Bundesliga - souhrn 10. kola: Gladbach konečně se třemi body

29.10.2021, 22:27, aktualizováno 31.10.2021, 19:30
Komentáře a souhrny
Jonas Hofmann (© AFP)
Gladbach si poradil s Bochumí a po dvou kolech bodoval naplno. Augsburg překvapivě čtyřmi góly otočil zápas se Stuttgartem a v boji o záchranu si velmi pomohl. Frankfurt gólem v nastavení oloupil o dva body Lipsko. Bayern Mnichov potvrdil suverenitu vysokým vítězstvím na půdě Unionu Berlín. Tři body získal také Dortmund, zatímco Freiburg výhrou nad Fürthem prodloužil neporazitelnost. Leverkusen podlehl Wolfsburgu...

Borussia Mönchengladbach - VfL Bochum 2:1

31.10.2021 17:30

Góly: 12. Alassane Pléa, 40. Jonas Hofmann - 86. Danny Blum

Mönchengladbach vyhrál nad Bochumí poměrem 2:1. Hostům se podařilo v závěru zápasu snížit, v prodloužení dokonce sahali po bodu.

Díky zisku tří bodů se Borussia posunula na desátou příčku, kde se v tuto chvíli nachází se čtrnácti body, ambice klubu jsou však v této sezóně mnohem vyšší. Bochum je s deseti body čtrnáctá a na barážovou šestnáctou příčku má náskok pouhého jednoho bodu.

Jasným favoritem zápasu byla domácí Borussia Mönchengladbach, která šla do vedení již ve 12. minutě, když po centru Scallyho dokázal hlavou usměrnit míč mezi tři tyče Pléa. Ještě před koncem prvního poločasu přidal Mönchengladbach druhý gól, tentokrát se trefil z ostrého úhlu prudkou střelou ke vzdálenější tyči Hofmann.

Po výměně stran hosté několikrát zahrozili, za zmínku stojí především pokus hlavou Lampropoulose ze 71. minuty, po kterém míč skončil na tyči Sommerovy brány. V 74. minutě mohl o osudu utkání gólem na 3:0 definitivně rozhodnout Thuram, míč však dokázal před překročením brankové čáry skvěle vyrazit hlavou Soares.

V 86. minutě se povedlo Bochumi zápas zdramatizovat, když dokázal střelou z přímého volného kopu snížit na 2:1 střídající Blum. Poslední velkou šanci zápasu jsme viděli v 93. minutě, kdy hosté sahali po bodu. K míči se dostal v pokutovém území domácích Pantović, který prudce vypálil, avšak střelu chytil připravený Sommer a všechny tři body tak nakonec zůstaly v Mönchengladbachu.

Více informací k zápasu

FC Augsburg - VfB Stuttgart 4:1

31.10.2021 15:30

Góly: 30. Reece Oxford, 52. Jeffrey Gouweleeuw, 72. Florian Niederlechner, 81. Alfred Finnbogason - 7. Chris Führich

Augsburg dokázal vyhrát nad Stuttgartem poměrem 4:1. Díky zisku tří bodů získal na předposlední Bielefeld náskok čtyř bodů.

Augsburg je po deseti odehraných kolech Bundesligy s devíti body šestnáctý. Výhra pro něj byla klíčová, protože na předposlední Bielefeld, který by v tuto chvíli sestupoval přímo, se jeho náskok zvýšil na pět bodů. Stuttgart je jeden bod před Augsburgem, na třináctém místě.

Do vedení šli přitom v úvodu zápasu hosté. V 7. minutě se po individuální akci a navedení míče do středu hřiště prosadil střelou k pravé tyči Führich a poslal tak Stuttgart do vedení. Augsburgu se podařilo vyrovnat ve 30. minutě, když si na centr z rohového kopu Meiera naběhl Oxford a hlavou zakončil ke vzdálenější tyči.

Do konce prvního poločasu se již nic zásadního nestalo a do kabin se tedy šlo za stavu 2:1 pro domácí, kteří měli v první půli více ze hry a Stuttgart mohl těžit pouze ze vstřeleného gólu v úvodu utkání.

