Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Uplynulo 40 let od jednoho z nejslavnějších československých titulů. Je trochu nedoceněný

Michal Štěpanovský
Diskuze (6)

Neděle 27. září 1981 je slavným dnem pro český motoristický sport. Před čtyřiceti lety získala mladoboleslavská značka Škoda titul mistra Evropy v závodech cestovních automobilů.

Pro lepší pochopení příběhu je třeba uvést, že tehdejší okruhový šampionát byl tím sportovně nejhodnotnějším, co v dané kategorii ve světě existovalo. V sezoně 1981 se jezdily závody na tři a půl hodiny nebo 500 kilometrů.

Všechno pro homologaci

Příběh o titulu začíná 18. května 1975, kdy měl na okruhu v Brně závodní premiéru vůz Škoda 130 RS. V podniku, který byl součástí mistrovství Evropy, skončili Milan Žid s Oldřichem Horsákem v absolutní klasifikaci závodu tenkrát na čtyři hodiny čtvrtí a Oldřich Brunclík s Jaroslavem Bobkem byli odmávnuti v cíli hned za nimi.

Tehdejší Škoda, která nesla název AZNP (Automobilové závody, národní podnik), měla problémy s homologací a neměla šanci vyrobit potřebných 1000 kusů. Ve skutečnosti jich vzniklo pouhých 38 exemplářů a v AZNP tvrdili, že zbylé kusy slouží bezpečnostním složkám tehdejšího Československa. Bývalý legendární jezdec Louis Chiron a Eliška Junková poslali na Mezinárodní automobilovou federaci (FIA) do Paříže dopis, ve kterém se přimlouvali za homologaci. Republiku navštívil bývalý pilot formule 1 a také vítěz 24 hodin Le Mans Paul Frère, který pracoval jako motoristický novinář a komisař FIA. Ten homologaci posvětil.

V šampionátu 1980 skončila Škoda v mistrovství Evropy v hodnocení značek na druhém místě. Pro sezonu 1981 angažoval tovární tým trojici Zdeněk Vojtěch, Jan Šenkýř a Břetislav Enge, kteří se střídali na dvou vozech. Občas je doplňoval Václav Bervid, který se však úspěšněji věnoval manažerské práci. Třetí posádku nasadil do mistrovství Evropy Ústřední automotoklub a tvořili ji Josef Michl, Oldřich Vaníček a Petr Martinovský. V několika závodech se objevila také trojice Adolf Fešárek, Josef Sivík a Vít Kotas, startující pod hlavičkou Barum teamu.

V mistrovství Evropy 1981 byly vozy rozděleny podle objemu motorů do pěti divizí. V každé z nich dostávaly posádky body podle shodného klíče pro všechny, aby nebyly slabší vozy handicapovány ve srovnání se silnějšími. Vozy Škoda 130 RS startovaly v divizi 1 vypsané pro auta s objemem motoru do 1300 cm3.

Svět motorů 39/2021 Svět motorů 39/2021

Co přinesla sezona

Monza. V úvodním podniku sezony obsadily tovární vozy první a třetí místo v divizi. V absolutním pořadí skončily na desátém a třináctém místě. Posádka ÚAMK musela odstoupit již v pátém kole závodu.

Vallelunga. Škodovka skončila druhá absolutně a vyhrála divizi. Jedná se o historicky nejlepší umístění českého (československého) vozu v závodě mistrovství Evropy. Za výsledkem bylo vyloučení pěti BMW z nejvyšší divize pro nepředpisové závěsy kol. Fanoušci později poškrábali vozy technických komisařů, rozřezali pneumatiky a rozbili světla.

Donington. České závoďáky měly technické problémy. Když nevydržel druhý ze čtyř nasazených vozů, přesedl Vojtěch do druhé tovární škodovky a vytáhl ji ze čtvrtého na první místo. Třetí v divizi byli Fešárek, Sivík a Kotas.

Salzburgring. Z českých vozů startovala na rakouském okruhu pouze posádka ÚAMK. V závěru závodu měla škodovka problémy s pneumatikou. Ačkoliv neujela předepsaných devadesát procent délky závodu, byla klasifikována jako vítěz divize 1.

Brno. Totální úspěch škodovek před sto tisíci diváky na přírodním okruhu. V divizi 1 obsadily první čtyři místa, přičemž tři nasazované posádky doplnila čtvrtá, která pod hlavičkou Barum teamu startovala již v Doningtonu.

