LaLiga - souhrn 9. kola: Barcelona otočila zápas s Valencií

16.10.2021, 20:21, aktualizováno 18.10.2021, 22:53
Komentáře a souhrny
Ansu Fati (© AFP)
Ansu Fati se poprvé po více než roce objevil v ligovém základu a pomohl Barceloně nastartovat obrat. Villarreal proti Osasuně utrpěl první porážku v sezoně. Sevilla veze body z Viga a posunula se o tři body za vedoucí Real Sociedad, jenž zásluhou pozdní branky udolal Mallorcu. Souboj týmů s novými trenéry vítěze nepoznal, Levante se rozešlo s Getafe smírně...

Espanyol Barcelona - Cádiz CF 2:0

18.10.2021 21:00

Góly: 45+1. Raúl de Tomás, 65. Nicolás Melamed

Espanyol si připisuje tři body a to zcela jednoznačně. Domácí celek byl po většinu utkání lepším týmem a díky trefám De Tomáse s Melamedem porazil Cádiz.

Do domácího utkání vstupoval Espanyol v lepší formě i z pozice výše postaveného týmu. O dvas body za ním byl Cádiz, který ho v případě výhry chtěl přeskočit. Jenže od prvních minut bylo vidět, kdo že tu dneska bude pánem. Jen za prvních 15 minut musel brankář Cádizu Ledesma několikrát chytat nebezpečnou střelu, kterou jeho obránci pustili.

Po třiadvaceti minutách ho zaměstnal Sergi Darder, který vyslal pěknou střelou k levé tyčce a Jeremías Ledesma, který musel skákat k tyči. Brankovou konstrukci o chvíli později napálil z uctivé vzdálenosti Melendo a Ledesma měl co dělat, aby jeho ránu na tu tyč aspoň vyrazil.

Espanyol v těchto fázích hry svého soka dost intenzivně tlačil a dostalo se mu za to odměny. V poslední šanci první půle, kdy se psala první nastavená minuta, Loren Morón napálil po rohovém kopu břevno, od něhož se balon odrazil k De Tomásovi - 1:0.

Loren Morón deset minut po změně stran sprintoval za míčem za obranu a poradil si jak s obráncem, tak s brankářem Ledesmou, jenže sudí jeho gól kvůli ofsajdu odvolal. Vzápětí byl Morón střídán Nicem Melamedem, který se po pouhých osmi minutách prosadil. S velkým štěstím, to je pravda. Míč se uvnitř vápna dostal k Melamedovi jen díky teči a taky Melamedova střela byla podstatně tečována. Nicméně Espanyol se na štěstí neptal a bral tři body.

Více informací k zápasu

Deportivo Alavés - Real Betis 0:1

18.10.2021 19:00

Góly: 89. Borja Iglesias

Hodně dlouho to s Deportivem Alavés vypadalo slibně, protože domácí dokázali držet favorita ze Sevilly na uzdě. Pouhou minutu před koncem je ale polila ledová sprcha, protože Realu Betis zabezpečil tři body Borja Iglesias.

Fotbal dokáže někdy působit hodně velkou bolest a zklamání. Deportivo Alavés se naučilo další kapitolu téhle obsáhlé knihy v pondělní dohrávce 9. kola. Před vlastními příznivci ještě minutu před koncem drželo bezbrankovou remízu, jenže pak ho rozesmutnil Borja Igleasias. Nedá se přitom říct, že by návštěva ze Sevilly nějak zásadně svého soka přehrávala.

V šestnácté minutě navíc Betis zachránilo břevno, které odrazilo střílený centr od rohového kopu, jenž překvapivě směřoval přímo do brány. Jinak toho první poločas moc nenabídl, spíš se oba týmy soustředily na pozvolné dobývání soupeřovy brány.

Branková konstrukce dnes chránila Betis jako nikdo. Po hodině hry totiž hlavičkoval sám ve vápně De La Fuente opět jen do břevna! Béticos si vlastně žádnou šanci nevytvořili. A pak to přišlo. Když už si Depor myslel, že je v suchu, minutu před koncem pronikl Joaquín do vápna, přihrál pod sebe a Borja Iglesias se nemýlil - 1:0.

