Králové a královny 2021 – mimo dráhu

Aktuality
pondělí 29. listopadu 2021
Běhy mimo dráhu v posledních letech zažívají zlatý věk a jinak tomu nebylo ani letos, když bylo k vidění hned několik světových rekordů.

Dvojnásobné překonání svěťáku

Hodnota historického světového maxima v půlmaratonu žen se přepisovala v uplynulém roce hned dvakrát. Poprvé tomu bylo na jaře v Istanbulu, když Keňanka Ruth Chepngetichová zaběhla čas 1:04:02, čímž překonala jen rok starý zápis Etiopanky Ababel Yeshanehové o 29 vteřin. O výrazné vylepšení světového rekordu se pak na podzim postarala při závodě ve Valencii Etiopanka Letesenbet Gideyová. Ta se stala první ženou, která stlačila čas na této distanci pod 64 a dokonce i pod 63 minut. Čas Chepngetichové srazila o další minutu a 10 vteřin na 1:02:52 a momentálně má tak v držení už tři světové rekordy, když je ještě autorkou svěťáků na dráhové pětce i desítce. Druhou nejrychlejší ženou historie se pak stala její krajanka Yalemzerf Yehualawová, když finišovala ve Valencii za Gideyovou v čase 1:03:51. Yehualawová má na svědomí hned tři z deseti nejlepších výkonů historie. V Istanbulu byla druhá za Chepngetichovou za 1:04:40 (5. čas historie) a v roce 2020 zaběhla v Novém Dillí 1:04:46. V Turecku letos dosáhla také velmi kvalitního času Keňanka Hellen Obiriová, když debutovala na této trati časem 1:04:51, což ji řadí na šestou příčku historických světových tabulek. Do TOP 10 historie se dostala také třetí žena letošního valencijského závodu Sheila Kiprotichová z Keni (1:04:54).

Kiplimův rekordní zápis

Mužskému půlmaratonu dominovali po většinu roku Keňané. V závěru roku je ovšem svým výkonem jasně předčil úřadující světový šampion na této distanci Jacob Kiplimo. Jedenadvacetiletý Uganďan totiž v Lisabonu zaběhl nový světový rekord, když si s tratí poradil v čase 57:31, což bylo o vteřinu rychleji, než to zvládl před rokem Keňan Kibiwott Kandie ve Valencii. Velmi rychlý závod se letos běžel také právě ve Valencii. Vítězný Keňan Abel Kipchumba se zařadil svým časem 58:07 na šestou příčku historie. Jeho krajan Rhonex Kipruto byl jen o dvě vteřiny pomalejší (58:09). Ten se však už může pyšnit ještě hodnotnějším osobákem 57:49, kterého dosáhl v minulé sezóně. Do TOP 10 historických světových tabulek se dostali v tomto závodě další dva zástupci keňské vytrvalecké školy Daniel Mataiko (58:26) a Kennedy Kimutai (58:28).

Olympijský titul pro Jepchirchirovou

Jednoznačným maratonským vrcholem uplynulé sezóny byl ten olympijský. V Sapporu si s náročnými klimatickými podmínkami nejlépe poradila Keňanka Peres Jepchirchirová, kterou na stupně vítězů doprovodily krajanka a světová rekordmanka Brigid Kosgeiová a největší překvapení olympijského závodu Američanka Molly Seidelová. Autorkou letošního nejlepšího světového výkonu pak je Joyciline Jepkosgeiová, když na maratonu v Londýně triumfovala v čase 2:17:43, čímž se posunula na sedmé místo historických světových tabulek. Desátou nejrychlejší ženou historie je pak s časem 2:17:57 vítězka amsterdamského maratonu Angela Tanuiová, která v těsném finiši porazila o pouhou vteřinu Etiopanku Degitu Azimerawovou (2:17:58). Celkem sedm žen se letos dostalo pod 2:20.

Legenda zpět na maratonském trůnu

Eliud Kipchoge je jednoznačně nejúspěšnějším maratoncem historie a potvrdil to i v tomto roce, když s přehledem obhájil olympijský titul z Ria, a to s největším náskokem v rámci olympijského maratonu od roku 1976. Další medailisté byli trošku překvapiví. Pro stříbro si doběhl Nizozemec Abdi Nageeye a bronz vybojoval Belgičan Bashir Abdi, který na sklonku sezóny potvrdil životní formu při závodě v Amsterdamu, kde vylepšil časem 2:03:36 o 40 vteřin necelý rok starý evropský rekord Turka Kaana Kigena Özbilena z Valencie. Nejrychlejší světový čas roku má na svědomí Keňan Titus Eriku, jenž se výkonem 2:02:57 dorovnal na páté místo historie po bok někdejšího světového rekordmana Dennise Kimetta. Pod 2:04 letos stlačili své časy Etiopan Tamirat Tola (2:03:39) a Keňan Reuben Kipyego (2:03:55).

Rekordní zápisy pro Gezahegneovou a Tiropovou

Na silniční desítce padly v kategorii žen oba světové rekordy. Ten absolutní je momentálně v držení etiopské rodačky v bahrajnských barvách Kalkidan Gezahegneové, která v Ženevě zaběhla čas 29:38, což je o pět vteřin rychleji než to v roce 2017 zvládla v Praze Joyciline Jepkosgeiová. Na dělené čtvrté místo historických světových tabulek se dostala výkonem 29:50 vítězka silniční desítky ve Valencii Margaret Sheila Kipkemboiová. Historicky nejlepší světový čas v ryze ženském závodě pak zaznamenala v německém Herzogenaurachu Keňanka Agnes Tiropová, když zde zvítězila v čase 30:01. Zároveň je s tímto výkonem devátou nejrychlejší ženou historie na této distanci. Pro Tiropovou se bohužel jednalo o poslední závod její kariéry, jelikož krátce nato zemřela za tragických okolností.

Na mítinku v Herzogenaurachu byl k vidění také historicky nejlepší světový výkon na silniční pětce. Ten má nyní díky času 14:29 v držení Etiopanka Senbere Teferiová.

Kipruto králem silniční desítky

Keňan Rhonex Kipruto je od loňského roku časem 26:24 autorem historického světového maxima a nejrychlejší byl i letos, když v Hercogenaurahu vyhrál v čase 26:43, což je třetí nejlepší výkon historie. Druhý muž z tohoto závodu Etiopan Tadese Worku se výkonem 26:56 posunul na šesté místo historie. Velmi rychle se běželo také v Ženevě, kde se vítězný Keňan Kibiwott Kandie stal časem 26:51 čtvrtým nerychlejším mužem historie, následovaný reprezentačním kolegou Felixem Kipkoechem, jenž je nyní ve stejné statistice šestý za 26:57.

Na poloviční distanci zaostal ve francouzském Lille Etiopan Berihu Aregawi jen vteřinu za historickým světovým maximem Uganďana Joshuy Cheptegeie, když proběhl cílem v čase 12:52.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf