Záverečná etapa třídílného závodu určeného cyklistům do 23 let měla centrum v Etupes, což je "předměstí" Montbeliárdu, ležící na východě Francie při švýcarsko-německých hranicích.

Jelo se opět na okruhu, který cyklisté absolvovali 8x a celkem natočili 165 km. V každém okruhu byla vypsána sprinterská i vrchařská prémie, která však nebyla jediným stoupáním na okruhu. Šlo však o krátké kopce, VP byla dlouhá 600 metrů, měla průměrný sklon 6,7 % a v jejím svahu byl umístěn i cíl etapy.

Do etapy vstupoval v roli lídra bodovací soutěže Matúš Štoček z Topforex ATT Investments (na titulním ilustračním snímku), ve vrchařské soutěži mu patřilo 6. místo a v klasifikaci jednotlivců byl 16. s odstupem 16 sekund na vedoucího závodníka. Byli jsme hodně zvědavi, jak si dnes povede, protože včera předvedl excelentní výkon.

Po dvou etapách tu vládl tým Jumbo - Visma DT, který měl ve svém středu průběžně vedoucího Van Belleho, do třinácti měl umístěných 5 závodníků a vedl týmovou soutěž. Největšími soupeři jim bylo Equipe continentale Groupama - FDJ, které mělo do desítky 3 lidi a v týmové soutěži zaostávalo na 2. pozici jen 9 sekund.

Včera společně se Štočkem dojeli z Topforexu v hlavní skupině, která zaostala za první čtyřkou pouhých 7 sekund, i Petr Klabouch a i Martin Voltr, čímž přispěli k tomu, že Topforex ATT Investements byl před dnešní etapou v soutěži týmů na 9. místě (+0:49) z 21 klasifikovaných.

A Matúš vstoupil do etapy stejně dobře jako včera. První sprinterská prémie byla jeho. Soupeřil o ní úspěšně s Belgičanem Van Schoorem z týmu Home Solution, před kterým měl před etapou náskok 4 bodů.

Pak se ale vytvořil únik nejprve 11 a následně 15 lidí, v němž neměl Topforex zastoupení. Zato po třech lidech tam měli Groupama - FDJ a Jumbo - Visma. A začali sbírat body na vrchařských i sprinterských prémiích.

Situace na čele se průběžně měnila a bylo výraznou zásluhou kluků z Topforexu, že v 6. okruhu mohl Štoček opět sprintovat o body na prémii. Tentokrát však byl Van Schoor rychlejší.

Dvě kola před cílem jela na čele sedmička, za ní 3 cyklisté s odstupem 14 sekund a o dalších 7 zhruba dvacítka, v níž byli z Topforexu Štoček a Klabouch. Ten ale musel bohužel následně řešit mechanické problémy.

Do posledního okruhu najížděl Štoček v menší skupince, před kterou bylo rozeseto zhruba 25 závodníků. Ztráta na vedoucího závodníka činila 1,5 minuty.

O etapové vítězství se nakonec utkali Thompson z Groupama - FDJ a Ballerstedt z Jumbo - Visma, přičemž druhý jmenovaný byl úspěšnější. A tím si zajistil nejen etapové, ale i celkové vítězství.

Matúš v závěru zabojoval, dojel na 13. místě 33 vteřin za vítězem, což ho opět posunulo v celkové klasifikaci, konkrétně na 9. pozici (po korekci původních výsledků) s odstupem 42 vteřin na 20letého Ballerstedta. A hlavně uhájil vítězství v bodovací soutěži!