A po výměně stran se domácí dostali do vedení a bylo to znovu po rohovém kopu. V 53. minutě po centru z rohového kopu nejdříve hlavičkoval Vargas, pak se ale k míči dostal Gouweleeuw a byl to právě on, kdo dostal míč mezi tři tyče a poslal bavorský klub do vedení.

Třetí gól Augsburgu přidal v 72. minutě prudkou střelou po přihrávce Finnbogasona Niederlechner a poslední hřebík do rakve Stuttgartu zatloukl v 81. minutě sám Finnbogason, když překonal brankáře Bredlowa přízemní střelou k zadní tyči.

V nervózním závěru utkání ještě obdrželi žlutou kartu hostující Förster a domácí Gruezo, nic zásadního už se však v zápase nestalo a všechny tři body tak zůstaly v Augsburgu po výsledku 4:1, který dává domácím naději v boji o udržení.

Augsburg se v rámci příštího kola představí v sobotu na hřišti Wolfsburgu, Stuttgart přivítá ve stejný den na vlastním hřišti předposlední Bielefeld a zisk třech bodů je pro něj pro udržení kontaktu se středem tabulky stěžejní.

Eintracht Frankfurt - RB Lipsko 1:1

30.10.2021 18:30

Góly: 90+4. Tuta - 35. Yussuf Poulsen

V prvním poločase byli sice mnohem aktivnější hráči Frankfurtu, ale do vedení šel soupeř. Ve 35. minutě se po rohu prosadil Poulssen. V druhém poločase mohli hosté několikrát skóre navýšit, ale Forsberg z ložené příležitosti přestřelil. A v 94. minutě přišel trest, kdy z poslední šance utkání vyrovnal Tuta.

V úvodních minutách se hra přelévala ze strany na stranu bez větší brankové příležitosti. Na první šanci jsme si tak museli počkat až do 18. minuty. Hostující Filip Kostič centroval do vápna, ale jeho oblouček se k překvapení všech stočil přímo na branku a přeletěl i zaskočeného gólmana Gulásciho. K jeho štěstí ale míč skončil na břevně. O dvě minuty později už Kostič zahrozil cíleně a jeho střelu krkolomně vyrážel Gulásci. A Frankfurt i dál určoval tempo. Jenže v 35. minutě překvapivě udeřili hosté! Szoboslai zahrával rohový kop, který se po odrazu dostal k Yussufu Poulsenovi, který už si věděl rady a ve výskoku napálil balón do sítě. Další šance už se neurodili a první půle tedy skončila vedením hostujícího Lipska.

Druhá půle se nesla v duchu boje o střed pole s minimem náznaků gólových příležitostí. Až v 83. minutě se do míče opřel střídající záložník Lipska Emil Forsberg, ale Trapp jeho ránu pohotově vyrazil. Šest minut na to se švédský blonďák dostal do stoprocentní tutovky! Kevin Trapp se nechal vylákat ven z branky a před Forsbergem se zjevila odkrytá klec. Ten měl tolik času, že si míč ještě v klidu zpracoval, ale Trappovu svatyni brutálně přestřelil! A v 94. minutě musel hořce litovat. Domácí Frankfurt vrhnul ve standardce všechno do útoku, včetně gólmana Trappa. Kostičův centr si našel nabíhající Tuta, počkal si na odraz míče a pak jej hlavou nechytatelně poslal za záda Gulásciho. Hosté už neměli na reakci žádný čas a utkání tak skončilo remízou 1:1.

Borussia Dortmund - 1. FC Köln 2:0

30.10.2021 15:30

Góly: 40. Thorgan Hazard, 64. Steffen Tigges

BVB zažívají velice povedenou sérii, která po tomto kole čítá čtyři bundesligové výhry v řadě. Díky tomu za obhájcem titulu v tabulce ztrácí jenom jediný bodík. Pro Kozly se však nejedná o žádnou velkou tragédii, neboť připisují teprve třetí porážku a nadále zůstávají na dohled pohárových míst.

Prvním, kdo zacílil do prostoru mezi třemi tyčemi, byl už ve 4. minutě Thomas Meunier. Timo Horn byl pozorný. Po úvodní čtvrt hodině na okamžik zmrazil většinu ze sedmašedesáti tisícovek diváků Mark Uth, když chladnokrevně obešel Pongračiće a zakončoval do levého dolního rohu brány. Jenže tahle pěkná trefa nemohla být uznána, protože útočící hráč si v rámci té chladnokrevnosti jednak pomohl rukou, a jednak to vypadalo, že se nacházel v těsném ofsajdu.

