Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Podzimní Sosnění nabídlo krásné zážitky

Za krásného podzimního počasí se na autodromu v Sosnové uskutečnil další ročník populárního Podzimního Sosnění, spojený s prvním ročníkem srazu automobilů a motocyklů se značkou MTX. Celá akce pořádaná několika členy Czech Classic Car Clubu se vydařila a diváci, kteří dorazili v hojném počtu, viděli zajímavé automobily i souboje na trati.

Úvod pravidelně obstarává jízda pravidelnosti, určená pro ty, kteří nechtějí závodit, ale rádi se svižně povozí. Nejlépe si vedl Jan Horálek (kdysi jsme jej viděli v Sosnové s Ford RS200) s vozem Westfield. Překvapením bylo druhé místo teprve šestnáctiletého Ondry Pavlíka se Škodou 136 Rapid, pro kterého bylo Sosnění úplně prvním startem. S tímto vozem jsme vídali jeho dědečka pana Jaromíra Šimonka. Bohužel se na závod díval už shora a jistě měl radost ze svého vnuka.

Poté následovala 3.skupina, v níž jsme viděli krásný souboj Lubomíra Plačka s Porsche Lotec 911 a Jiljí Chmelaře s nově postaveným Austinem Cooperem. Miníka dokončil několikanásobný mistr republiky v závodech do vrchu pár dní před Sosněním. Jedná se o přesnou kopii jeho třináctistovky z první poloviny sedmdesátých let.

Čtvrtá skupina je vždy věnována škodovkách, tentokrát byla obsazená pouze sedmi automobily, což je určitě škoda. Od startu vyjel nejlépe Pavel Moravec, bývalý mechanik týmů Opel a Audi Abt německého šampionátu DTM. Ale po dvou kolech jej předjel zkušený bývalý soutěžák Jiří Bistiak se Škodou 130 LR a v takovém pořadí projeli cílem.

Ani pátá skupina nebyl zrovna plně obsazena, chyběli někteří pravidelní účastníci jako například Šipka nebo Šarocha apod. S rychlým BMW E30 zvítězil Vojtěch Krupka, mj. zaměstnanec Škoda muzea. Nedávno mně vozil se Škodou 1100 OHC a byl to zážitek. Na druhém a třetím místě dojeli tradiční účastníci Michal Štangl s Jaguarem XJS a Hans Joswig s Citroënem SM.

Naopak nejvíce jezdců se sešlo v kategorii Formule, na start se postavilo třináct to ještě někteří dali přednost pouze demo jízdám. Dokud se na startu neobjeví další monoposty MTX 1-03 s kvalitním jezdcem, tak má první místo předplacené Radek Kincl, který vyhrál obě jízdy. Pokaždé před Janem Profeldem s Fordem Faster. V první jízdě dojela třetí Pavla Stránská – Vovsová, která mezitím přivedla na svět druhého syna. V druhé podlehla až v závěru Jaroslavu Rezkovi s formulí 3 Kbelec. První jízdu dokončila čtvrtá Veronika Krejsová s MTX 2-01, s nímž jezdil Jiří Moskal a později Miroslav Krejsa. Před dvěma roky objevil vůz v Německu a přivezl zpátky do Čech, ovšem už nikoliv s původním motorem Lada, ale Škoda. Veronice, která absolvovala teprve třetí závod určitě prospěla účast na okruhu Panonia v Maďarsku. V druhé jízdě se po chybě propadla výsledkovou listinou.

Po těchto jízdách jsou účastníci rozděleni podle tréninkových časů od nejpomalejších po nejrychlejších do skupin RACE, SPORT a ULTIMATE.

Pěkný závod přinesla skupina nejrychlejších Ultimate, v níž od startu vedl Jiří Bistiak sledovaný Michalem Štanglem. Na třetím místě jedoucí Pavel Moravec se škodovkou nechal za sebou Lubomíra Plačka s Porsche a Vojtěcha Kroupu s BMW. Právě tito dva ale svedli nádherný souboj až do cíle.