Čeští házenkáři oplatili Rakušanům páteční porážku a vítězně se naladili na Euro

Brno

Čeští házenkáři v generálce na lednové mistrovství Evropy rozdrtili v přípravném utkání Rakousko 30:21 a oplatili mu pětibrankovou porážku z pátečního úvodního duelu na předměstí Vídně. Svěřenci trenéra Rastislava Trtíka v Brně prakticky celý zápas dominovali, šesti góly přispěl k výhře nejlepší střelec Vít Reichl. Povedené utkání odchytali brankáři Tomáš Mrkva a Šimon Mizera.

Házenkář české reprezentace Pavel Horák. Ilustrační foto

V pátek v prvním ze dvou vzájemných listopadových duelů s Rakouskem český celek po 40 minutách vedl 24:20, ale pak dal trenér Trtík šanci mladíkům a soupeř skóre otočil. Také do odvety vstoupil národní tým lépe a po sérii pěti branek rychle vedl 5:1. Rakušané, kteří budou rovněž startovat na lednovém Euru, pak se pak sice postupně dotáhli až na rozdíl jediného gólu, ale těsně před pauzou domácí odskočili na 14:11.

I po změně stran Trtíkův výběr pokračoval v soustředěném výkonu. Češi mnohem lépe než v pátek zastavovali soupeřovy rychlé útoky po vstřelených brankách a jejich náskok narůstal. Mezi tyčemi dál zářil Mrkva, který ve 35. minutě dokonce sám skóroval přes celé hřiště a upravil na 17:12. Při 101. reprezentačním startu si připsal čtvrtý gól.

Pak ho nahradil Mizera a vedl si ještě lépe. Ve 23. minutě udržel čtyřbrankové vedení a úspěšnost zákroků měl na 62 procentech. V závěru Češi dvěma góly do prázdné branky ještě navýšili náskok a úspěšně se naladili na lednový evropský šampionát. Při dvojzápase proti Rakušanům přitom postrádali dvojici středních spojek kapitána Babáka s Bečvářem a také zkušeného brankáře Galiu, který kvůli vážnému zranění přijde i o mistrovství.

Český tým se znovu sejde až 3. ledna na závěrečnou přípravu na šampionát, který začne o 10 dní později. Reprezentanti budou na Euru hrát základní skupinu v Bratislavě a utkají se se Španělskem, Švédskem a Bosnou a Hercegovinou.

ČR - Rakousko 30:21 (14:11)
Sestava ČR: Mrkva, Mizera, Šmíd - Hrstka, Režnický, Kašpárek, Reichl, Číp, Vančo, Klíma, V. Patzel, Solák, Mubenzem, Březina, Ptáčník, Zeman, Piroch, Franc.
Nejvíce branek: Reichl 6, Hrstka, Kašpárek, Klíma a V. Patzel všichni 4 - Weber, Frimmel, Bilyk a Lastro všichni 3, Wagner 2. Rozhodčí: Horáček, Novotný (oba ČR). Sedmimetrové hody: 1/1 - 3/3. Vyloučení: 5:4. ČK: 28. Zeman (ČR).