Pět případů z minulosti, kdy se také udělovaly poloviční body

Velká cena Belgie 2021 se stala teprve šestým závodem v historii, kdy byli piloti odměněni pouze poloviční porcí bodů, a to kvůli špatnému počasí, které konání klasické Grand Prix znemožnilo. V minulosti ale došlo k dalším případům, kdy závodníci nedostali plnou porci drahocenných bodů…

Štítky: Historie Zveřejněno 1. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Nejprve je potřeba vědět, kdy se poloviční body udělují. Podle aktuálních pravidel dojde k poloviční porci bodů v cíli závodu v momentě, kdy závodníci v Grand Prix odjedou alespoň 2 kola a zároveň méně než 75 % kol z plné délky závodu.

Velká cena Malajsie 2009

Plná délka: 56 kol
Odjeto: 31 kol

Závod na Sepangu začal za suchých podmínek. Jenson Button se po startu z pole position propadl na čtvrté místo a vedení se ujal Nico Rosberg, který tehdy závodil pro Williams. I po první vlně pit-stopů zůstali jezdci na pneumatikách do sucha.

Počasí se v Malajsii velmi těžko predikuje, jelikož v této tropické zemi je počasí schopné se měnit takřka z minuty na minutu. Zlom přišel až ve 22. kole, kdy okruh nedaleko města Kuala Lumpur navštívil déšť.

Netrvalo dlouho a piloti byli nuceni přezout na pneumatiky do mokrých podmínek, což moc nepomohlo. I na pneumatikách do mokra se celkem 12 jezdců na mokré trati roztočilo a podniklo výlet mimo trať a déšť ještě zesiloval…

…to vedlo k tomu, že byl do akce povolán i Safety Car. Po chvíli však byly kvůli špatným podmínkám vyvěšeny červené vlajky a závod byl přerušen. To nám zajistilo dnes už legendární moment, kdy si Kimi Räikkönen došel do své garáže pro nanuk.

Závod nakonec nebyl restartován, bylo to ale kvůli tmě spojené se stmíváním. Kolem okruhu tehdy ještě nebylo zabudováno umělé osvětlení. Velkou cenu Malajsie tak vyhrál Jenson Button před Nickem Heidfeldem a Timo Glockem.

Velká cena Austrálie 1991

Plná délka: 81 kol
Odjeto: 14 kol

Závod v australském městě Adelaide tehdy vyhrál Ayrton Senna. Pilot McLarenu se ale ve skutečnosti dlouhou dobu snažil přesvědčit komisaře, aby závod kvůli mizerným podmínkám přerušili. Brazilec během toho typicky velice houževnatě gestikuloval.

GP Austrálie 1991 byla odstartována už za vydatného deště a do minulého týdne to byla také nejkratší Velká cena, která se konala. Z celkových 81 kol jich piloti tehdy odjeli pouze 14. Start závodu ale proběhl bez problémů.

První kolize přišla v 5. kole, na vině byl Satoru Nakajima. Následně havarovali jezdci Benettonu Michael Schumacher a Nelson Piquet. Do klubu následně přicházeli další a další jezdci. Sérii nehod ukončil incident Mauricia Gugelmina.

O kolo později (tedy ve 14. kole) byl závod oficiálně zrušen. Vítězného Sennu na stupních vítězů tehdy doprovodil Nigel Mansell, který poté pronesl svou slavnou větu: „Vše bylo naprosto v pořádku, až na to, že šlo o zatracený vtip.“

Velká cena Monaka 1984

Plná délka: 76 kol

Grand Prix Monaka 1984 je pravděpodobně nejznámějším závodem v historii, ve kterém se udělovaly jen poloviční body a byl předčasně přerušen kvůli počasí, a to díky dvěma mužům: Prostovi a Sennovi.

Pilot McLarenu Alain Prost vedl prvních deset kol závodu. Následně jej předjel Nigel Mansell na svém Lotusu, ten ale nad svým vozem ztratil kontrolu a havaroval v zatáčce u Casina. Díky tomu Prost opět převzal vedení v Grand Prix.

Francouz se pyšnil náskoku přes 29 sekund nad svým týmovým kolegou Nikim Laudou. Ve 24. kole se však Senna na předpotopním Tolemanu dostal na druhé místo a mílovými kroky stahoval lídra závodu.

Prostův náskok se redukoval tak rychle, že i on sám volal po předčasném zrušení závodu, což se mu nakonec povedlo. Velká cena Monaka byla ukončena ve 31. kole a náskok se mezi prvními dvěma v cíli smrsknul z 30 sekund jen na 7,5 sekundy!

Velká cena Rakouska 1975

Plná délka: 54 kol
Odjeto: 29 kol

Den konání Velké ceny Rakouska 1975 byl poznamenán tragickou smrtí pilota týmu Penske – Marka Donohuea, kdy došlo k defektu pneumatiky. Donohue zemřel na krvácení do mozku, aby toho nebylo málo, kvůli poraněním zemřel také jeden z maršálů.

V den, kdy se jel závod (17. srpna 1975) zavítal na už tak obávaný Osterreichring přívalový déšť, který na nějakou dobu odložil start závodu. Grand Prix byla i přesto všechno za velmi těžkých a nepřívětivých podmínek odstartována.

I přes všechna špatná oznámení se formule 1 dočkala jednoho milého překvapení jménem Vittorio Brambilla, který závodil pro tým March a v 19. kole se dostal do vedení závodu, kdy dokázal předjet Ferrari Nikiho Laudy.

Déšť byl natolik silný, že se jednotlivé týmy a jezdci snažili komisařům nastínit přerušení závodu a dočkali se! Ovšem namísto dočasného přerušení Grand Prix byla ve 29. kole vyvěšena šachovnicová vlajka signalizující konec závodu. Velkou cenu Rakouska 1975 tak vyhrál Brambilla.

Velká cena Španělska 1975

Plná délka: 75 kol

Velká cena Španělska v roce 1975 na vysokorychlostním městském okruhu v Barceloně je přesně tím nechvalně známým podnikem a nepořádkem, ze kterého se formule 1 už naštěstí dávno poučila.

Hned od začátku víkendu šlo o velice špatnou zkušenost. Piloti F1 byli šokováni úrovní bezpečnostních bariér s uvolněnými nebo zcela chybějícími šrouby. Některé z bariér by nevydržely ani kdyby se o ně někdo opřel, natož náraz vozu formule 1.

I přes veškeré neduhy se víkend uskutečnil. Relativně klidnou kvalifikaci vyhrál Niki Lauda, vše se ale změnilo v nedělním závodě – Brambilla kolidoval s Andrettim a jejich vzájemná kolize z Grand Prix vyřadila také Nikoho Laudu.

Závod pokračoval až do velké nehody Rolfa Stommelena. Na voze, který Stommelen řídil, došlo k poškození zadního křídla a závodník doslova proletěl bariérami v první zatáčce. Zatímco Stommelen utrpěl zlomeniny nohou, žeber a zápěstí, další čtyři lidé zemřeli.

Když vyšla najevo vážnost této nehody, závod byl okamžitě zastaven a následně zrušen. Pilot McLarenu Jochen Mass si tak za velmi tragických okolností připsal své první a jediné vítězství ve formuli 1. Královna motorsportu se na tento okruh již nikdy nevrátila.

Velká cena Španělska 1975 je pozoruhodná také z toho důvodu, že šlo o jediný závod v historii, kdy bodovala žena. Konkrétně to byla Lella Lombardi, která skončila na šestém místě.