Ve 20. minutě uviděl Ondrej Duda, že se Gregor Kobel pohybuje v uctivé vzdálenosti od své svatyně. Proto se jej pokusil přelobovat, nicméně gólman Borussie se stihnul vrátit včas a balon vyrazil do bezpečí. Za pět minut dostal přihrávku před bránu Marco Reus, nicméně i díky stínujícímu Jonasi Hectorovi se mu skórovat nepodařilo.

Situace se stejnými aktéry se opakovala i v minutě sedmatřicáté. Hector však tentokrát chyboval, čehož využil Meunier, ale na jeho pobídku před odrytou klecí číhající Reus těsně nedosáhnul. Velká škoda pro výběr Marca Roseho. Za 180 sekund pro něj už bylo všechno veselejší. Míč se bleskově přesunul z jedné poloviny hřiště na druhou. Jude Bellingham pak centroval na malé vápno, kam si zaběhnul Thorgan Hazard a jeho lehce krkolomná hlavička byla dostačující pro to, aby na ni Timo Horn nedosáhnul - 1:0.

Po změně stran dvakrát zazlobil Anthony Modeste, přičemž zvláště při druhém pokusu měl Kobel i trochu štěstí, že hlavička francouzského protihráče nesměrovala více k tyči. Minisouboj forvarda Kölnu a brankáře Dortmundu se opakoval i po hodině hry. A znovu z něj vyšel vítězně domácí fotbalista.

Díky tomu mohli jeho spoluhráči vzápětí navýšit skóre. Julian Brandt centroval od rohového praporku na bližší tyč, kam si naskočil pět minut předtím střídající Steffen Tiggres a stylově zády k bráně našel prostor u vzdálenější (pravé) tyče - 2:0. S odpovědí se pokusil přispěchat Sebastian Andersson, avšak jeho dobrá střela byla sražena nad břevno.

Nepřesná byla i hlavička v podání Matse Hummelse. V 87. minutě se Kingsley Ehizibue na pravé straně výborně prosmýknul kolem Felixe Passlacka. Po Meunierově nepodařeném odkopu se balon snesl ke zcela neobsazenému Modestemu, jehož snaha o zakončení z voleje se bohužel pro klub z města nad řekou Rýn naprosto minula účinkem.

Bayer Leverkusen - VfL Wolfsburg 0:2

Góly: 48. Lukas Nmecha, 51. Maximilian Arnold

V prvním poločase byli nebezpečnější hostující "Vlci", kteří ale neprostřelili skvělého Hrádeckého. Po přestávce ale hosté dvakrát udeřili během tří minut po brankách Lukase Nmechy a Arnolda. Domácí se sice snažili o snížení, ale v největší příležitosti selhal v 96. minutě Alario, který neproměnil penaltu. Domácí Bayer potvrdil aktuální pokles formy, zato Wolfsburg se po dlouhé době dočkal výhry.

První příležitost očekávaného duelu měl v 8. minutě hostující Baku, který po pohledné kombinaci pořádně protáhl gólmana Hrádeckého. Finský brankář se slovenskými kořeny se zapotil i po tvrdé ráně Lukase Nmechy. Trochu překvapivě tak bylo nebezpečnější VfL, které už do zápasu vedl nový trenér Florian Kohfeldt.

Až ve 21. minutě poprvé vystrčili růžky hráči Bayeru, jejichž brejk ale nepřesně zakončil Adli. Domácí poté drželi míč převážně na svých kopačkách, ale až do konce poločasu si ani jeden z týmů nevypracoval skutečnou gólovou příležitost.

Kouč Kohfeldt se rozhodl o přestávce svůj tým trochu občerstvit a na hřiště poslal Otávia a Dodiho Lukebakia. A právě Lukebakio přichystal v 48. minutě úvodní gól zápasu! Belgický šikula oslnil tribuny fantastickým průnikem, který zakončil přesnou přihrávkou na Lukase Nmechu, jenž míč uklidil za Hrádeckého záda.

