29. mistrovství ČR v řešení šachových skladeb – Praha 2021

Po roce se řešitelé sešli opět na Strahově ve dnech 28. – 29. 8. 2021. Mezi dvanácti účastníky byl Josef Kabát jediným nováčkem. Stal se tak 173. řešitelem od začátku této a obdobné nejvyšší soutěže Československa, resp. Česka od r. 1974.

Miloslav Vanka, FM, pokračoval ve vítězstvích v této soutěži a obhájil titul z 28. MM ČR 2020. Podal vyrovnaný výkon. Vyniká jeho absolutní zisk v trojtažkách a po dvanácti bodech ve studiích a mnohotažkách. Samostatně zvítězil v trojtažkách, studiích a pomocných matech.

Marek Kolčák, IM, obhájil 2. místo z Prahy 2020. Samostatně zvítězil ve dvojtažkách a samomatech. V tomto posledním oddělení soutěže vyniká jeho absolutní bodový zisk.

Oto Mihalčo získal bronzovou medaili – nejlepší výkon předvedl ve dvojtažkách, mnohotažkách a samomatech. V tomto obávaném oddělení mu chybělo 0,75 bodu k absolutnímu výsledku.

Zdeněk Libiš na 4. místě zaznamenal nejlepší výsledek v obtížných mnohotažkách a stal se vítězem v tomto oddělení. U něj neobvyklá „nehoda“ ve dvojtažkách ho připravila o bronzovou příčku.

Martin Petr na 5. místě – mistr ČR 2018 – přesvědčil ve studiích o svých analytických schopnostech velmistra praktického šachu, i když pozice studií byly na hony vzdáleny partiovým postavením.

Pohled na výsledkovou tabulku ukazuje tři skupiny soutěžících: v první skupině (řešitelé na 1. – 4. místě) jsou velké bodové rozestupy, ve druhé skupině (řešitelé na 5. – 7. místě) minimální bodové rozdíly a ve třetí skupině (řešitelé na 8. – 12. místě) vidíme různé bodové rozestupy.

Soutěžící získali 39,5 % možných bodů, což je lepší výsledek než v Praze 2020 (33,6 %).

12. Kabát Josef Cze 1733 0 0 1,5 2,5 0 5 9 360

Soutěž probíhala v systému používaném na mistrovství světa, tzn. že se v každém kole řešily tři skladby v určeném časovém limitu. Výsledky byly průběžně vyhodnocovány pomocí notebooku. První den mistrovství zahajovaly dvojtažky – netradičně se posunuly na druhé místo v řešitelské úspěšnosti průměrným bodovým ziskem 44,4 % možných bodů. Nejobtížnější skladbou se ukázala úloha 1 s bodovým ziskem 25 %. Hra bílých baterií D-J a S-J v této úloze dominuje. Líbivý úvodník 1.Sa8? by nestačil pro 1.- Sb3! Dvě složitá blokování po 1.- Vb4 a 1.- Dd6. Zvítězil Marek Kolčák s plným počtem 15 bodů za 14 minut, o minutu horší byl Miloslav Vanka, plný časový limit využil na třetím místě Oto Mihalčo (oba též 15 bodů).

Ve druhém kole byly na pořadu trojtažky v časovém limitu 60 minut. Úloha 4 (neobvyklý úvodník, tiché hry dámy ve 2. tahu) byla pro řešitele zdrcující. Soutěžící za ni získali 16,7 % možných bodů, což spolu s mnohotažkou M znamená 16. – 17. místo v pořadí zisku bodů. Tedy poslední dvě místa, nepočítám-li pětitahový pomocný mat ve 4. kole, na který už řešitelům nezbyl čas. Pouze čtyři soutěžící získali body za řešení úlohy 4 (Miloslav Vanka 5 bodů, Zdeněk Libiš 3 body, Martin Petr a Alexander Fica po 1 bodu). Velká časová ztráta u této úlohy způsobila „katastrofu“ i u skladby 5. Na řešení záplavy variant z baterie D-J už zbývalo minimum času. Celkem skončily trojtažky až na 5. (předposledním) místě s průměrným bodovým ziskem 31,4 %. Jediný Miloslav Vanka získal pný počet 15 bodů za 59 minut. Následují ho Marek Kolčák s 9,5 body za 60 minut a Zdeněk Libiš s 8 body za 60 minut.

