Po včerejším prologu dnes čekalo mladé cyklisty do 23 let 8 okruhů s centrem v Hérimoncourtu, což je malá obec 90 km SZ od Besanconu u švýcarských hranic. A poněvadž okruh byl v podstatě jen do kopce a z kopce, nastoupali závodníci na 147 km přes 2100 výškových metrů.

Dalo se předpokládat, že v sestavě Topforex ATT Investments bude pro sprintera Tomáše Bártu profil etapy příliš těžký, takže větší šance prosadit se měli hlavně Matúš Štoček, který včera skončil v prologu na 20. místě, a také Petr Klabouch, který dokáže dobře přejet středně náročné kopce a má velmi slušný spurt.

Topforex, jmenovitě Matúš Štoček, vletěl do etapy mimořádně aktivně. V prvním okruhu si Štoček přivlastnil jak vrchařskou, tak sprinterskou prémii, která byla umístěna vždy v průjezdu cílovým prostorem! Tu sprinterskou proto, že vyprovokoval únik dvojice, která projela do druhého okruhu s náskokem před pelotonem.

A závodilo se dál. Z pelotonu se odpoutávaly skupinky a situace na čele se průběžně měnila. A Štoček pokračoval ve svém výborném výkonu.

Při nájezdu do 4. okruhu byl opět první na pásce sprinterské prémie. Následně si naskočil do tříčlenného úniku, který získal až 50 sekund. Což Štočkovi přineslo opět body na vrchařské prémii za 3. místo. Vynahradil si to další vyhranou sprinterskou prémií při nájezdu do 5. okruhu.

V tomto okruhu se situace na čele změnila. 55 km před cílem atakovala sedmička cyklistů, v níž Topforex neměl zastoupení. Navíc v té době z pelotonu vypadl společně s dalšími cyklisty i Tomáš Bárta.

Tenhle únik byl nakonec rozhodující. Čtyři borci dokázali uhájit minimální náskok před početným pelotonem až na pásku.

Matúš Štoček zakončil svůj dnešní výborný výkon druhým místem ve spurtu 40členné hlavní skupiny. V ní byli z Topforexu ještě Petr Klabouch a Martin Voltr.

Štočka jeho dnešní aktivita posunula na průběžné 15. místo 16 sekund za vítězem dnešní etapy a průběžně vedoucím závodníkem Van Bellem z Jumbo-Visma DT. A zároveň do čela bodovací soutěže!