Bundesliga - souhrn 2. kola: Bayern přestřílel 1. FC Köln

20.08.2021, 22:25, aktualizováno 22.08.2021, 19:27
Komentáře a souhrny
Serge Gnabry (© AFP)
Bayern Mnichov sice proti 1. FC Köln přišel o dvougólové vedení, nakonec ale přece jen zvítězil. Leverkusen v souboji porýnských týmů rozstřílel Gladbach. Wolfsburg otočil zápas na půdě Herthy BSC a se šesti body se posunul do čela tabulky. Druhou výhru nepřidal Dortmund, jenž odjíždí bez bodu z Freiburgu. Bochum porazila Mainz, zatímco Frankfurt se neprosadil proti Augsburgu. Lipsko pěti góly rozneslo Stuttgart...

Bayern Mnichov - 1. FC Köln 3:2

22.08.2021 17:30

Góly: 50. Robert Lewandowski, 59. Serge Gnabry, 71. Serge Gnabry - 60. Anthony Modeste, 62. Mark Uth

Jednou brankou k ní tradičně přispěl Robert Lewandowski, nicméně tentokráte měly větší význam dva zásahy Serge Gnabryho, který tak dokázal vynulovat dva slepené góly soupeře, pod které se podepsali Anthony Modeste a Mark Uth.

Poslední vítězství "Kozlů" nad mnichovským velkoklubem se datuje do února 2011. Během úvodní dvacetiminutovky měli domácí podle očekávání balon více na svých kopačkách, ale první nebezpečnější pokus vyprodukovali až ve 24 minutě, když se s míčem otočil a následně jej Hornovým směrem vyslal Niclas Süle.

Ve 35. minutě se osmělili hosté a k hlavičce se dostal Anthony Modeste. Chyběla jí však přesnost. Nedlouho před koncem úvodního poločasu musel Manuel Neuer lapit střelu Floriana Kainze a potom ještě Gnabry ve výhodné pozici těsně nedosáhnul na přihrávku. Do druhého dějství poslal Julian Nagelsmann mimo jiné Jamala Musialu, který se mohl záhy poté odvděčit vedoucí brankou. Jenom kdyby nepostrádal přesnost.

V 50. minutě už domácí skórovali. Právě Musiala obešel na levé straně Merého a následně servíroval pro Roberta Lewandowskiho, který měl před sebou už naprosto jednoduchou úlohu - 1:0. Za devět minut byl Müllerův centr z pravé strany tečován ideálně pro Gnabryho, na jehož volej neměl Timo Horn nárok - 2:0.

Jenže hned po rozehrávce našel Jonas Hector v šestnáctce Bayernu zcela neobsazeného Anthonyho Modesteho, za jehož razantní hlavičkou se Neuer stihnul akorát ohlédnout - 2:1. Za 120 sekund našel Kingsley Ehizubue na hranici ofsajdu Marka Utha, který levačkou z první mířil přesně k pravé tyči - 2:2. Velmi nečekaný vývoj pro obhájce titulu.

Vedení si však už za necelých deset minut vzal zpět, když Serge Gnabry z pravé strany nekompromisně propálil všechno, co mu stálo v cestě - 3:2. V závěrečné fázi zápasu se ještě osmělil Lewandowski, jenže to bylo z velké dálky. V nastavení se na dostřel Neuerovi dostal Jan Thielmann, avšak na tom, že si jeho tým připíše úvodní porážku v sezoně, už nic změnit nedokázal.

Bayern tedy napravil remízu s Gladbachem a po zisku Superpokalu zvládnul i bundesligový duel. V tom dalším se o příštím víkendu, opět na vlastním stadionu, představí proti Hertě BSC, která v posledních letech patří k hodně oblíbeným protivníkům. "Kozli" se doma nad řekou Rýn pokusí přehrát nováčka z Bochumi.

Více informací k zápasu

TSG Hoffenheim - Union Berlín 2:2

22.08.2021 15:30

Góly: 14. Kevin Akpoguma, 30. Jacob Bruun Larsen - 10. Niko Gießelmann, 47. Taiwo Awoniyi

Dělba bodů bude patrně více mrzet domácího kouče Sebastiana Hoeneße, protože jeho klub nezareagoval na vítězství Wolfsburgu, který tak zůstává po dvou kolech jediným mančaftem se stoprocentním bodovým ziskem. Union může těšit, že opět neprohrál. Ale na druhou stranu také znovu nezvítězil.

