Stewartová zazářila v Římě

Aktuality
neděle 17. října 2021
Skvělou běžeckou formu na sklonku olympijské sezóny potvrdila při půlmaratonu z Říma do Ostie Moira Stewartová, když zaznamenala nejrychlejší čas české historie na této distanci 1:10:16. Ten však nemůže být bohužel uznán jako nový národní rekord.

Zaznamenání rekordního zápisu bohužel brání fakt, že trať římského půlmaratonu nesplňuje kritéria World Athletics pro uznávání rekordů z důvodu, že místa startu a cíle jsou od sebe vzdálena více než 50 % délky trasy celého závodu. Jinak je však čas Stewartové regulérní. Může se tak těšit z velkého osobního maxima a pocitu, že zatím žádná česká běžkyně nezvládla půlmaraton rychleji.

Přitom se pro svěřenkyni Václava Janouška jednalo teprve o třetí půlmaratonský závod. Na silnici se začala zaměřovat teprve loni. Při své premiéře v srpnu 2020 zaběhla v Bratislavě 1:12:48 a v říjnu na mistrovství světa v Gdyni vybojovala čtyřiatřicáté místo, když zaostala časem 1:11:08 jen sedm vteřin za národním rekordem Evy Vrabcové z roku 2018.

V Římě pokračovala ve svém výkonnostním progresu na této distanci naprosto přesvědčivým výkonem, když v průběhu celého závodu držela konstantní tempo. Pětkou probíhala za 16:40 a mezičas na desítce byl 33:19. Metu patnáctého kilometru proťala za 50:16 a už se rýsoval jedinečný čas. Jelikož i posledních pět kilometrů ze svého tempa nepolevila, časomíra v cíli jí ukázala 1:10:16, což je o neuvěřitelných 45 vteřin rychleji, než to zvládla před více než třemi lety Vrabcová v Praze.

V celkovém hodnocení obsadila Stewartová čtvrté místo za trojicí Keňanek. V kvalitním čase 1:06:35 zvítězila Joyce Teleová před svými krajankami Betty Chepkemoiovou (1:06:37) a Glorii Kiteovou (1:07:54). "Už dlouho se mi žádný závod neběžel tak dobře. Před pěti dny jsem se vrátila z vysokohorského soustředění, kde jsem na tento závod vyloženě ladila, což jistě udělalo svoje. Trať byla perfektní, dělaná nato, aby se běželo rychle. Byla trošku škoda, že jsem většinu závodu běžela sama, ale na druhou stranu jsem ráda, že se mi podařilo takové tempo udržet bez vodičů. Samozřejmě mě trošku mrzí, že trať nebyla podle regulí Světové atletiky, takže mám sice zaběhnutý historicky nejrychlejší český půlmaraton, ale není to rekord. Osobák se mi ovšem počítá do ostatních statistik i do rankingu, což je určitá satisfakce," zhodnotila Moira své vystoupení v Itálii.

Petr Jelínek, foto: Sportegy