Čeští automodeláři ovládli mistrovství Evropy

Mistrovství Evropy dráhových modelů aut proběhlo 28. – 31. října 2021 v Luštěnicích u Mladé Boleslavi. V tamějším největším autodráhovém centu v České republice se sešlo 52 pilotů z devíti evropských zemí a soutěžilo se ve čtyřech kategoriích.

Technicky vyspělé modely, které fungují na podobném principu jako všem modelářům známá autodráha, jsou poháněny elektromotory na 12 V a dokážou objet závodní okruh, který je 47,5 metrů dlouhý a má 8 „ostrých“ zatáček za méně než 4 vteřiny.

V konkurenci pilotů ze Švédska, Finska, Lotyšska, Belgie, Portugalska, Anglie, Německa a Dánska dokázali reprezentanti České republiky získat svou nadvládu v tomto technickém sportu a vybojovali čtyři vítězství, dále ještě dvě druhá místa a tři třetí místa. Na stupních vítězů je pak vždy doplnili reprezentanti Lotyšska.

Čtvrteční 28. října 2021 pořádaný závod kategorie Production 1/24 se jel jako týmový závod dvou jezdců. Hned úvodní soutěžní den přinesl první české úspěchy. Titul mistrů Evropy si odnesla dvojice Jaroslav Reček a Vladimír Horký. Druhou příčku obsadila dvojice Janis Nabokins (Lotyšsko) a Jiří Karlík. Třetí byla dvojice jezdců a současně hlavních organizátorů Jan Žemlička a Pavel Flaisig.

Další dny už závodili pouze jednotlivci. V pátek 29. října 2021 se jela kategorie Eurosport 1/32, kterou ovládl na prvním místě Jaroslav Reček, druhý za ním skončil Vladimír Horký a na třetí příčce se umístil  Lotyš Janis Nabokins.

Sobotní 30. října 2021 jedoucí závod kategorie Formula 1 1/32 skončil  vítězně tentokrát pro Vladimíra Horkého, druhé místo obsadil Lotyš Raivis Jansons a stupně vítězů doplnil Jaroslav Reček.

V neděli 31. října 2021 se pořadí na stupních vítězů oproti předchozímu dni  příliš nezměnilo a v kategorii Eurosport 1/24 zvítězil opět Vladimír Horký, druhý skončil Lotyš Janis Nabokins a třetí místo patřilo Jaroslavu Rečkovi.

Slot racing, jak se mezinárodně označuje závodění s modely na autodráze, je v České republice organizováný  Svazem modelářů České republiky z.s.

Na vrcholné úrovni jsou v průběhu roku každoročně pořádány závody především v Luštěnicích a Plzni, dále pak v Brně, Mostě, Praze, Českých Budějovicích a ještě v dalších městech.

(lt, sporty-cz.cz, SportovníListy.cz, foto: sporty-cz.cz)