První gól vidělo v PreZero Areně osm tisícovek fanoušků a fanynek už v 10. minutě. Na centr Juliana Ryersona z pravé strany si naskočil Niko Gießelmann. Jeho první hlavičku ještě Oliver Baumann vyrazil, na dorážku už byl ovšem krátký - 0:1. Za pouhých 240 sekund se vedení hostujícího celku rozplynulo.

Pěknou akci zakončil Angelo Stiller centrem na Kevina Akpogumu, jehož hlavička zapadla přesně k levé tyči - 1:1. Krátce poté fauloval asistent u vyrovnávací trefy Genkiho Haraguchiho. Rozehrávky přímého kopu se ujal Max Kruse a z bezmála třiceti metrů orazítkoval břevno. Ve 20. minutě to byl právě Kruse, kdo vysunul spoluhráče Taiwa Awoniyiho. Včas vyběhnuvší Baumann si však na housle zahrát nenechal.

Ve 24. minutě pálil z dálky Jacob Bruun Larsen a Andreas Luthe musel zasahovat. Domácí se ujal vedení v době, kdy z časomíry uběhla půlhodina hry. Robin Knoche a Marvin Friedrich si nepohlídali nabíhajícího Jacoba Bruun Larsena, který pak tváří v tvář Luthemu se štěstím uspěl - 2:1. Více pozoruhodného už úvodní dějství nenabídlo.

Jenže v tom druhém nebylo odehráno ani 120 sekund, když Kruse poslal na zteč Awoniyiho. Nigerijského forvarda nejprve gólman vychytal, ale odražený balon nedokázal zkrotit Akpoguma. Blesková dorážka spoluhráče z národního týmu už skončila v síti - 2:2. Po hodině hry střelec druhé branky hostujícího výběru pobídnul ve vápně Kruseho, jehož volej skvěle vyrazil muž v rukavicích.

V 77. minutě narazil Christoph Baumgartner po souboji s Paulem Jaeckelem do pomezního sudího Mikea Pickela, který se tak rázem ocitnul nedobrovolně na zemi. Naštěstí všechno dobře dopadlo. Další gólové šance už k vidění nebyly. Na rozdíl od červené karty, kterou si ve čtvrté nastavené minutě prohlédnul po druhé žluté Marvin Friedrich, jelikož si vyšlápnul na Sargise Adamjana. Záhy poté rozhodčí Sascha Stegemann naposledy fouknul do píšťalky.

Bayer Leverkusen - Borussia Mönchengladbach 4:0

21.08.2021 18:30

Góly: 3. Yann Sommer (vl.), 8. Patrik Schick, 55. Moussa Diaby, 87. Nadiem Amiri

V BayAréně se přeci jenom čekalo vyrovnanější utkání, ale Farmaceuti z něho udělali svojí exhibici. Přispěl i Patrick Schick a Leverkusen nakonec zvítězil 4:0. Mönchengladbach měl svoje příležitosti, včetně pokutového kopu, ale Stindlův pokus vychytal Hrádecky.

Před týdnem si Leverkusen přivezl bod ze hřiště Unionu Berlín, ale všichni v klubu cítili lehké zklamání. To si pak plnými doušky vynahradili v domácím šlágru s Borussií Mönchengladbach. Kanonáda Bayeru se spustila již ve třetí minutě a okamžikem dosti smolným pro Yanna Sommera. Nenápadná střela Bakkera se odrazila od brankové konstrukce přesně do švýcarského brankáře a vzápětí do branky. Smolný okamžik pro Hříbata domácí hráče výrazně povzbudil a za dalších pět minut přišel úder číslo dva. Diaby si všiml na šestnáctce volného Patrika Schicka, adresoval mu přihrávku a český útočník přesně mířenou střelou k tyči zvýšil na 2:0. Lepší začátek si Leverkusen nemohl ani přát.

