Ellen van Dijk strávila v horkém křesle vedoucí závodnice hodně času, protože do časovky vystartovala v první polovině startovní listiny. Mistryně Evropy byla na rovinaté trati mezi Knokke-Heist a Bruggami neuvěřitelně rychlá. Na prvním mezičasu byla o 52 sekund lepší než Američanka Leah Thomas a v druhé polovině třicetikilometrového závodu v porovnání s ostatními ještě zrychlovala.

Už 9,6 kilometru před cílem dostihla Němku Lisu Klein, která patřila do širšího okruhu favoritek. Do cíle dorazila s náskokem 2 minut před svou krajankou a doposud vedoucí závodnicí Riejanne Markus. A začalo dlouhé čekání na soupeřky. Lisa Klein dojela chvíli po Ellen van Dijk, ale stačilo jí to na druhé místo průběžného pořadí s odstupem 1:52. V tu chvíli se zdálo nemožné, že by Ellen van Dijk mohl někdo překonat, ale na svůj start stále čekaly mistryně Evropy Marlen Reusser a olympijská vítězka Annemiek van Vleuten.

Favorizovaná Švýcarka Reusser se do toho opřela už od prvních kilometrů. Na prvním mezičasu porazila Ellen van Dijk o 3,63 sekundy. A diváci se tak konečně dočkaly vyrovnaného souboje. Do něj se nezapojila Annemiek van Vleuten, která na prvním mezičasu ztrácela 17 sekund a zcela rovinatá trať v Belgii jí nevyhovovala ani zdaleka tak jako vedoucím soupeřkám.

Marlen Reusser mezi prvním a druhým mezičasem neztratila ze svého drobného náskoku skoro nic. Stále byla nejrychlejší o 2,91 sekundy. Annemiek van Vleuten držela odstup 16 sekund. Mezitím se do cíle dostaly cyklistky ve stínu souboje o světový titul. Francouzka Juliette Labous překvapila druhým místem v průběžném pořadí, ale nedlouho poté se před ni dostaly Američanka Amber Neben a Němka Lisa Brennauer. 46letá dvojnásobná mistryně světa Amber Neben byla o 5 sekund lepší než Lisa Brennauer, ale ani jedné to na medaili nestačilo.

Poslední kilometry rozhodly o titulu mistryně světa. Marlen Reusser nedokázala udržet nastavenou rychlost a začala ztrácet. Cíle projela s odstupem 10 sekund a Ellen van Dijk už věděla, že druhý titul ji nemine. Annemiek van Vleuten přijela se ztrátou 24 sekund a korunovala svou krajanku. Ellen van Dijk získala svůj první titul už před osmi lety ve Florencii. Poté získala jedno stříbro (2016) a dva bronzy (2018, 2020), ale nyní je zpět na vrcholu.

Marlen Reusser obhájila stříbrnou medaili, loni prohrála jen s Annou van der Breggen. Stříbrná byla také na Olympijských hrách za Annemiek van Vleuten. Ta si připsala už čtvrtý cenný kov. Bronzová skončila už v roce 2019 a v letech 2017 a 2018 vyhrála.