Pergusa. Na okruhu ležícím na Sicílii startovaly tři škodovky. Jedno auto neodjelo pro technické potíže dostatečný počet kol. Vůz řízený trojicí Vojtěch, Šenkýř, Enge byl osmý a posádka Michl, Vaníček, Martinovský skončila desátá. V divizi byly stotřicítky na prvních dvou místech.

Silverstone. V první divizi startovaly čtyři vozy Škoda, klasifikovány však byly jen dva jako první a třetí ve svém hodnocení. Po závodě nastaly potíže, protože techničtí komisaři několik hodin zkoumali po udání u mladoboleslavských vozů pětirychlostní převodovky, které nebyly údajně homologovány. Všechno se však ukázalo být v pořádku.

Zolder. O titulu se rozhodovalo v posledním podniku, ve kterém však obě tovární posádky musely odstoupit. Paradoxně do Belgie nesměl vycestovat mechanik, jenž byl specialistou na motory. „Tři kola před koncem závodu se mi povedlo se špatně fungujícími zadními brzdami předjet jednu alfu. Naše posádka tak skončila na třetím místě. Ovšem že to znamenalo evropský titul, nikdo z nás v tu chvíli vůbec nevěděl,“ vzpomíná na tehdejší dobu Josef Michl.

Výročí už nedožili

Při rovnosti bodů s BMW rozhodlo ve prospěch Škody, že soupeři museli škrtat nejhorší výsledek, zatímco československé vozy nikoliv. O zisku titulu však nikdo tehdy neměl v belgickém Zolderu ani tušení. Nesmíme zapomínat, že před čtyřiceti lety neexistoval přenos informací tak rychle, jak jsme dnes zvyklí.

Mladoboleslavští se k tomuto úspěchu dlouhé roky příliš nehlásili. Ovšem v posledních letech došlo k obratu o sto osmdesát stupňů. Nyní je hrdě připomínán v oficiálních materiálech automobilky.

Z tehdejší legendární sestavy už bohužel nikdo nežije. V roce 1997 zemřel Jan Šenkýř na rakovinu ve věku čtyřiapadesáti let, o rok později podlehl v osmačtyřiceti Zdeněk Vojtěch následkům dopravní nehody. Loni v září skončil život třetího z velikánů, Břetislava Engeho, bylo mu sedmdesát let. Jejich výkony a výsledek, na kterém měli zásadní zásluhu, tady budou navždy.

Co říkají synové? Svět je uznával

Oslovili jsme syny legendárních závodníků – Štěpána Vojtěcha, Tomáše Engeho a Roberta Šenkýře. Všem třem, kterým bylo v roce 1981 od čtyř do sedmi let, jsme položili otázku: Jak se v současné době dívají na úspěch, kterého dosáhli jejich otcové?

Robert Šenkýř: „Jejich úspěch je o to větší, že tehdejší seriál byl jednoznačně sportovně nejvyšším na světě v téhle kategorii. Navíc se jim to podařilo s čistě českým výrobkem. Nesmíme také zapomenout, že to bylo v době bolševického režimu, který bránil lidem svobodně se pohybovat. Takže ne všichni mohli na všechny závody, a přesto dokázali porazit světové automobilky.“

Štěpán Vojtěch: „Vydupali si svůj sen proti tovární přesile a dosáhli ohromného úspěchu. Tehdejší závodění bylo podle mého soudu méně sterilní než současné. Syrovější, vyrovnanější a hodně bojovné. Zasluhují pořád ohromný obdiv. Vždyť na okruzích se nám už nic tak významného nepodařilo.

Tomáš Enge: „Bylo to neskutečné, když si uvědomíme, že se za totality nemohlo cestovat a naši tátové jezdili na závody proto, že byli reprezentanty. Dokázali vztyčit československou vlajku ve světovém motosportu, který jejich umění uznával. Pořád mám pocit, že tenhle úspěch se nedočkal uznání, jaké by zasloužil.

Maximální rychlost 210 km/h

Výsledky ME 1981 -  Pořadí značek: 1. Škoda (divize 1) 140 bodů; 2. BMW (divize 5) 140; 3. Ford (divize 4) 117; 4. Audi (divize 3) 110; 5. Mazda (divize 4) 92; 6. Opel (divize 4) 58; 7. Volkswagen (divize 2) 50; 8. Chevrolet (divize 5) 47.