Bylo na Gladbachu, jak na nepříznivý vývoj zareaguje. Kontaktní branku měl na kopačce Hofmann, ale takové štěstí jako před ním Bakker neměl, protože od tyče se balón odrazil ven. Na druhé straně Sommer nezachytil střílený centr a závar v šestnáctce ke třetí brance nevedl. Už ve 20. minutě sáhla Borussia k prvnímu střídání a Thurama nahradil Wolf. Pět minut před koncem prvního poločasu přišla série šancí na obou stranách. Nejprve Schick nepropasíroval z blízkosti balón za Sommerova záda a vzápětí na druhé straně hřiště odpískal sudí Aytekin pokutový kop za faul Bakkera na Lainera. Každopádně Lars Stindl nabídnutou šanci pohrdl, Hrádecky vystihl směr a stal se hrdinou okamžiku.

Leverkusen příležitosti Hříbat přežil a ve druhém poločase se nadechl k definitivní likvidaci soupeře. V 55. minutě Bakker načechral napříč vápnem balón pro Moussu Diabyho a mířený pokus skončil v síti. Podruhé mezi střelce se mohl zapsat Schick, ale z malého vápna trefil tyč. Český útočník měl do konce utkání ještě jednu slibnou možnost, jenomže svatyni Sommera netrefil. I tak se Leverkusen dočkal čtvrtého zásahu. Tři minuty před koncem přiletěl do vápna Bakkerův přetažený centr, Wirtz ho vrátil na penaltu a Nadiem Amiri uzavřel střelecký účet. Bayer proměnil utkání ve vlastní exhibici a poprvé v letošním ročníku Bundesligy zvítězil. Naopak Mönchengladbach na nadějnou remízu s Bayernem Mnichov navázat nedokázal.

Eintracht Frankfurt - FC Augsburg 0:0

21.08.2021 15:30

Góly: -

Oba celky v úvodním kole nové sezony prohrály výraznějším rozdílem, a tak není divu, že se při vzájemném klání soustředily více na defenzivu. Přesto bylo v prvním poločase k vidění několik dobrých šancí.

Tu první spálil v 11. minutě domácí Rafael Borré, když nevytěžil nic z předchozí dobré práce Filipa Kostiće. Další minuty věru mnoho vzruchu nepřinesly, neboť vyslat přesnou přihrávku do šance se zdálo býti téměř mission impossible. Po po uplynutí úvodní půl hodiny došlo ve vápně die Fuggerstädter ke kontaktu Ajdina Hrustiće a Reece Oxforda. Rozhodčí Harm Osmers nechal pokračovat ve hře.

Poté sehráli Orli pěknou akci, na jejímž začátku byl Christopher Lenz. Jeho centr Kostić netrefil a Jens Hauge střílel pouze do míst, kde číhal Rafal Gikiewicz. Polský gólman pak výborně zmenšil střelecký úhel, když proti němu stál opět Hauge, který v Commerzbank-Areně hostuje z AC Milán. Ve zbývajících minutách úvodní pětačtyřicetiminutovky vidělo dvaadvaceti tisíc fanoušků a fanynek ještě dvě možnosti.

Při té první se hodně ukopnul Niklas Dorsch a při té druhé jej napodobil protihráč Ajdin Hrustić. Ve druhém dějství trvalo čtvrt hodiny, než se někdo z aktérů pokusil zaměstnat protivníkova brankáře. Odpovědnost na sebe vzal Carlos Gruezo, jehož lob z veliké vzdálenosti nakonec skončil na horní síťce.

Po hodině hry rozehráli domácí další kvalitní akci, které scházela jenom povedená finální přihrávka, ze které by mohla padnout branka. V 66. minutě mířil nad Jesper Lindström. A následující minuty přinesly už jenom zblokované pokusy a centry, které s jistotou sbíral Gikiewicz. Jeho tým se za týden střetne s Bayerem Leverkusen. A Eintracht? Ten zajíždí do Bielefeldu.

SC Freiburg - Borussia Dortmund 2:1

Góly: 6. Vincenzo Grifo, 53. Roland Sallai - 59. Yannik Keitel (vl.)

