58. Rally Šumava Klatovy

Zlatý plán Hassanové padl, Mäki třináctá. Italové šokovali triumfem ve štafetě

Mílařka Kristiina Mäki doběhla ve finále běhu na 1500 m na posledním třináctém místě, zvítězila Faith Kipyegonová, která překazila zlatý plán Sifan Hassanové. Čtvrtkařská štafeta mužů i s Pavlem Maslákem ve svém rozběhu neuspěla a skončila na předposledním sedmém místě. Štafetové triumfy na stovce slaví Italové a Jamajčanky, vytrvalecký závod na 5000 metrů vyhrál Joshua Cheptegei.

Kristiina Mäki
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

"Myslela jsem si, že mi ještě nějaká síla zbyla, ale ne, hrozně mi vytuhly ruce. Tempo mě nezaskočilo, ale ve druhém kole mi začalo docházet. Dala jsem si za cíl nebýt poslední, ale to mi nevyšlo... Ale celkově jsem spokojená," hodnotila v cíli Mäki, která skončila v závodě třináctá (4:11,76). Zvítězila Faith Kipyegonová v novém olympijském rekordu 3:53,11.

Sifan Hassanová, která měla v plánu tři zlaté v bězích od 1500 metrů po desítku, šla hned v úvodu do čela. Zřejmě nechtěla, aby se opakovala situace z rozběhu, kde v tlačenici upadla a musela dohánět třicetimetrovou ztrátu. Vedla ještě v polovině posledního kola, ale pak ji předstihla nejen Kipyegonová, ale i britská mistryně Evropy Laura Muirová.

Jediná česká štafeta na Hrách nastoupila ve složení Patrik Šorm, Maslák, Michal Desenský a Vít Müller. Ve srovnání s červnovým rekordem v Kluži nahradil Jana Tesaře Desenský, ale za tehdejším časem Češi zaostali o více než sekundu. Překážkář Müller na posledním úseku odvrátil útok německého kvarteta a uhájil alespoň předposlední místo.

Ani zopakování rekordu by ale dnes na postup nestačilo, pět štafet běželo pod tři minuty. Američané vyhráli rozběh v nejlepším letošním čase 2:57,77 a to ještě šetřili dva své finalisty z individuální čtvrtky, nenastoupil čtvrtý Michael Cherry ani pátý Michael Norman.

Joshua Cheptegei
zdroj: ČTK/AP autor: Petr David Josek

Cheptegei přidal ke světovému rekordu i zlatý kov

Finále vytrvalců na 5000 metrů vyhrál v čase 12:58,15 světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy, který už má stříbro z desítky. Druhý doběhl Kanaďan Mohammed Ahmed a třetí Američan Paul Chelimo, který byl před pěti lety v Riu de Janeiro stříbrný.

Uganďané si po desítce stěžovali, že tempo bylo příliš pomalé, a tak se na poloviční trati Jacob Kiplimo od začátku staral, aby tomu bylo jinak. Výsledkem byl čas pod 13 minut, s nímž se v japonském počasí nepočítalo. Do posledního kola nastoupil Cheptegei a nikoho už před sebe nepustil. S jednou zlatou a jednou stříbrnou medailí se tak hodně přiblížil Britovi Mo Farahovi, jenž na dvojích předchozích Hrách slavil na dlouhých tratích zlatý double.

Kanaďan Ahmed, který podobně jako Farah pochází ze Somálska, získal po bronzu z mistrovství světa olympijské stříbro a Američan keňského původu Chelimo bronz. Jeho původní vlast vyšla opět naprázdno. Poslední olympijské zlato v běhu na 5000 metrů Keňa ukořistila v roce 1988.

Shaunae Millerová-Uibová
zdroj: ČTK/AP autor: Francisco Seco

Millerová-Uibová obhájil, Felixová má desátou medaili

Shaunae Millerová-Uibová z Baham obhájila zlato v běhu na 400 metrů v čase 48,36 sekundy. Den před ní slavil na stejné trati její krajan Steven Gardiner. Millerová-Uibová doběhla s obrovským náskokem, osobní rekord vylepšila o setinu, přestože v závěru už mohla zvolnit. Druhá skončila Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky, která už má stříbro ze smíšené štafety.

Pětatřicetiletá Američanka Allyson Felixová na třetím místě získala desátou olympijskou medaili, další může přidat v sobotu ve štafetě. Víc jich žádná atletka nemá, ale sólové zlato ze 400 metrů jí chybí. V Riu de Janeiro jí ho dnešní vítězka vyfoukla pádem do cíle.

Liou Š'-jing vyhrála soutěž oštěpařek jako první Číňanka v historii. Rozhodla hned prvním hodem dlouhým 66,34 metru. A byl to její jediný vydařený pokus. Při čtvrtém hodu se zranila, dál neházela a už jen sledovala, jestli ji někdo nepřekoná.

Nejblíž k tomu měla Polka Maria Andrejczyková, jednička letošních tabulek, ale za 65 metrů se nedostala. Třetí skončila australská mistryně světa Kelsey-Lee Barberová. Finále oštěpu bylo bez české účasti. Dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková ani Nikola Ogrodníková neprošly do finále.