A čerstvý vítr ve Wolfsburg přivál hned tři minuty na to další zásah! Pravá strana obrany Bayeru zaspala, čehož domácí využili. První dva pokusy ještě zneškodnil skvělý Hrádecký, ale na pumelici Arnolda už byl krátký. 2:0 Ani poté neměli "Vlci" dost a Hrádecký se musel činit i při dalším ataku Nmechy.

V následujících dvaceti minutách domácí třikrát vystřídali, na hřiště se dostali Andrich, Amiri a Paulinho. A až poté se domácí konečně dostali k vlastním příležitostem. Demirbay ale mířil nepřesně a Paulinhovu šanci zneškodnil pozorný Casteels.

Další nebezpečná situace domácích však přišla až v 92. minutě, ale Alario hlavou těsně minul. O tři minuty později měl Bayer ideální možnost ke kosmetickému snížení. Hostující Lacroix stáhl ve vápně Alaria a po právu obdržel červenou kartu. Jenže sám faulovaný Alario penaltu neproměnil! Jeho neumístěnou střelu vystihl Casteels.

Union Berlín - Bayern Mnichov 2:5

Góly: 43. Niko Gießelmann, 65. Julian Ryerson - 15. Robert Lewandowski (pen.), 23. Robert Lewandowski, 35. Leroy Sané, 61. Kingsley Coman, 79. Thomas Müller

Svěřencům Juliana Nagelsmanna se podařilo odčinit pětigólový debakl, jaký pro ně v rámci DFB-Pokalu připravila Borussia Mönchengladbach. Na Stade an der Försterei bylo o vítězi v podstatě jasno už během úvodní pětačtyřicetiminutovky, nicméně Fischerova skvadra zůstává i přes druhou porážku v sezoně na pohárové příčce.

Hosté byli aktivnější od samotného počátku zápasu a odměněni za svoji snahu byli ve 14. minutě, kdy Paul Jaeckel zblokoval Saného ránu rukou. Nařízenou penaltu si vzal na starosti Robert Lewandowski. A protože se rozhodnul umístit balon k levé tyči, bezpečně ji proměnil. Andreas Luthe se totiž pohnul opačným směrem - 0:1.

Z časomíry uteklo pouhých osm minutek a Bayern dostal příležitost zahrávat přímý kop z hranice šestnáctky. Při rozehrávce nahrál Kimmich nakrátko Thomasi Müllerovi, jenž zpracoval pro rozeběhnutého Lewandowskiho, který střelou k pravé tyči navýšil vedení svého týmu - 0:2. Šlo už o jeho dvanáctou trefu v sezoně, čímž si vytvořil třígólový, resp. čtyřgólový náskok na v současnosti zraněné duo pronásledovatelů, totiž Erlinga Haalanda a Patrika Schicka.

V dalších minutách se začali více osmělovat domácí, nicméně to byl znovu obhájce titulu, kdo zahrozil. Krátce po konci úvodní půl hodiny se ve výborné pozici ocitnul Leroy Sané. Jenže Robin Knoche byl u něj včas, a tak nedal pětadvacetiletému rodákovi z Essenu příležitost pro lepší zakončení. Za 120 sekund přihrával Lewa přes hlavu za sebe právě na Saného, který se tváří v tvář Luthemu musel sklonit před výborným reflexem gólmana Unionu.

Zmíněný fotbalista ve službách bavorského velkoklubu se tedy dočkal až napotřetí. Thomas Müller přihrával do vápna, kde na bližší tyči jeden z jeho spoluhráčů míč nezasáhnul, což ovšem dokonale zmátlo berlínské duo Luthe-Jaeckel, takže kulatý předmět propadnul až na zadní tyč, kde z bezprostřední blízkosti uklízel do prázdné Leroy Sané - 0:3.

V závěru poločasu vykřesal jiskřičku naděje pro die Eisernen Niko Gießelmann, jelikož z první uklidil za Neuerova záda Haraguchiho centr napříč celým pokutovým územím - 1:3. Po změně stran přinesl na delší dobu jediný vzruch tradiční výlet Manuela Neuera skoro až k půlící čáře. Až v 62. minutě zaběhnul Kingsley Coman do velkého vápna, kde nic nevymýšlel a nekompromisní ranou pod břevno nedal muži v rukavicích šanci - 1:4.

