Chelsea - Villarreal 2:1 po pen. Blues mají Superpohár, vyšel tah s Kepou

Autor: iSport.cz, ČTK
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté Chelsea slaví zisk Superpoháru UEFA, když po remíze 1:1, která přetrvala i v prodloužení, zdolali v penaltovém rozstřelu Villarreal 6:5. Pomohl k tomu i brankář Kepa Arrizabalaga, jehož kouč Thomas Tuchel poslal na hřiště v závěru prodloužení místo Édouarda Mendyho, kryl totiž dvě penalty.

Na stadionu Windsor Park ve 27. minutě otevřel skóre Hakím Zijach, v 73. minutě vyrovnal Gerard Moreno. Španělský tým předtím dvakrát trefil brankovou konstrukci. V rozstřelu zneškodnil dva pokutové kopy gólman „Blues“ Kepa Arrizabalaga, který až v závěru prodloužení nečekaně vystřídal jedničku Édouarda Mendyho.

Favorizované londýnské mužstvo získalo Superpohár podruhé v historii a poprvé od roku 1998. Chelsea v zápasech o tuto trofej utnula sérii tří porážek z let 2012, 2013 a 2019. Trenér Villarrealu Unai Emery, který je se čtyřmi triumfy nejúspěšnějším koučem Evropské ligy, v Superpoháru prohrál i potřetí.

Chelsea od začátku soupeře zatlačila a poprvé zahrozila v šesté minutě, kdy Wernerovu střelu po rohu vyrazil brankář Asenjo. O chvíli později těsně minul zaskakující kapitán „Blues“ Kanté.

Anglický tým ve 27. minutě otevřel skóre. Havertz našel v pokutovém území Zijacha a marocký reprezentant překonal bezmocného Asenja. Jeho protějšek Mendy o chvíli později zblízka zabránil ve vyrovnání Diaovi.

Hakim Ziyech vstřelil úvodní gól Superpoháru UEFA a poslal tak Chelsea do vedení 1:0

Gólman Villarrealu na druhé straně zneškodnil střelu krajana Alonsa. Chelsea ve 43. minutě přišla o Zijacha, jenž si zranil rameno. V nastavení první půle mohl srovnat Alberto Moreno, ale z voleje napálil břevno.

Hráči „Žluté ponorky“ zahájili lépe i druhou půli. Blízko ke gólu měl Gerard Moreno, jehož střelu Mendy vytáhnul na tyčku, o chvíli později senegalský brankář vychytal i střídajícího Estupiňána.

Villarreal se z velkého tlaku dočkal vyrovnání v 73. minutě. Dia v šestnáctce vrátil patičkou míč Gerardu Morenovi a ten překonal Mendyho umístěnou ranou.

Chelsea po inkasované brance zabrala a sahala po vítězství. V závěru normální hrací doby Alonso vystřelil do boční sítě, v první části prodloužení Pulisic z dobré pozice minul a ve druhé patnáctiminutovce dalšího náhradníka Mounta vychytal Asenjo.

Kouč vítězů Ligy mistrů Tuchel těsně před penaltami vystřídal Mendyho za Kepu a překvapivý tah mu vyšel. Španělský gólman, jenž byl v Chelsea kritizován za velké chyby, zneškodnil pokusy Mandího a Albiola, zatímco brankáře Villarrealu Asenja nepřekonal pouze Havertz.

Domácí: 27. Zíjáš

Hosté: 73. G. Moreno

Domácí: E. Mendy (119. Arrizabalaga) – K. Zouma (66. Christensen), T. Chalobah, Rüdiger – Hudson-Odoi (82. Azpilicueta), Kanté (C) (65. Jorginho), Kovačić, M. Alonso – Zíjáš (43. Pulisic), Havertz – Werner (65. Mount).

Hosté: Asenjo – Foyth, Albiol (C), P. Torres, Pedraza (58. Estupiñán) – Trigueros (70. Moisés Gómez), Capoue (70. M. Gaspar), A. Moreno (85. Morlanes) – Pino (91. Mándí), G. Moreno, Dia (85. Raba).

Náhradníci

Domácí: Arrizabalaga, Christensen, Jorginho, Silva, Abraham, Pulisic, Loftus-Cheek, Mount, Chilwell, James, Azpilicueta, Emerson

Hosté: Rulli, Gaspar, Morlanes, Alcácer, Iborra, Estupiñán, Cuenca, Raba, Peña, Mándí, Gómez, Niño

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.