15. 8. 2021 Vojtěch Martinek

Billa Cup: Zlato pro Slavii, Sparta čtvrtá

Šestačtyřicátý ročník turnaje Billa Cup pro hráče do patnácti let je minulostí! Z třídenní nálože litých bojů v Tipsport areně a Malé sportovní hale odcházejí se zlatými medailemi hokejisté vršovické Slavie, kteří ve finále přetlačili Karlovy Vary 3:0. Domácí Sparta po porážce s Hradcem Králové skončila na čtvrtém místě. Kompletní souhrn posledního hracího dne najdete níže.

Tradiční Billa Cup každoročně přináší atraktivní zápasy a letošní ročník rozhodně nebyl výjimkou! Osm českých týmů se o víkendu utkalo o prvenství v již 46. ročníku mládežnického turnaje a k vidění těsné souboje i vysoké výhry. Pražská Slavia po silném výkonu obsadila první příčku, když porazila druhé Karlovy Vary. Sparťanští hokejisté skončili čtvrtí, když v zápase o třetí místo nedokázali dorovnat náskok hokejistů z Hradce Králové. Pátý skončil Třinec, šestou příčku obsadil tým z Olomouce, sedmé místo patří Pardubicím a poslední skončili hokejisté z Českých Budějovic.

Semifinále

9:00 | Mountfield HK – HC Energie Karlovy Vary 2:8 (1:1, 1:3, 0:4)
Branky: 14. Šichan, 27. Vítek – 13. Záhejský, 18. Kříž, 20. Bálek, 25. Kovář, 33. Kožík, 33. Mikeš, 41. Roštejnský, 44. Kirschner.

Hradec Králové hravě prošel základní skupinou i následným čtvrtfinálem, v boji o finále ale tvrdě narazil. Po vyrovnané první třetině, ve které se prosadili energetik Vít Záhejský a Východočech David Šichan, se soupeř chopil iniciativy a ujal se tříbrankového náskoku, který na konci prostředního dějství trochu zmenšil Tobiáš Vítek. Vary ovšem po přestávce přidaly další čtyři góly a pojistily si postup do zápasu o zlato. Trefami se na úspěchu krom Záhejského podíleli Šimon Kříž, Matyáš Bálek, Marcel Kovář, Šimon Kožík, Matěj Mikeš, Petr Roštejnský a Frederik Kirschner.

9:00 | HC Sparta Praha HC Slavia Praha 2:3sn. (1:0, 1:2, 0:0)
Branky: 8. Netušil, 17. Kurka – 16. Poletín T., 23. Kucharčík, rozh. náj. Matějovský

Sparťané v derby se Slavií hned dvakrát vedli, přesto však nebyli schopni zápas dotáhnout do vítězného konce. Na gól Františka Netušila z první třetiny po pauze zareagoval Tomáš Poletín a na následnou branku Adama Kurky odpověděl zase Matouš Kucharčík. Strhující souboj před hlasitou kulisou v Malé sportovní hale dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterém Vršovickým finále vystřelil Artur Matějovský zakončením k pravé tyči. Gólmanka Daniela Nováková pak zastavila všechny tři pokusy domácích.

O 7. místo

11:00 | HC Dynamo Pardubice Motor České Budějovice 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky: 11. Lempach, 21. Jansa, 21. Lempach, 28. Mandel, 41. Korec – 34. Marek.

Bitva dvou celků, které v prvních čtyřech duelech na turnaji ani jednou nevyhrály, skončila dost jednoznačným úspěchem pardubického Dynama. Po dvou třetinách vedlo díky dvěma brankám Štěpána Lempacha a zásahům Michala Jansy a Jacova Mandela nad Motorem už 4:0, přičemž v té poslední nedovolilo soupeři utkání zdramatizovat. Trefa Václava Marka tak vyšla vniveč, jen pár minut nato výhru Východočechů definitivně stvrdil Lukáš Korec.

O 5. místo

11:00 | HC Oceláři Třinec – HC Olomouc 8:3 (1:2, 2:1, 5:0)
Branky: 1. Rybinkár, 23. Lizák, 26. Makula, 31. Barna, 40. Ostřížek, 43. Murín, 43. Holub, 43. Hladoník – 13. Fehér, 13. Hebar, 21. Fehér.

Pátou příčku si vybojovali třinečtí Oceláři, kteří to však neměli tak jednoduché, jak by se mohlo při pohledu na výsledek zdát. Ještě v polovině druhé třetiny v Tipsport aréně prohrávali o dvě branky, nakonec se jim však povedlo dravé kohouty zpacifikovat a postupně do jejich sítě nasázet hned sedm kotoučů. Za Slezany se prosadili Michal Rybnikar, Juraj Lizák, Wiktor Makula, Danny Barna, Jan Ostřízek, Samuel Murín, David Holub a Vít Hladoník, zatímco z opačného tábora recept na gólmana soupeře našel jen dvakrát Adam Fehér a jednou Andrej Hebar.

O 3. místo

13:00 | Mountfield HK – HC Sparta Praha 6:3 (5:0, 1:1, 0:2)
Branky: 7. Pavlík, 8. Marek, 9. Novotný A., 9. Paulus, 12. Vítek, 30. Vítek – 17. Novotný D., 35. Netušil, 38. Netušil.

V bitvě o bronzové medaile bylo rychle hotovo. Hradečtí se z ranního nášupu bleskově oklepali a během úvodní třetiny utkání se Spartou nasázeli do soupeřovy sítě hned pět branek, čímž de facto rozhodli o svém vítězství. Pražané se ještě snažili něco s výsledkem udělat, výrazněji zkomplikovat Východočechům život se jim ale nepodařilo. Pod dvěma ze tří z domácích zásahů je podepsán František Netušil, zbývající vsítil Daniel Novotný. Za Mountfield pak dal dva góly Tobiáš Vítek a po jednom přidali Dominik Pavlík, Jan Marek, Adam Novotný a František Paulus.

Finále

14:00 | HC Slavia Praha – HC Energie Karlovy Vary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 28. Šámal, 28. Krčál, 44. Poletín T.

Ve velkém finále se v Tipsport aréně potkaly celky Slavie a Energie, přičemž na úvodní branku se čekalo poměrně dlouho. Jako první se na střeleckou listinu až v osmadvacáté minutě hry zapsal vršovický Viktor Šámal, na jehož zásah ovšem bleskově navázal David Krčál. Energetici se snažili na inkasované góly odpovědět, jenže nakonec recept na výborného gólmana soupeře nenašli. Zisk zlata tak akorát dvaašedesát sekund před koncem trefou do opuštěné svatyně potvrdil Tomáš Poletín.