Magazín EURO 2024

Kovář porazil na krosovém šampionátu Homoláče, Hrochová obhájila

Jáchym Kovář suverénně vyhrál domácí šampionát v krosu a ve Valašském Meziříčí sesadil z trůnu vítěze předchozích tří ročníků Jiřího Homoláče. Běžec Dukly Praha oplatil obhájci prvenství loňskou porážku a získal v přespolním běhu premiérový titul. Mezi ženami potvrdila roli favoritky Tereza Hrochová a zopakovala loňský primát.

Homoláč usiloval celkově o pátý krosový titul, ale na Kováře tentokrát neměl a prohrál s ním o třicet sekund. Pětadvacetiletý vítěz přidal krosové zlato k prvenství ze zářijového MČR v běhu do vrchu. Třetí na Vsetínsku skončil Michal Šmahel, který vybojoval v přespolním běhu druhou medaili po pět let starém triumfu mezi mílaři.

"Od nějakýho třetího kilometru jsem si (osamoceně) běžel, na co jsem měl, ale jen bych zmínil, že tu nebyla celá špička, možná proto jsem to měl třeba lehčí," řekl skromně Kovář na Facebooku České atletiky a jmenoval například chybějícího Jakuba Zemaníka, šampiona z roku 2017 a Homoláčova přemožitele z nedávného Běhu 17. listopadu.

Jáchym Kovář suverénně vyhrál domácí šampionát v krosu

Účastnice olympijského závodu v maratonu v Tokiu Hrochová získala třetí letošní atletický titul. Pětadvacetiletá vytrvalkyně je také úřadující šampionkou v půlmaratonu a běhu do vrchu. "Když jsem viděla včera trať, tak jsem říkala, že to bude hodně špatný, ale nakonec mi to docela sedlo," řekla Hrochová po závodě na trati poznamenané tajícím sněhem.

Prvenství v krosu zopakovala při absenci největší konkurentky a vítězky z let 2018 a 2019 Moiry Stewartové s náskokem 39 sekund před Terezou Zimovjanovou, jež v těsném finiši porazila Annu Málkovou. Obě si doběhly pro premiérové medaile v kariéře, obhájkyně bronzu Pavla Schorná-Matyášová skončila s odstupem čtvrtá.

Výsledky mistrovství ČR v přespolním běhu

Muži - vytrvalci: 1. Kovář (Dukla Praha) 33:58, 2. Homoláč (Univerzita Brno) -30, 3. Šmahel (Slavia Praha) -35.

Muži - mílaři: 1. Marčík (Škoda Plzeň) 13:38, 2. Uvizl (SK Studenec) -2, 3. Jaša (Škoda Plzeň) -4.

Ženy: 1. Hrochová (Škoda Plzeň) 30:37, 2. Zimovjanová (Olymp Brno) -39,6, 3. Málková (USK Praha) -39,9.