SPA - PCE 4:2 - Dorost uhájil třetí místo

10., sobota 16. 10. 2021
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Kogler – Hašek, Marton, Šeba, Bartoň (C), Byakov, Janský – Stepanchuk, Vašíček, Potoma, Žemlička, Novák, Fábry (A), Skuratov, Poláček, Křišťan, Žmola
Pardubice: Matěcha – Úlehla, Sopoušek, Šmerda, Oliva, Holec, Dvořák, Hemský – Hiemer, Jedlička, Lejdar, Pilař, Fiala (C), Pražan, Vrba (A), Kučera, Svoboda, Turena
Branky a nahrávky: 7. Fábry (Janský, Novák), 18. Skuratov (Žmola, Novák), 52. Žemlička (Bartoň), 60. Novák (Vašíček) – 31. Kučera, 52. Holec (Kučera). Rozhodčí: Hacaperka – Štěpánek, Thuma. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 67. Střely na branku: 40:32. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
Sparta si připisuje čtvrté domácí vítězství v sezóně, Pardubice poráží 4:2! Zároveň tím před dnešním soupeřem sparťané uhájili třetí místo v tabulce Střed. Rozhodující gól vstřelil chvíli po vyrovnání Dynama ve třetí třetině Richard Žemlička, gól a dvě asistence zapsal Lukáš Novák.

Komentář

První třetinu začala aktivněji Sparta, dvě po sobě jdoucí možnosti nevyužil Vašíček. V 7. minutě se po jednom ze sparťanských útočných výpadů dostal po přihrávkách Janského s Novákem k puku Andrej Fábry, který nekompromisně brankáře Matěchu prostřelil. Chvíli poté byl vyloučen Byakov, Pardubice měly v přesilové hře velkou šanci, když se dostaly k dorážkám na brankovišti, Kogler však svůj tým podržel.

Na druhé straně se do samostatného úniku dostal Vašíček, Matěcha však vytasil fantastický zákrok a změnu skóre nedovolil. V 17. minutě byla potrestána hráčská lavice Pardubic za příliš mnoho hráčů, a Sparta této příležitosti využila naplno, když se nejspíše ještě někým tečovanou střelou od modré prosadil Alexandr Skuratov. Do kabin se tak šlo za stavu 2:0 pro Spartu.

Na počátku druhé třetiny si ani jeden z týmů větší šanci nevytvořil, až v 25. minutě zahrozil po přihrávce Skuratova Žmola, Matěchova lapačka byla bohužel pro domácí včas na svém místě. V 27. minutě po se po vyloučení Fábryho v přesilovce dostal do šance Turena, jeho střelu na brankovišti Kogler skvěle lapil. O pár chvil později Vašíček uvolnil do šance jednoho ze spoluhráčů, brankář Dynama však prokázal dobré reflexy a puk dotírajícímu protihráči doslova sebral z hokejky.

Pár sekund na to, když se Hiemer řítil sám na Koglera, zakročil skvěle rovněž sparťanský brankář. V 31. minutě už ale neměl nárok na ránu Dominika Kučery, která se ještě otřela o tyčku, a Dynamo tak dokázalo snížit. Do konce druhé třetiny si už žádný z týmů zajímavější příležitost nevytvořil, o něco více ze hry měli hosté.

Na začátku třetí třetiny nejprve Dynamo přežilo vlastní oslabení, následně se Jedlička dostal do dobré pozice, rozhodl se ale ještě přihrávat, což bylo rozhodnutí pro hosty poněkud nešťastné. Na druhé straně nepřesně rozehrál Šmerda, Sparta však jeho chybu nevyužila, když samotný hráč Dynama situaci zachránil. Ve 49. minutě dostal Byakov puk k Poláčkovi, ten z pozice mezi kruhy vypálil a Matěcha musel tasit svůj levý beton.

O minutu později byl vyloučen Křišťan za napadení, následující přesilovku Dynamo proměnilo ve vyrovnání, když Daniel Holec propálil od modré vše, co mu stálo v cestě. Sparta zareagovala rychle, ještě v tentýž minutě jí vedení vrátil přesně dorážející Richard Žemlička. Dynamu se následně již nepodařilo vytvořit si šanci na vyrovnání, Sparta naopak své vedení ještě pojistila, když se necelou vteřinu před koncem do prázdné branky trefil Lukáš Novák. Pražané tak v tabulce Střed uhájili před Dynamem třetí místo, to zůstává čtvrté.

Ohlasy trenérů

František Ptáček (HC Sparta Praha): „Do zápasu jsme vstoupili velice dobře, troufám si říct, že první třetina byla v naší režii. Čekali jsme, že soupeř do druhé třetiny přijde trochu jinak než do té první, což se potvrdilo, byli více nepříjemní, hodně dohrávali, trvalo nám, než jsme se na to adaptovali. Ve třetí třetině se ukázala síla mužstva, lehce i silou vůle jsme to utkání přetlačili na naši stranu a vyhráli jsme.“

Michal Mikeska (HC Dynamo Pardubice): „Od začátku jsme byli všude o krok později, báli jsme se osobních soubojů a nezasloužili jsme si žádný bod, přesto to dlouho vypadalo, že bychom si mohli něco odvést. Za stavu 2:2 jsme tomu začali i věřit, hned jsme však dostali gól na 3:2 a bylo opět po zápase, byli jsme špatní, bojácní a nebruslili jsme.“