Italští sprinteři

Štafetu mužů v běhu na 4x100 metrů vyhráli Italové a po triumfu Lamonta Marcella Jacobse na 100 metrů se postarali o další senzaci. Favorizované štafety Jamajky a USA skončily bez medaile. Američané vůbec nepostoupili z rozběhu. Jamajčané, kteří v éře Usaina Bolta slavili dvakrát po sobě, pokazili hned první předávku a doběhli na pátém místě.

Britové vybojovali stříbro, stejně jako před dvěma lety v téměř totožné sestavě na mistrovství světa v Dauhá. Do cílové rovinky sice vbíhali na vedoucí pozici, ale v závěru je o setinu předstihli Italové, jejichž vítězný čas 37,50 je vylepšením národního rekordu o 45 setin sekundy.

Andre De Grasse v roli finišmana vytáhl kanadskou štafetu z pátého místa k bronzu, což se mu povedlo i před pěti lety v Riu de Janeiro. Vítěz dvoustovky má už šestou olympijskou medaili.

Atletika:

Finále:

Muži:

5000 m: 1. Cheptegei (Ug.) 12:58,15, 2. Ahmed (Kan.) 12:58,61, 3. Chelimo (USA) 12:59,05, 4. Kimeli (Keňa) 12:59,17, 5. Kiplimo (Ug.) 13:02,40, 6. Balew (Bahr.) 13:03,20, 7. Knight (Kan.) 13:04,38, 8. Katir (Šp.) 13:06,60.

4x100 m: 1. Itálie (Patta, Jacobs, Desalu, Tortu) 37,50, 2. Británie (Ujah, Hughes, Kilty, Mitchell-Blake) 37,51, 3. Kanada (Brown, Blake, Rodney, De Grasse) 37,70, 4. Čína 37,79, 5. Jamajka 37,84, 6. Německo 38,12, 7. Ghana 38,40, Japonsko nedokončilo.

50 km chůze: 1. Tomala (Pol.) 3:50:08, 2. Hilbert (Něm.) 3:50:44, 3. Dunfee (Kan.) 3:50:59, 4. Tur (Šp.) 3:51:08, 5. Vieira (Portug.) 3:51:28, 6. Kawano (Jap.) 3:52:56, 7. Pien Tchung-ta (Čína) 3:52:01, 8. Cowley (Austr.) 3:52:01, ...43. Hlaváč 4:15:40, 46. Gdula (oba ČR) 4:33:06.

Ženy:

400 m: 1. Millerová-Uibová (Bah.) 48,36, 2. Paulinová (Dom. rep.) 49,20, 3. Felixová (USA) 49,46, 4. McPhersonová 49,61, 5. McLeodová (obě Jam.) 49,87, 6. Williamsová (Brit.) 49,97, 7. Hayesová (USA) 50,88, Gómezová (Kuba) nedokončila.

1500 m: 1. Kipyegonová (Keňa) 3:53,11, 2. Muirová (Brit.) 3:54,50, 3. Hassanová (Niz.) 3:55,86, 4. Gebreezibeherová (Et.) 3:57,60, 5. Debuesová-Staffordová (Kan.) 3:58,93, 6. Hallová (Austr.) 3:59,01, 7. Nanyondová (Ug.) 3:59,80, 8. Tanakaová (Jap.) 3:59,95, ...13. Mäki (ČR) 4:11,76.

4x100 m: 1. Jamajka (Williamsová, Thompsonová-Herahová, Fraserová-Pryceová, Jacksonová) 41,02, 2. USA (Oliverová, Danielsová, Prandiniová, Thomasová) 41,45, 3. Británie (Philipová, Lansiquotová, Asherová-Smithová, Neitaová) 41,88, 4. Švýcarsko 42,08, 5. Německo 42,12, 6. Čína 42,71, 7. Francie 42,89, Nizozemsko nedokončilo.

Oštěp: 1. Liou Š'-jing (Čína) 66,34, 2. Andrejczyková (Pol.) 64,61, 3. Barberová (Austr.) 64,56, 4. Tugsuzová (Tur.) 64,00, 5. Lu Chuej-chuej (Čína) 63,41, 6. Mitchellová (Austr.) 61,82, 7. Jasiunaiteová (Lit.) 60,06, 8. Littleová (Austr.) 59,96.

20 km chůze: 1. Palmisanová (It.) 1:29:12, 2. Arenasová (Kol.) 1:29:37, 3. Liou Chung (Čína) 1:29:57, 4. Pérezová (Šp.) 1:30:05, 5. Gonzálezová (Mex.) 1:30:33, 6. Montagová (Austr.) 1:30:39, 7. Čchie-jang Š'-ťie (Čína) 1:31:04, 8. Drisbiotiová (Řec.) 1:31:24, ...30. Ďurdiaková (ČR) 1:36:58.

Semifinále:

Muži:

4x400 m: 1. USA (Stewart, Ross, Deadmon, Norwood) 2:57,77, ...15. ČR (Šorm, Maslák, Desenský, Müller) 3:03,61 - nepostoupili do finále.