Každý rok se očekává, že hráči BVB budou v Bundeslize atakovat příčky nejvyšší. Úvodní kolo letošního ročníku a vítězství 5:2 nad Frankfurtem naznačilo, že síla výběru Marka Roseho by měla být veliká. Nicméně pak došlo na porážku v souboji o Superpokal a teď se opět potvrdilo, že Schwarzwald-Stadion bývá neoblíbeným místem i pro papírové favority.

První šanci zápasu vyprodukoval Erling Håland, ale nepočínal si nejpřesněji. U následného přímého kopu Vincenza Grifa platil pravý opak. Fotbalista, který se nakonec nedostal do italské nominace na letošní vítězné EURO, se trefil parádně pod břevno ze vzdálenosti dobrých třiceti metrů - 1:0.

Odpovědět mohl už za pět minut Bellingham, když se ocitnul po zaváhání Güntera tváří v tvář Flekkenovi. Jenže ke škodě všech příznivců Borussie zacílil přímo do středu brány.

Osmnáctiletý anglický talent o sobě dal znovu vědět krátce po vypršení úvodní půl hodiny, protože hlavou po rohovém kopu orazítkoval levou tyčku. Následoval rychlý protiútok, který vyvrcholil Günterovou přízemní přihrávkou před bránu, kde číhal Yeong Woo-yeong, avšak svou příležitost totálně zazdil.

Do konce úvodního dějství pálil z dálky nepřesně Mahmoud Dahoud a Håland byl sice aktivní, jenže dobrou šanci ke skórování si nevytvořil. Na další branku se tak čekalo až do 53. minuty. Yeong centroval na hlavu Lucase Hölera, který sklepnul pro Rolanda Sallaie, jenž z hranice malého čtverce z první překonal Gregora Kobela - 2:0.

V 59. minutě došlo na snížení. Passlackův centr z pravé strany sice jeho na bližší tyči číhající spoluhráč netrefil. Jenže za ním stojící Yannick Keitel si srazil balon do sítě, přestože Mark Flekken dělal, co mohl, aby se tak nestalo - 2:1.

Očekávanou dramatickou půl hodinu mohl ihned utnout Grifo, leč Kobel tentokrát čaroval. V 68. minutě se díky svojí typické dravosti dostal ke střele z šestnácti metrů Erling Håland. Bohužel pro Dortmund minul zařízení. A stejně si počínal na samém konci tohoto duelu. Freiburg tedy může těšit, že na Černožluté vyzrál podruhé v řadě. Za týden má na programu střetnutí se Stuttgartem, kdežto do Signal Iduna Parku přijede Hoffenheim.

Hertha BSC - VfL Wolfsburg 1:2

Góly: 60. Dodi Lukebakio (pen.) - 74. Ridle Baku, 88. Lukas Nmecha

Vlci v hlavním městě Německa prohráli naposledy v dubnu 2017. Tentokrát museli proti Staré dámě otáčet skóre, o což se postaral Felix Nmecha, letní posila z Manchesteru City.

V 6. minutě se do první solidnější šance dostal Maxence Lacroix, když nasměroval Arnoldovu pobídku těsně vedle tyče. Následně se osmělil Dodi Lukebakio, ale příznivce Herthy nepotěšil. Krátce před vypršením úvodní dvacetiminutovky o sobě dal vědět obávaný Wouter Weghorst. Jeho hlavička po výtečném centru z levé strany gólem neskončila, nebož Alexander Schwolow předvedl skvělý zákrok. První poločas více zajímavého nepřinesl.

Holandský forvard spálil hned po změně stran naprostou tutovku, když z hranice malého čtverce minul zařízení. Ve 49. minutě si zpracoval balon Stevan Jovetić a jeho pokus musel muž v rukavicích vyrazit pryč. V době, kdy byla odehrána hodina hry, dostali domácí příležitost zahrávat penaltu, jelikož John Brooks fauloval Dodiho Lukebakia, což potvrdil i videorozhodčí. Pokutového kopu se ujal sám faulovaný a střílel do pravého dolního rohu, zatímco gólman skákal na opačnou stranu, takže nebylo, co řešit - 1:0.

Ovšem ve čtyřiasedmdesáté minutě vysunul Xaver Schlager kolegu Ridleho Bakua, jenž mířil z úhlu přesně k pravé tyči - 1:1.

