125. Běchovice ovládli Zajíc a Stewartová

Aktuality
neděle 26. září 2021
V neděli 26. září se uskutečnil již 125. ročník silničního závodu Běchovice – Praha. V jeho rámci se bojovalo také o mistrovské medaile v silničním běhu na 10 kilometrů. Mezi ženami obhájila prvenství z loňského roku Moira Stewartová. V kategorii mužů zvítězil Martin Zajíc.

V závodě žen se očekával souboj mezi tradičními soupeřkami Moirou Stewartovou a Terezou Hrochovou. Ten byl nakonec poměrně jednoznačný. Obě závodnice běžely společně jen zhruba první dva kilometry. Poté začala Hrochová na Stewartovou ztrácet. Obhájkyně titulu využila toho, že mohla běžet ve společnosti mužů, díky čemuž se jí dařilo udržovat konstantní tempo a pošetřit i nějaké síly. Na pětce už měla na čele velmi solidní náskok.

Poté, co skvěle zvládla i zrádný Hrdlořezák, si neohroženě běžela pro úspěšnou obhajobu, kterou navíc ozdobila historicky nejlepším časem MČR 33:24. Dosavadní maximum Evy Vrabcové z roku 2015 vylepšila o tři vteřiny. Příliš také nezaostala ani za sedm let starým traťovým rekordem Keňanky Nancy Wambuaové, konkrétně o šest vteřin. Svěřenkyně Václava Janouška tak mohla z Běchovic odjíždět maximálně spokojena. Také stříbrná Tereza Hrochová se dostala do TOP 10 časů v historii domácího šampionátu v silničním běhu na 10 kilometrů, konkrétně se díky výkonu 34:37 posunula na šesté místo. V jejím případě se jedná o druhý běchovický cenný kov. V roce 2019 zde získala bronz. Poprvé se v tomto závodě na stupně vítězů postavila třetí Tereza Novotná, která si s tratí poradila v čase 35:44. Elitní pětici uzavírají Barbora Macurová (36:08) a Hana Pavelková (36:16).

Mužský mistrovský závod byl poměrně otevřenou záležitostí. Zdravotní problémy nepustily na start obhájce titulu a trojnásobného vítěze Běchovic Jakuba Zemaníka. Kromě něj však závodila v podstatě téměř kompletní česká běžecká špička. V polovině trati už byla na čele pouze šestičlenná skupinka favoritů, ve které byli zkušení Vít Pavlišta a Jiří Homoláč, Viktor Šinágl, Martin Zajíc, Vladimír Marčík a Dominik Sádlo. Jako první odpadl Sádlo a jeden ze zásadních okamžiků pak přišel krátce po dvacáté minutě, kdy za to vzal Viktor Šinágl. Na jeho nástup dokázal zareagovat pouze Martin Zajíc. Naopak Pavlišta s Homoláčem začali výrazně ztrácet. Velmi záhy přišel o kontakt také Vladimír Marčík.

Bylo tak jasné, že Běchovice poznají nového vítěze. Ani jeden z dvojice Viktor Šinágl a Martin Zajíc doposud tento závod nevyhrál. Šinágl byl v minulosti již dvakrát bronzový a maximem Zajíce byla devátá příčka z minulého roku. Rozhodující chvíle přišla kilometr před cílem, kdy se odhodlal k ataku Zajíc a začal se svému rivalovi vzdalovat. Svůj náskok už pak do cíle jen navyšoval a proběhl jím vítězně v čase 30:34. Viktor Šinágl si oproti loňskému ročníku o jednu pozici polepšil, když bral stříbro za 30:52. Pro svůj první cenný kov na MČR v silniční desítce si doběhl v čase 31:04 Vladimír Marčík. Čtvrtý Vít Pavlišta (31:11) a pátý Jiří Homoláč (31:23) tentokrát skončili pod stupni vítězů.

Mezi juniory byl nejrychlejší šumperský Ondřej Studnička v čase 32:39 před Vojtěchem Novákem (32:51) a Danielem Růžou (33:03). Ve stejné kategorii dívek zvítězila Alena Tylšová za 37:48, kterou na stupně vítězů doprovodily Jana Pekařová (38:58) a Tereza Šedová (40:37).