Thomas Müller si připsal třetí asistenci a nutno dodat, že v této statistice vévodí pořadí celé Bundesligy, neboť pro svoje spoluhráče připravil gól hned osmkrát. V 64. minutě přišli na hrací plochu Kevin Behrens a Julian Ryerson. Okamžitě se zapojili do útočné akce, přičemž první jmenovaný utekl po levém křídle, aby ve finále servíroval před bránu pro toho druhého. Připraveni zakončovat přitom byli ještě jeho dva další spoluhráči - 2:4.

Gólovou tečku za celým utkáním udělal jedenáct minut před vypršením řádné hrací doby po Upamecanově pobídnutí Thomas Müller, jenž si balon jednoduše posunul do protipohybu Robina Knocheho, aby zakončoval pravačkou přesně k pravé tyči. Dlouholetá opora Bayernu si za svůj výkon vstřelenou branku rozhodně zasloužila - 2:5.

Lídr tabulky má po deseti kolech na kontě už osmatřicet vstřelených branek, o jedenáct více než Borussia Dortmund. O prvním listopadovém víkendu uvidí Allianz Arena pozoruhodný střet s rozjetým Freiburgem. Union se pokusí přehrát na RheinEnergie Stadionu Köln, který na něj v tabulce ztrácí před vzájemným kláním pouhé tři body.

SC Freiburg - Greuther Fürth 3:1

Góly: 20. Simon Asta (vl.), 39. Nicolas Höfler, 79. Vincenzo Grifo (pen.) - 74. Jamie Leweling

Svěřenci Christiana Streicha jsou ve stávajícím ročníku posledním neporaženým celkem v německé nejvyšší soutěži. Desáté kolo jim za protivníka přisoudilo nováčka z Fürthu, který doposud zvládnul uhrát pouze bod za remízu s Arminii Bielefeld.

První šanci zápasu si na konto v jeho 8. minutě připsal Vincenzo Grifo, nicméně mířil o kousek mimo. Vzápětí už musel Marius Funk zasahovat. A protože to zvládnul, stav zůstávala dále bezgólový. Ve 20. minutě si ale vybral svoji slabší chvilku Simon Asta, když centr z pravé strany neomylně uklidil do šibenice vlastní brány - 1:0.

Vedení mohl prakticky okamžitě po rozehrávce navýšit od míče v soupeřově šestnáctce neodstavitelný Jeong Woo-jeong. Funk se podruhé v rychlém sledu překonat nenechal. Podruhé tedy kapituloval až ve 39. minutě, když neočekával, že se hlavička Nicolase Hölera odrazí od tyče do jeho hrudníku a od něj pro změnu za brankovou čáru - 2:0. Svou zásluhu na tomto zářezu má rovněž od rohového praporku přesně centrující Vicenzo Grifo.

Italský reprezentant, který se nakonec nevešel do konečné nominace národního týmu pro letošní vítězné EURO, sám pořádně zaměstnal muže v rukavicích v nastaveném čase úvodní pětačtyřicetiminutovky. Pro Greuther tentokrát všechno dobře dopadlo. V 59. minutě se osmělil Julian Green a Mark Flekken si připsal rutinní zákrok. To střela Jamieho Lewelinga z hranice velkého čtverce už byla výživnější, nikoli ale gólová.

Skórovat dvacetiletému záložníkovi povedlo až při následující akci v téže, totiž čtyřiasedmdesáté minutě. Branimir Hrgota centroval do vápna, kde to jistila Lewelingova placírka - 2:1. Jenže už za pět minut podrazil Marius Funk útočícího Hölera a kopala se penalta. Její exekuce se ujal aktivní Vincenzo Grifo a s přehledem proměnil - 3:1.

V závěrečné desetiminutovce nejprve Max Christiansen nemířil přesně. Potom Simon Asta na poslední chvíli odkopnul balon před číhajícím protihráčem, pro něhož by vstřelení čtvrté branky muselo být stejně snadné, jako zavázat si tkaničku. A tečku za celým duelem udělal Yannick Keitel, avšak i jeho rána skončila kousíček nad břevnem svatyně hostujícího celku.

