém kopu.

„Všechno se seběhlo tak rychle. Když jsem viděl míč v síti, byl jsem opravdu šťastný, nadšený. A taky jsem si přitom zlomil nos, ale z gólu mám i tak pochopitelně obrovskou radost,“ řekl po utkání střelec jediné branky Peter Olayinka.

Odveta s německým velkoklubem už se sešívaným, i vzhledem ke spoustě absencí, tolik nepovedla, když v prosinci v BayAreně prohráli 0:4.

Slávisté se v novodobé historii jednou potkali i se svým čtvrtečním soupeřem, Unionem Berlín, když s ním v roce 2013 odehráli přátelské utkání. Utkání hrané v Berlíně skončilo nerozhodně remízou 1:1, když ve 44. minutě otevřel skóre zápasu Terodde a ve 48. minutě vyrovnal střídající Alban Bunjaku.

V sezoně 2019/20 narazila Slavia na Borussii Dortmund ve skupině F Ligy mistrů. V Edenu podlehli slávisté Borussii 0:2, venkovní utkání skončilo těsnou porážkou 1:2, když se gólově prosadil Tomáš Souček.

Kromě už zmíněných zápasů narazila Slavia v pohárových soutěžích na kluby z Německa ještě třináctkrát v Poháru Intertoto, čtyřikrát v Poháru vítězů pohárů, osm soubojů proběhlo v Poháru UEFA a jeden zápas, ten úplně první, proběhl jako přátelské utkání. Bilance: 32 zápasů za posledních 52 let, 12 výher, 8 remíz, 12 proher. Sešívaní tak můžou proti Unionu zaútočit už na třináctou výhru.

Poslední vítězství před utkáním minulé sezony Evropské ligy s Leverkusenem nad německým týmem zaznamenala Slavia v předchůdci této soutěže 29. září 1998. V druhém zápase 1. kola Poháru UEFA sešívaní potřebovali otočit nepříznivý výsledek z prvního duelu se Schalke 04, což se jim podařilo díky gólu Richarda Dostálka. Další gól už nepadl a slávisté postoupili na penalty díky zákroku Radka Černého v páté sérii.

„Pro mě zlom, proč jsem začal chytat ve Slavii, byl právě tento postup. Měl jsem asi třetí zápas za trenéra Jardy Hřebíka, v odvetě jsme vyhráli 1:0, bylo prodloužení a šlo se do penalt. Od nás kluci všichni proměnili, z německého týmu proměnili čtyři. Šli kopat tu poslední a tu jsem chytil. To byl pro mě zlom, protože v tu chvíli jsem se stal jedničkou ve Slavii a pokračoval tam dál,“ vzpomínal Černý pro Můj první gól v roce 2016.

Slavia proti německým klubům

SV Bayer 04 Leverkusen - SK Slavia Praha 1:1

(1. srpna 1969, přátelské utkání, Ulrich-Haberland-Stadion, Leverkusen)

SK Slavia Praha - Alemannia Aachen 1:0
(8. července 1972, Pohár Intertoto, skupina 4, Eden, Praha)

Alemannia Aachen - SK Slavia Praha 1:1
(22. července 1972, Pohár Intertoto, skupina 4, Old Tivoli, Aachen)

SK Slavia Praha - FC Carl Zeiss Jena 1:0
(18. září 1974, Pohár vítězů pohárů, 1. kolo, Eden, Praha)

FC Carl Zeiss Jena - SK Slavia Praha 1:0 (4:2 na penalty)
(2. října 1974, Pohár vítězů pohárů, 1. kolo - odveta, Ernst-Abbe-Sportfeld, Jena)

SK Slavia Praha - 1. FC Kaiserslautern 4:2
(8. července 1978, Pohár Intertoto, skupina 14, Eden, Praha)

1. FC Kaiserslautern - SK Slavia Praha 1:3
(22. července 1978, Pohár Intertoto, skupina 14, Fritz-Walter Stadion, Kaiserslautern)

SK Slavia Praha - Eintracht Braunschweig 1:1
(21. července 1979, Pohár Intertoto, skupina 3, Eden, Praha)

Eintracht Braunschweig - SK Slavia Praha 2:0
(7. srpna 1979, Pohár Intertoto, skupina 3, Eintracht-Stadion, Braunschweig)

Eintracht Braunschweig - SK Slavia Praha 4:1
(26. června 1985, Pohár Intertoto, skupina 5, Eintracht-Stadion, Braunschweig)

SK Slavia Praha - BSG Wismut Aue 2:0
(13. července 1985, Pohár Intertoto, skupina 5, Eden, Praha)

BSG Wismut Aue - SK Slavia Praha 4:2
(20. července 1985, Pohár Intertoto, skupina 5, Erzgebirgsstadion, Aue-Bad Schlema)

SK Slavia Praha - Eintracht Braunschweig 4:0
(24. července 1985, Pohár Intertoto, skupina 5, Eden, Praha)

SK Slavia Praha - Bayer 04 Leverkusen 0:0
(15. července 1992, Pohár Intertoto, skupina 9, Stadion Evžena Rošického, Praha)

Bayer 04 Leverkusen - SK Slavia Praha 1:3
(19. července 1992, Pohár Intertoto, skupina 9, Stadion Ulrich Haberland, Leverkusen)

SK Slavia Praha - VfB Leipzig 2:1
(3. července 1993, Pohár Intertoto, skupina 5, Eden, Praha)

SC Freiburg - SK Slavia Praha 1:2
(12. září 1995, Pohár UEFA, 1. kolo, Schwarzwald-Stadion, Freiburg

SK Slavia Praha - SC Freiburg 0:0
(26. září 1995, Pohár UEFA, 1. kolo - odveta, Eden, Praha)

SK Slavia Praha - VfB Stuttgart 1:1
(5. března 1998, Pohár vítězů pohárů, čtvrtfinále, Eden, Praha

VfB Stuttgart - SK Slavia Praha 2:0
(16. března 1998, Pohár vítězů pohárů, čtvrtfinále - odveta, Gottlieb-Daimler-Stadion, Stuttgart)

FC Schalke 04 - SK Slavia Praha 1:0
(15. září 1998, Pohár UEFA, 1. kolo, Parkstadion, Gelsenkirchen)

SK Slavia Praha - FC Schalke 04 1:0 (5:4 po penaltách)
(29. září 1998, Pohár UEFA, 1. kolo - odveta, Eden, Praha)

SK Slavia Praha - 1. FC Kaiserslautern 0:0
(15. února 2001, Pohár UEFA, osmifinále, Stadion Evžena Rošického, Praha)

1. FC Kaiserslautern - SK Slavia Praha 1:0
(22. února 2001, Pohár UEFA, osmifinále - odveta, Fritz-Walter Stadion, Kaiserslautern)

Hamburger SV - SK Slavia Praha 2:0
(15. prosince 2005, Pohár UEFA, skupina A, Volksparkstadion, Hamburk)

SK Slavia Praha - Hamburger SV 0:2
(4. prosince 2008, Pohár UEFA, skupina F, Eden, Praha)

Union Berlín – SK Slavia Praha 1:1