FC Barcelona - Valencia CF 3:1

17.10.2021 21:00

Góly: 13. Anssumane Fati, 41. Memphis Depay (pen.), 85. Philippe Coutinho - 5. José Luis Gayá

Barcelona zvládla náročné utkání s Netopýry z Valencie a vyhrála doma před zaplněným Camp Nou 3:1. O její branky se postarali Fati, Depay a Coutinho, zatímco domácího brankáře Ter Stegena překonal jen obránce José Gayá. Trenér Ronald Koeman díky tomu ještě alespoň na chvíli žije.

Barcelona dnes večer hrála o hodně. O přízeň diváků, kterých se v zaplněných ochozech Camp Nou vměstnalo velké množství. O budoucnost trenéra Koemana, který hrál vlastně o zachování práce. A je pravda, že dnešní duel pro něj rozhodně musel znamenat velké citové vyčerpání. Už po pěti minutách totiž Barcelona prohrávala. Rohový kop zpracoval Jordi Alba tak špatně, že se balon odrazil k číhajícímu Josému Gayovi. Ten oslavil návrat do základu nádhernou brankou a Netopýři vedli.

Netrvalo to ale dlouho. Ve třinácté minutě se začala ukazovat budoucí superstar Barcelony a hráč, který si po odchodu Lionela Messiho převzal ikonickou desítku. Ansu Fati si narazil míč s Memphisem Depayem a poté i sám vypálil. Jeho krásně obalená střela pravačkou k zadní tyči nedala brankáři Cillessenovi žádnou šanci.

Valencia chtěla co nejrychleji odpovědět a Guedes se o to ho snažil. Ale brankář Marc-André ter Stegen nenechal svůj celek ve štychu. Konec první půle se pak odehrával zcela ve znamení Barcelony. Domácí celek podnikl rychlý brejk, míč ve vápně skončil po skvělé akci u Fatiho a toho fauloval bek Gayá. Sudí neměl na výběr a pískal penaltu. K ní se postavil Memphis Depay a vsítil svůj čtvrtý gól v tomto ročníku.

Po změně stran se Barcelona pokoušela navýšit své vedení a málem se jí to povedlo po odehraných pěti minutách. Mladíček Ansu Fati se po šikovné souhře Barcelony dostal k další střele. V šestnáctce tentokrát pálil levačkou k bližší tyči, ale bývalý barcelonský gólman Jasper Cillessen skvěle zakročil.

Hodně nebezpečným hráčem Valencie byl portugalský šikula Guedes, který nejprve vymyslel krásnou střeleckou pozici pro Gómeze. Ten ale trefil tyčku! Jeho další ránu skvěle vyrazil brankář Ter Stegen! Gonçalo Guedes si navedl míč na pravačku, kterou vystřelil velice prudce ze střední vzdálenosti. Marc-André ter Stegen prokázal fantastický reflex a ránu vyrazil.

Ke konci utkání se Guedes pokusil o důraznou ránu z větší vzdálenosti, ale jeho rána neměla gólové parametry. Solerův průnik o pár chvil později zastavil perfektní obranný zákrok Piquého. Konečnou úpravu ve skóre zaznamenal střídající Philippe Coutinho. Zkušený záložník dostal perfektní míč do vápna od Sergiña Desta a neměl potíže se zakončením. Barcelona i díky němu porazila Valencii o dvě branky a posouvá se v tabulce výš.

Villarreal CF - CA Osasuna 1:2

17.10.2021 18:30

Góly: 55. Gerard Moreno - 26. Lucas Torró, 87. Ezequiel Ávila

O velké překvapení se v 9. kole LaLigy postarala Osasuna Pamplona, která veze všechny body z Villarrealu. Úřadující šampion Evropské ligy inkasoval rozhodující branku tři minuty před koncem a ve zbytku utkání na to nenašel odpověď. Osasuna ovládla už první poločas díky trefě Lucase Torra a v závěru vystřelil nečekanou výhru Ezequiel Ávila.

Před nastávajícím duelem Ligy mistrů na hřišti Young Boys je to pro "žlutou ponorku" nepříjemná záležitost. Villarreal neprožívá zrovna povedený začátek sezony a tahle porážka tomu rozhodně nepřidá.

Villarreal doplatil zejména na neproměňování šancí, protože proti Osasuně jich měl dostatek. Začátek zápasu byl v podání domácích dle očekávání. Žlutí hýřili aktivitou a prakticky nepouštěli Osasunu k balónu. Jenomže ve 26. minutě přišel protiútok a po centru do vápna sklepl balón Sánchez a Lucas Torró propálil Rulliho. Villarreal byl v potížích, ovšem velice rychle mohl srovnat. Branka, kterou Villarreal vsítil o dvě minuty později nemohla být pro předchozí přerušení hry uznána.

Domácí se nadechli k náporu až před koncem prvního poločasu a Osasuna se štěstím udržela čistý štít. Morenova křižná střela skončila těsně vedle a ránu Triguerose s potížemi vyrazil Herrera.

Villarreal se dočkal vyrovnání až po změně stran. V 55. minutě odcentroval Pedraza a Gerard Moreno se parádně opřel do balónu z první a překonal Herreru! Emeryho tým měl na rozhodnutí ještě dostatek času, jenomže žádná smršť šancí se z jeho strany nekonala. Osasuna se jenom bránila a vyčkávala vhodných momentů na brejk. Jeden takový přišel tři minuty před koncem. Mizerné rozehrávky domácích využil Ezequiel Ávila a s klidem zařídil Osasuně senzační tři body. V nastavení to ještě mohl změnit Gerard Moreno, ale jeho přízemní ránu Herrera kryl.

Celta Vigo - Sevilla FC 0:1

17.10.2021 16:15

Góly: 54. Rafael Mir

V popředí LaLigy se dál drží Sevilla, která zvítězila ve Vigu nejtěsnějším rozdílem. V 54. minutě se střelecky prosadil Rafael Mir a domácí na jeho trefu nenašli odpověď.

Bylo to hodně vybojované vítězství. Celta Vigo totiž sehrála s účastníkem Ligy mistrů vyrovnanou partii a kdyby byla efektivnější, mohla pomýšlet i na bodový zisk.

V 10. minutě vyslal první pozdrav směrem k Diturovi Ivan Rakitić, nicméně jeho pokus nemohl nadělat domácím větší paseku. Šancí bylo celkově málo, asi tu nejzajímavější měl až ve 37. minutě Santi Mina, který si povšiml vyběhnutého Bounoua a od půlící čáry se jej pokusil překonat. Gól Patrika Schicka na evropském šampionátu však nenapodobil.

Santi Mina byl vidět i po změně stran a hned v 51. minutě orazítkoval ve velké šanci tyčku. Celtu mohla této neproměněné šance jenom litovat, protože Mina byl před brankářem úplně sám. O to horší to pro Celestes bylo, když o dvě minut později vstřelil vedoucí branku Rafael Mir. Na počátku všeho byla sražená rána, která se dostala k nohám Mira a ten nemilosrdně trestal. Na první pohled to dokonce vypadalo na ofsajd, jenomže o ten se skutečně nejednalo.

Celta musela dotahovat a ve slibné možnosti byl i Nolito, který hlavičkoval těsně vedle. Sevilla už vedení nepustila a z Viga veze vybojovanou výhru 1:0.

Rayo Vallecano - Elche CF 2:1

17.10.2021 14:00

Góly: 26. Mario Hernández, 65. Randy Nteka - 14. Lucas Boyé

Byly to docela nervy, protože Rayo doma velmi brzy prohrávalo. Ale s Elche nakonec dokázalo duel otočit ke svému prospěchu, o což se postarali Mario Hernández a Randy Nteka.

Rayo Vallecano dál nepřestává udivovat. I dnes zvládlo svůj part, byť se na tři body nadřelo asi víc, než si jeho hráči přáli. A díky třem bodům po skvělém obratu si dál udržuje příčku, kterou od něj v této sezoně čekal asi málokdo. Rayo se totiž po utkání v nedohrané tabulce drží na výtečném čtvrtém místě!

Cesta k jeho vítězství se přitom rozhodně nerodila jednoduše. Už v patnácté minutě totiž Rayo prohrávalo. Byla to taková nepříliš pohledá akce, která dostala míč do blízkosti jeho vápna. Tam si míč dokonale pokryl útočník Lucas Boyé, nikdo z obránců k němu neudělal potřebný krok a Boyé i s přispěním teče propálil zpoza vápna Dimitrievského.

S tím se Rayo nehodlalo smířit a vrhlo své síly do útoku. Zvýšená aktivita, která se zatím projevovala spíše větším držením míče, nesla své ovoce ve 27. minutě. To si totiž do vápna na krásný pas ze strany naběhl Mario Hernández a hlavou posadil míč mimo dosah hostujícího brankáře Casillu.

Nutno říct, že žádný festival šancí se rozhodně nekonal. Do vápna se užuž hnal Trejo, kterému ale vystavil na poslední chvíli stopku obránce. Pak ale trenér Andoni Iraola vytáhl z rukávu eso v podobě Randyho Nteky. V 63. minutě poslal útočníka na plac a ten po pouhých třech minutách rozhodl. Dostal totiž moře volného prostoru na středu a technickou ranou nedal Casillovi šanci - 2:1.

Real Sociedad - RCD Mallorca 1:0

16.10.2021 21:00

Góly: 90+1. Julen Lobete

Nového lídra má španělská nejvyšší soutěž. Real Sociedad se na výhru nad Mallorcou pořádně nadřel, ale tři body získal a posunul se do čela před madridské kluby. Důležitou výhru vystřelil v první minutě nastavení Julen Lobete a to domácí hráli celý poločas bez vyloučeného Muňoze.

Real Sociedad loni triumfoval v Copa del Rey a i letos válí. Duel proti Mallorce nebyl jednoduchý, zvláště, když v nastavení prvního poločasu uviděl červenou kartu Aihen Muňoz. Navíc nesmíme zapomínat, že Basky stále trápí početná marodka.

V prvním poločase to herně nebyl žádný šlágr, spíše nudné utkání nabourala až 34. minuta a velká šance Mikela Merina, který si na malém vápně vyskočil na balón a hlavou o zem netrefil branku. Po hříchu to vlastně byla jediná velká šance prvního poločasu. Ten ještě přinesl zajímavý moment v nastavení, když Aihen Muňoz uviděl za zbytečný faul druhou žlutou kartu a musel se poroučet do sprch.

Pro trenéra Imanola Alguacila a celý Real Sociedad to byla velká nepříjemnost a komplikace. Samozřejmě Alguacil reagoval střídáním a stáhl Guevaru i Navarra. I přes vyloučení se utkání neslo ve stejném duchu, tedy minimum šancí a obecná nuda. Mallorca nedokázala početní převahu nijak zužitkovat a zřejmě by se spokojila i se ziskem jednoho bodu. Ten však nemá, protože v první minutě nastavení šokoval "bermellones" střídající Julen Lobete. Zubimendi vymyslel krásnou kolmici a Lobete si šikovně připravil balón a chladnokrevně zakončil. Mallorca se na odpověď nezmohla a utkání ztratila.

Levante UD - Getafe CF 0:0

16.10.2021 18:30

Góly: -

Levante se rozešlo s Getafe bez branek a nebyl to zrovna příjemný zápas. V samém závěru sice mohl skórovat Enes Ünal, ale v obrovské šanci selhal a napálil míč mimo. Nudné utkání bez šancí vítěze nepoznalo.

Těžko říct, jak shrnout tohle utkání, ale i kdybyste strávili tyhle dvě hodiny sledování teleshoppingu Horsta Fuchse, uděláte líp. Mathias Olivera vypálil ze střední vzdálenosti po dvaceti minutách a brankář Aitor Fernández jeho ránu vychytal. Oba týmy se sice snažily hrát hodně rychle, ale chyběla jim větší přesnost i lepší nápad ve finální fázi.

Levante odcházelo do šatem v roli týmu, který měl jednoznačně větší podíl držení míče, ale to bylo asi tak všechno. Getafe se pokusilo kontrovat jedním povedeným protiútokem, který ale kdysi talentovaný Sandro Ramírez uspěchal a pálil z větší vzdálenosti hodně zbrkle.

Věřte, nebo ne, ale na první vážnou šanci utkání jsme čekali až do 89. minuty! Enes Ünal ale z pravé strany brankáře Fernándeze nepřekonal. A v nastavení pak spálil obrovskou šanci, kdy byl ve vápně zcela sám, jenže před střelou podklouzl.