V té době už byl na trávníku i pozdější hrdina Nmecha. Ještě předtím, než přišla jeho chvíle, se připomněl Lukebakio. Tentokrát však mířil až příliš přesně. Poté cílil jenom do boční sítě Santiago Ascacíbar. Se svou další hlavičkou neuspěl ani Maxence Lacroix. Avšak v 88. minutě přiletěl do vápna dlouhý aut, který Brekalo přiťuknul Felixi Nmechovi, jehož střela pravačkou z první skončila za Schwolowovými zády - 1:2.

Svěřenci Pála Dárdaie, z nichž Vladimír Darida zůstal pouze na lavičce, měli už jen velmi málo času na případné vyrovnání. Prohráli tedy i druhý zápas, což není dobré ani proto, že za týden zajíždějí do mnichovské Allianz Areny. Wolfsburg oproti tomu přivítá doma RB Lipsko, které v tomto kole čtyřmi zásahy sestřelilo Stuttgart.

VfL Bochum - 1. FSV Mainz 05 2:0

Góly: 21. Gerrit Holtmann, 56. Sebastian Polter

Hostující tým Bo Svenssona v závěru minulé sezony předvedl skvělý finiš a díky několika výborným výsledkům udržel nejvyšší soutěž. Navíc zaujal fanoušky a fanynky také předvedenou hrou. V prvním kole nového ročníku dokázal senzačně obrat o body Lipsko, ale z Vonovia-Ruhrstadionu si neodveze ani bod.

Ve 14. minutě se do úvodní šance dostal domácí Armel Bella-Kotchap, jenž nezakončil podle svých představ. Následně zkusil štěstí barvy Mohuče hájící Niklas Tauer, ale brankáře Riemann ne přelstil. První gól přišel na pořad odpoledne po minutě dvacáté. Gerrit Holtmann převzal balon, a pak už jenom běžel kolem všeho, co mu stálo v cestě. Své parádní sólo zakončil tím, že vyběhnuvšímu Zentnerovi zahrál na hranici malého čtverce na housličky - 1:0.

Ten samý fotbalista byl při chut i vzápětí a hned po rozehrávce pálil do boční sítě. Ve 29. minutě Simon Zoller svou ranou pořádně zaměstnal muže v rukavicích. Třicetiletý útočník byl vidět i 60 sekund poté, protože kvůli jeho hře rukou nemohla platit branka z kopačky Bella-Kotchapa. Před závěrem první půle Riemann skvěle vyrazil kopačkou Tauerovu šanci.

Skóre dostalo svou finální podobu v 56. minutě. Zoller centroval z pravé strany. Ve vápně si Sebastian Polter až příliš jednoduše poradil s Jerrym St. Justem a hlavou k tyči přidal pojistku - 2:0. V 80. minutě o sobě dal hned dvakrát vědět Ádám Szalai. Nejdříve mířil mimo, a potom jej skvěle vychytala bochumská jednička.

Ve zbývajících minutách už žádná vyložená možnost k vidění nebyla, pouze Gerrit Holtmann si mohl vychutnat potlesk od většiny z dvanácti a půl tisíce diváků. Die Unabsteigbaren se pokusí navázat na tento výsledek v duelu s Kölnem, zatímco do Mewa Areny přijede Greuther Fürth, který se ve druhém kole prezentoval dobrým výkonem v klání proti Bielefeldu.

Greuther Fürth - Arminia Bielefeld 1:1

Góly: 50. Branimir Hrgota - 45. Fabian Klos

Zápas mezi Fürthem a Bielefeldem skončil remízou 1:1. Ligový nováček tak alespoň částečně odčinil výprask 1:5 od Stuttgartu. Na druhou stranu trenér Stefan Leitl bude spíše zklamaný, protože jeho svěřenci hráli více než dvacet minut v početní převaze.

První šanci utkání si na konto připsal Dickson Abiama. Gólman Stefan Ortega si ale poradil přesně podle svých představ. Úvodní pětačtyřicetiminutovka se dále nesla v duchu osobních soubojů a nepřesností. Až těsně před odchodem do šaten se za soupeřovu obranu dostal Abiama. Nicméně ve vyložené pozici se nevídaně ukopnul.