Arminia Bielefeld - 1. FSV Mainz 05 1:2

Góly: 42. Jacob Laursen - 25. Jae-sung Lee, 69. Jonathan Burkardt

Po čtyřech dnech proti sobě nastoupily oba kluby znovu k soutěžnímu zápasu. V rámci DFB-Pokalu byli rovněž úspěšnější die Nullfünfer, ačkoli pro potvrzení svého vítězství muselo utkání dospět až do prodloužení, kdy rozhodnul Marcus Ingvartsen. Tentokrát o třech bodech rozhodnul Jonathan Burkardt, v úterý taky figurující na listině střelců.

O první pokus se už po necelých 180 sekundách postaral Robin Hack, jehož rána mířila nad břevno. Krátce poté si udělal prostor jeho kolega Brian Lasme, jenž naopak cílil až příliš do středu brány. Třetím, kdo se snažil vyzkoušet pozornost Robina Zentnera, byl Manuel Prietl. A vcelku výživnou úvodní desetiminutovku zakončil hlavičkou vedle levé tyče Karim Onisiwo.

Ve 25. minutě to byl právě rakouský reprezentant s nigerijskými kořeny, kdo střílel Ortegovým směrem. Gólman Arminie míč neudržel, což přišlo maximálně vhod číhajícímu Lee Jae-sungovi, který jej okamžitě dorazil do sítě - 0:1. Po rozehrávce opět zkusil štěstí Onisiwo, ale branka mu byla malá. V závěru poločasu byly k vidění další tři příležitosti.

Burkardtovi nejprve zkazil radost blokující Fernandes a následně selhal dorážející Silvan Widmer. Avšak jeho případný zásah by pro ofsajd stejně nemohl platit. Hned v další minutě Hack evidentně sestřelil protihráče. Rozhodčí Dankert penaltu nepísknul, místo toho nechal pokračovat ve hře, takže mohl balon po tečovaném Prietlově centru dopadnout až k Jacobu Laursenovi, jehož střela z jedničky mířila přesně k levé tyči - 1:1.

Po změně stran těsně minul Jean-Paul Boëtius. V 68. minutě Burkardt ještě neskóroval, avšak chuť si spravil hned vzápětí, kdy využil Pieperovy chyby a svůj úprk zakončil přízemní střelou k pravé tyči - 1:2. Kouč Arminie Frank Kramer mohl být dvojnásob naštvaný, jelikož předtím Zentner skvěle zlikvidoval pokus Edimilsona Fernandese. Zbývající minuty už se musely obejít bez velkých šancí.

TSG Hoffenheim - Hertha BSC 2:0

29.10.2021 20:30

Góly: 19. Andrej Kramarić, 36. Sebastian Rudy

Hoffenheim se v Bundeslize po debaklu na půdě Bayernu vzchopil, malátnou Herthu skolil zaslouženě o dva góly a urval své třetí vítězství za minulých pět ligových kol. Hostující celek naopak přišel o svou sérii tří výher v řadě, započítáme-li do statistik i DFB-Pokal, a klesl tedy v tabulce o jedno místo níže. O přesné zásahy se postarali Andrej Kramarič a Sebastian Rudy.

Hosté si vytvořili první větší šanci utkání, do té se v 6. minutě propracoval Richter, avšak jeho šanci zlikvidoval brankář Baumann. Naopak na druhé straně domácí ze své úvodní příležitosti dokázali skórovat. Skovova přihrávka doputovala k Bebouovi, ten míč ještě chytře přenechal Kramaričovi, který následně měl v 19. minutě pohotovou cestu za rozvlněním brankové sítě.

Hertha na tohle inkasování nikterak nezareagovala, její protivník naopak ve 36. minutě svoje vedení navýšil a udržel náskok až do konce. Bebou ze středu pole prostrčil merunu na Skova, jeho pokus narazil o vzdálenější tyčku, balón se pak dostal k dorážejícímu Rudymu, jenž už úspěšně přelstil gólmana Schwolowa. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se již skóre neměnilo.

Hoffenheim naopak mohl ještě párkrát vylepšit svůj odstup od berlínského výběru, například zásluhou stále aktivního Beboua, jehož střelu ve 49. minutě na poslední chvíli vyblokoval do zámezí bránící Stark. Od 76. minuty hráli Berlíňané v oslabení, červenou kartu vyfasoval za opravdu tvrdý zákrok Boyata vůči Stillerovi, a vlastně tak jen podtrhl zmar celého mužstva.