Třetí kolo patřilo studiím v časovém limitu 100 minut. Řešitelům se nedařilo – byli nejméně úspěšní (pouze 31,1 % b.). Nikdo nevyřešil úplně studii 9, která končí šokujícím 8.Jd4! s následným patem. Vítězem se stal Miloslav Vanka s 12 body (za 98 minut) před druhým Martinem Petrem se stejným bodovým ziskem, ale o minutu horším časem. Třetí příčka patří Zdeňku Libišovi za 7 bodů (za 85 minut), na 4. místě s týmž bodovým ziskem se umístil Oto Mihalčo, ale v horším čase (91 minut).

Druhý den soutěže byly ve čtvrtém kole předloženy soutěžícím tři pomocné maty (časový limit 50 minut). Úloha 10 byla pro řešitele nejúspěšnější v mistrovství – získali 59,6 % b. Byla jedinou skladbou, ve které všichni bodovali. Pomocné maty skončily v řešitelské úspěšnosti na 3. místě (průměrný bodový zisk 36 % možných bodů). Byly jediným oddělením, v němž všichni řešitelé využili plný časový limit. Vítěz čtvrtého kola Miloslav Vanka ziskem osmi bodů předstihl o jeden bod Marka Kolčáka a Milana Svrčka.

Mnohotažky v pátém kole skončily na čtvrté příčce řešitelské úspěšnosti (průměrný bodový zisk 35,1 %). V časovém limitu 80 minut se ani jednomu řešiteli nepodařilo vyřešit úplně skladbu 13 (pouze 16,7 % možných bodů). Naopak nejúspěšnější byli v šestitažce O (bodový zisk 50 %). Zvítězil Zdeněk Libiš ziskem 13 bodů za 80 minut. Druhý Miloslav Vanka získal 12 bodů za 79 minut, třetí byl Marek Kolčák s jedenácti body za 80 minut.

A nakonec to nejlepší! Samomaty v šestém kole historicky na 1. místě řešitelské úspěšnosti! Zisk 61,5 % možných bodů se zrodil z vyřešení pětitahového samomatu 18. Ten úspěšně vyřešili Marek Kolčák, Oto Mihalčo a Martin Petr, jednu variantu objevil Milan Svrček. A to přesto, že tento samomat „nasbíral“ nejméně bodů (17,5 %) v tomto oddělení. Nejúspěšnější byli řešitelé ve skladbě P (zisk 48,25 bodu = 80,4 %). Vítěz Marek Kolčák s 15 body za 35 minut je těsně následován Otou Mihalčem se 14,25 b. v čase 40 minut, na 3. příčce se umístil Martin Petr s 13,5 b. za 45 minut.

Ve druhém dni došlo k minimálním posunům v tabulce po prvém dnu soutěže. Nejvíce to bylo o dvě místa v konečném pořadí (Zdeněk Libiš ze 6. na 4. místo, Jozef Kobolka z 11. na 9. místo). Soutěž vyhodnotil po skončení šestého kola rozhodčí Pavel Kameník, který předal soutěžícím na 1. – 3. místě medaile a diplomy a soutěžícím na 4. – 6. místě drobné dárky. Vyhodnocení byl přítomen Jiří Jelínek, předseda Sdružení šachových problémistů, který připravil soutěžní skladby.

Soutěžící neměli k bodovému hodnocení svých skladeb žádné připomínky. O tom, kde bude 30. mistrovství v roce 2022, rozhodne příští roční období. Bude to opět Praha nebo po třech letech Pardubice?