Cyklistika ČR 2024

Real ztratil v bláznivé přestřelce a Atlético opět spasil Correa. Jankto debutoval za Getafe

Real Madrid zaznamenal první ztrátu v novém ročníku španělské ligy. Na hřišti Levante ve 2. kole vedl, poté dvakrát dotahoval a nakonec remizoval 3:3. "Bílému baletu" nepomohly ani dva góly Viníciuse Juniora. Barcelona v Bilbau prohrávala, ale zásluhou Memphise Depaye alespoň zachránila remízu 1:1. Další favorit Atlético Madrid zvítězilo díky dalšímu zásahu Ángela Correy nad Elche 1:0. Sevilla loupila v Getafe, v jehož dresu debutoval český reprezentant Jakub Jankto.

Jakub Jankto (vpravo) v dresu Getafe
zdroj: ZUMA autor: Oscar J. Barroso

Pětadvacetiletý odchovanec Slavie odehrál po pátečním přestupu ze Sampdorie Janov za domácí tým druhý poločas.

Utkání nabídlo minimum šancí. Hlavičku sevillského Diega Carlose v 72. minutě vyrazil brankář Soria, Jankto následně po své střele marně reklamoval soupeřovu ruku. Těsně před koncem z protiútoku hostující Mir trefil tyč a další náhradník Erik Lamela z dorážky rozhodl. Letní posila z Tottenhamu v úvodních dvou kolech zaznamenala tři góly.

Sevilla proto popáté za sebou v lize zdolala Getafe bez inkasované branky a vede tabulku. Tým z předměstí Madridu i podruhé v ročníku prohrál a v příštím kole hraje v Barceloně.

Real klopýtl v Levante, Correa opět úřadoval

Real vedl od 5. minuty po trefě Balea, domácí však mezi 46. a 57. minutou obrátili skóre, když se prosadili Roger a Campaňa. Za "Bílý balet" srovnal střídající Vinícius Júnior, domácím vrátil vedení Róber. Poslední slovo měl ale opět brazilský útočník hostů, který svému týmu zařídil alespoň bod.

Argentinský útočník Correa v úvodním kole dvěma brankami rozhodl o výhře 2:1 na hřišti Celty Vigo, využil velké chyby Casilly. Hostující gólman vyběhl a chtěl odkopnout míč, jenže ho vůbec netrefil a Correa zakončil do poloodkryté svatyně.

Memphis Depay
zdroj: Reuters autor: Vincent West

Barcelona v Bilbau neodehrála povedený zápas. V prvním poločase si domácí Athletic vytvořil několik slibných příležitostí, ale aktivní Iňaki Williams několikrát selhal v zakončení. Záložník Bilbaa Ohian Sancet sice zpracování i zakončení zvládl výborně, ale jeho projektil zastavilo břevno.

Gólu se domácí dočkali po změně stran. Na roh kapitána Ikera Muniaina si naskočil Iňigo Martínez a hlavou prostřelil Neta. V 75. minutě byl blízko vyrovnání Frankie de Jong, ale jeho pohotový oblouček skončil na břevně. O minutu později se fotbalisté Barcelony vyrovnání dočkali. De Jong získal ve středu hřiště míč pro Sergiho Roberta, španělský záložník našel Depaye a útočník, který přišel do Barcelony v létě z Lyonu, nekompromisně propálil brankáře Julena Agirrezabalu.

V závěrečné minutě nastavení mohl být hrdinou Bilbaa střídající Nico Williams, ale v samostatném úniku ho podrazil stoper Eric García a za cenu červené karty zachránil Barcelonu od pohromy.

Villarreal ani ve druhém utkání v ročníku nevstřelil branku, úřadující vítězové Evropské ligy tak na hřišti Espaňolu Barcelona remizovali 0:0. V úvodních dvou kolech neskóroval ani Espaňol, tentokrát k tomu neměl však daleko. V nastavení se prosadil Wu Lej, ale videorozhodčí odhalil, že si pomohl rukou, a branka čínského útočníka neplatila.

Valencia v závěru utkání v Granadě vybojovala bod po výsledku 1:1. Domácí vedli po gólu Kolumbijce Luise Suáreze. Dvě minuty před koncem srovnal z penalty Carlos Soler, ale domácí si vzápětí vzali vedení zpět. Branka Ángela Montora však kvůli těsnému ofsajdu uznána nebyla.

Také San Sebastian zdolal nováčka Vallecano 1:0 a oslavil první triumf v ligové sezoně. Vítězný gól zaznamenal v 68. minutě z penalty Oyarzabal. Vallecano prohrálo i druhý zápas.

Španělská fotbalová liga - 2. kolo:

Betis Sevilla - Cádiz 1:1 (22. Juanmi - 11. Negredo z pen.), Alavés - Mallorca 0:1 (80. Niňo), Espaňol Barcelona - Villarreal 0:0, Granada - Valencia 1:1 (16. Suárez – 88. Soler), Bilbao - FC Barcelona 1:1 (50. I. Martínez - 75. Depay), San Sebastian - Vallecano 1:0 (68. Oyarzabal z pen.), Atlético Madrid - Elche 1:0 (39. Correa), Levante - Real Madrid 3:3 (46. Roger, 57. Campaña, 79. Róber - 73. a 85. Vinícius Júnior, 5. Bale), Getafe - FC Sevilla 0:1 (90.+3 Lamela), Pamplona - Vigo 0:0.