Dramatická bitva favoritů, z vítězství se radují Gladiators

Autor: ktp
0
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?

Ve 4. kole Kittfort ligy amerického fotbalu se proti sobě poprvé představili dva hlavní favoriti na titul, Vysočina Gladiators a Prague Lions. Dlouho očekávaný zápas nabídl dramatickou koncovku, ve které se nakonec z vítězství 28:26 radovali domácí Gladiators.

Do zápasu přitom vstoupili mnohem lépe hostující Lions. Ve svém druhém útočném snažení našel quarterback Shazzon Mumphrey Marka Suchého, který si doběhl pro Touchdown a otevřel skóre zápasu na 6:0.

Domácí navíc v zápětí odevzdali míč zpět pražskému týmu, když při kickoff returnu ztratil míč Stanislav Lepič a do útoku tak šli opět Lions. Chybu Vysočiny dokázal pražský tým přetavit v druhý touchdown v zápase. Pro ten si doběhl Mumphrey tentokrát sám. Lions se podařilo potvrdit za dva body passem na Suchého a po pár minutách hry vedli Lions 14:0.

To však bylo ze strany útoku Lions na dlouhou dobu vše. Gladiators se podařilo otočit vývoj zápasu a ve druhé čtvrtině se po touchdownech Calty, Koláře a Čermáka dostali do vedení 21:14.

„Naše motto bylo neřešit skóre a několikrát jsme si to v průběhu zápasu připomínali. Nebyli jsme nervózní kvůli špatnému začátku, protože jsme věděli, že se hraje na čtyři čtvrtiny a sami jsme byli možná překvapení, jak rychle se nám podařilo vrátit do zápasu,” vysvětlil po zápase hlavní trenér Gladiators Ondřej Paulus.

Také do druhého poločasu vstoupili lépe domácí, když se podařilo navýšit skóre na 28:14, a to díky obraně. Mumphrey totiž ve vlastní endzoně ztratil míč, který zalehl Petr Kratochvíl z Vysočiny a připsal tak čtvrtý Touchdown za sebou pro domácí tým.

Lions se v závěrečné čtvrtině dokázali vzchopit. Hned v úvodu čtvrtiny snižoval na 20:28 Josef Janota, který dostal pass od Mumphreyho a dokázal prokličkovat mezi obránci až do endzóny.

Skóre zápasu bylo v závěrečné fázi o 8 bodů. Lions tak museli dát touchdown a následně potvrdit hrou za dva body, aby se dostali k vyrovnání. Ricardo Ruiz dokázal skórovat dvě minuty před koncem zápasu. V následném potvrzení se Ruiz opět dostal k míči a směřoval si to do endzony, ale jen pár centimetrů před ní ho zastavil domácí obránce Jan Krs.

Lions snížili skóre na 26:28 a dvě minuty před koncem se museli pokusit o krátký odkop se snahou míč zalehnout. Tzv. onside kick se pražskému týmu vydařil a k volnému míči směřovalo hned několik hráčů obou týmů. Po dlouhém přetahování v hromadě těl, kdy nebylo možné vidět, kdo má míč, rozhodli rozhodčí o zisku míče pro Gladiators.

Gladiators zvítězili v dramatické koncovce 28:26. „Byla to obrovská pozvánka na fotbal a zážitek pro hráče i diváky,” uzavřel Paulus. Oba týmy se potkají znovu 15. srpna v Praze. Tento zápas odvysílá ČT sport.

Drama v Přerově
Také druhý zápas 4. kola přinesl dramatickou zápletku. Přerov Mammoths a Brno Alligators se ucházeli o první vítězství v letošním ročníku Kittfort ligy.

Hned první čtvrtina zápasu byla bohatá na body. Oba týmy si připsaly po dvou touchdownech a skóre tak bylo 13:13.

Domácím ke skórování výrazně pomáhala také obrana. Jeden touchdown si připsal obránce Martin Tvaróg, když vystihl pass Tomáše Fortelného a doběhl si pro touchdown. Další defenzivní touchdown si připsal Jiří Kolečář, když zalehl v soupeřově endzóně volný míč.

Když na konci prvního poločasu skóroval domácí quarterback Michal Stoklásek 69 yardový touchdown, kterým navýšil skóre na 26:16, zdálo se, že mají Mammoths průběh zápasu pod kontrolou.

Ve druhém poločase se o otočení skóre postaral brněnský Jan Nestr. Ten nejprve proběhl do endzóny ve třetí čtvrtině a vše si zopakoval také v závěrečné čtvrtině. Oba touchdowny navíc Nestr sám potvrdil kopem a Alligators se dostali do vedení 26:30.

Přerov může mrzet neuznaný touchdown Adama Žouželky v průběhu třetí čtvrtiny. Žouželka se na vlastní polovině hřiště ocitl s míčem sám a v průběhu dlouhého běhu do endzóny několikrát předčasně slavil a touchdown podle pravidel nemohl pro nesportovní chování platit.

V závěru zápasu začalo vydatně pršet, což ztížilo jakékoliv snahy domácího útoku na otočení skóre. Alligators tak vyhráli 30:26.

„Zápas rozhodly emoce. Ať už z předčasně slaveného touchdownu nebo radosti z nakonec nechyceného jasného touchdownu. Začali jsme se trochu hádat a nefungovalo to,” popsal zklamání ofenzivní koordinátor Mammoths Radim Dohnal.