Dvaadvacetiletého Nigerijce tohle zaváhání mrzelo za 60 sekund dvojnásob. Cédric Brunner totiž nacentroval do vápna Fürthu a k hlavičce se dostal Fabian Klos. Sascha Burchert si sice na balon sáhnul, jenže dostat ho do bezpečí nedokázal - 0:1.

Nepopulární "šatňák" byl tedy na světě, ale začátek druhého dějství ukázal, že Kleeblätter rozhodně nechtějí prohrát. Aktivní byl znovu Abiama, který v Německu hraje po celou svoji profesionální kariéru. Nejprve mířil vysoko nad, a poté orazítkoval tyčku. Následně dopadl balon na ruku ve vlastním vápně stojícího Manuela Prietla a sudí Daniel Schlager ukázal po potvrzení od asistenta u videa na penaltový puntík. Branimir Hrgota se rozhodl správně, když poslal kulatý předmět po zemi k levé tyči - 1:1.

Krátce před vypršením úvodní hodiny hry střílel Brian Lasme s gólmanovým přispěním do brankové konstrukce. V 68. minutě zatahal Alessandro Schöpf protihráče zbytečně za dres a po druhé žluté byl vyloučen. Jenže fotbalisté Fürthu si vypracovali do konce utkání už jenom dvě šance - první patřila Hrgotovi, druhá Maximilianu Bauerovi. Jenže ani jedna neskončila gólem.

RB Lipsko - VfB Stuttgart 4:0

20.08.2021 20:30

Góly: 38. Dominik Szoboszlai, 46. Emil Forsberg, 52. Dominik Szoboszlai, 65. André Silva (pen.)

Mizerné vystoupení z úvodního kola z Mohuče je zapomenuto. Lipsko napravilo poslední nečekaný nezdar a v rámci v pořadí druhého utkání Bundesligy si nový kouč Jesse Marsch připsal na své konto premiérové vítězství. Vyhrál poměrně jasně souboj se svým krajanem Pellegrinem Matarazzem, stojícím na lavičce Stuttgartu, domácí totiž vsítili hned čtyři branky.

Netradičně proti sobě nastoupili dva američtí trenéři, důvody k radosti měl každopádně jen ten na straně Die Roten Bullen. A především musel chválit záložníka Dominika Szoboszlaie, jenž dvěma góly pomohl setnout soupeře z Bádenska-Württemberska. O další se postarali též jeho spoluhráči Emil Forsberg a André Silva, a to až během druhé pětačtyřicetiminutovky.

Hosté sice plnili v Sasku roli outsidera, asi si ovšem nepředstavovali, že by ve finále mohli padnout tak vysokým rozdílem. Vždyť před týdnem podali moc dobrý výkon proti Fürthu, proti němuž cílili přesně pětkrát. Jenže Lipsko pro ně představovalo přece daleko tvrdší kalibr než nováček soutěže. A nutno podotknout, že si zkrátka úplně nevěděli rady s tím, jak uspět.

Do první větší šance tohoto střetnutí se propracoval ve 14. minutě Orbán, k němuž se trochu se štěstím dostal míč do malého vápna, z bezprostřední blízkosti ovšem neměl moc možností najít skulinku a překonat brankáře Müllera. Ve 33. minutě se poprvé osmělil rovněž Stuttgart, a to prostřednictvím Al Ghaddiouiho, ten však svou pravačkou minul kýžený prostor brány.

Skóre střetnutí se měnilo až ve 38. minutě a poprvé se ozval Szoboszlai, který nasměroval nepříjemně plachtící pokus přesně ke vzdálenější tyčce, kam se Müller marně natahoval. Start do druhého dějství se následně VfB opravdu vůbec nevydařil, inkasovalo totiž podruhé, to když po perfektní rychlé kombinaci a finální účelné patičce Andrého Silvy skóroval Forsberg.

V 52. minutě pak Lipsko zřejmě definitivně zlomilo odpor Die Schwaben. Szoboszlai ukázal, že po technické stránce mu asi není potřeba moc co vytýkat, přímý volný kop rozehrál tak, že balón jaksi zvláště podebral, a střela, původně možná i centr, skončila v síti. Výhru domácích ještě jistil v 65. minutě André Silva z penalty, nařízené za nedovolenou hru rukou od Kempfa.