Uganďan Cheptegei po stříbru na desítce vyhrál na OH běh na 5000 metrů

Tokio

Olympijské finále v běhu na 5000 metrů vyhrál v Tokiu v čase 12:58,15 světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy, který už má stříbro z desítky. Druhý doběhl Kanaďan Mohammed Ahmed a třetí Američan Paul Chelimo, který byl před pěti lety v Riu de Janeiro stříbrný.

Olympijské finále v běhu na 5000 metrů vyhrál v Tokiu v čase 12:58,15 světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy

Uganďané si po desítce stěžovali, že tempo bylo příliš pomalé, a tak se na poloviční trati Jacob Kiplimo od začátku staral, aby tomu bylo jinak. Výsledkem byl čas pod 13 minut, s nímž se v japonském počasí nepočítalo.

Do posledního kola nastoupil Cheptegei, mistr světa z Dauhá, a nikoho už před sebe nepustil. S jednou zlatou a jednou stříbrnou medailí se tak hodně přiblížil Britovi Mo Farahovi, jenž na dvou předchozích hrách slavil na dlouhých tratích zlatý double.

Kanaďan Ahmed, který podobně jako Farah pochází ze Somálska, získal po bronzu z mistrovství světa olympijské stříbro a Američan keňského původu Chelimo bronz. Jeho původní vlast vyšla opět naprázdno. Poslední olympijské zlato v běhu na 5000 metrů Keňa ukořistila v roce 1988.

Zato Uganda se stává novou běžeckou velmocí. Za posledních dvacet let měla jedinou olympijskou medaili, když Stephen Kiprotich v roce 2012 v Londýně vyhrál maraton. V Tokiu už má čtyři.