Svět motorů

Sparta pyká za rasismus. První domácí zápas v Evropské lize odehraje bez diváků

Letná bude na první domácí utkání sparťanských fotbalistů v Evropské lize prázdná. Disciplinární komise Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) totiž potrestala český klub za rasismus ve 3. předkole Ligy mistrů s Monakem. Pražané na svém webu uvedli, že si vyžádali odůvodnění rozhodnutí, proti trestu se ale odvolávat nebudou.

Hráči Monaka i trenér Niko Kovač si stěžovali u rozhodčího Michaela Olivera na chování diváků vůči záložníkovi tmavé pleti Aurélienu Tchouaménimu po jeho úvodním gólu v 37. minutě. Hlasatel domácí příznivce upozornil, že v případě opakování rasistických urážek hrozí ukončení zápasu. Po zhruba tříminutové pauze se pokračovalo ve hře, ale po závěrečném hvizdu se opět z "kotle" ozvalo několik skřeků.

Sestřih utkání Monako - Sparta

Fotbalisté z Letné se rozloučili pouze s příznivci na hlavní tribuně, ke "kotli" se na děkovačku nevydali. K němu zamířil pouze kapitán Bořek Dočkal, který se snažil na diváky apelovat. Radikálním fanouškům během poločasové přestávky domlouval i bývalý kapitán David Lafata. Letenští doma podlehli Monaku 0:2 a v odvetě 1:3. Jména soupeřů v Evropské lize jim určí los v pátek 27. srpna.

Sparta identifikovala příznivce, kteří se rasismem provinili, a zakázala jim vstup na všechna utkání. Klub zároveň podal trestní oznámení.

Problémy s rasistickými projevy se na Letné objevily už v úvodním ligovém kole, v němž byly namířeny k olomouckému defenzivnímu univerzálovi Florentu Poulolovi. Rodák z Martiniku chtěl odejít ze hřiště, ale po podpoře od spoluhráčů nakonec zápas dohrál. Sparta od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace obdržela pokutu sto tisíc korun a má podmínečně uzavřenou část domácího stadionu.

Letenští v minulosti na chování vlastních příznivců už několikrát doplatili. Při domácím duelu Evropské ligy s Interem Milán v sezoně 2016/17 byla klubu kvůli rasistickým projevům uzavřena část stadionu na zápas s Beer Ševou. Kvůli výtržnostem v odvetném utkání v Miláně zase Pražané nemohli mít fanoušky v úvodním únorovém duelu play-off v Rostově.

V létě 2018 se sparťanští diváci dopustili nepřístojností v obou střetnutích 2. předkola Evropské ligy se srbským klubem Spartak Subotica. O rok později museli odehrát domácí klání 3. předkola Evropské ligy s Trabzonsporem bez diváků. Disciplinární komise UEFA navíc klubu z české metropole uložila dvě pokuty 50 tisíc eur (celkově přes 2,5 milionu korun).