Politický boj o slovenské etnoregióny

Politický boj o slovenské etnoregióny

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Etnografické oblasti považujeme za živé, neustále sa meniace geografické organizmy, podliehajúce hospodárskym, ekonomických, sociálnym a kultúrnym vplyvom. Je preto celkom prirodzené, že evolučným vývojom a fluktuáciou obyvateľstva v rámci spoločného kultúrneho priestoru niektoré regióny menili, menia a budú meniť svoju podobu a hranice

Zdroj: BEŇUŠKOVÁ, Zuzana a kol. Tradičná kultúra regiónov Slovenska : prehľad charakteristických znakov. Bratislava : Veda, 2005, s. 10. ISBN 80-224-0853-0. 262 s.

Stále však zostávajú pôvodným tradičným a špecifickým väčším či menším kultúrnym priestorom daného štátneho útvaru. V etnicky heterogénnych oblastiach môže byť tento priestor neustálym bojiskom politických síl, čo oslabuje tieto oblasti aj spoločnosť žijúcu v nej. Podpisuje sa pod úroveň hospodárskeho rozvoja, vzdelávania, zamestnanosti, sociálnych vzťahov aj kultúry a môže predstavovať etnicky najlabilnejšie územie štátu. Takýto model rôznych etnických záujmov možno pozorovať aj v oblasti na juhu Slovenska s väčšinovým obyvateľstvom slovenskej národnosti žijúcim s dvomi najväčšími národnostnými menšinami. Ako sa ukazuje, táto oblasť nie je ani zďaleka taká nepodstatná.

Reklama

Po rozpade Rakúsko-Uhorska a zmene štátnych hraníc sa aj na južnej slovensko-maďarskej hranici rozdelili existujúce župy. Na severe Slovenska sa až podnes zachovali takmer neporušené a dodnes živé pôvodné národopisné oblasti. Nové oblasti na južných hraniciach sa postupne vytvárali, menili a ukotvovali už v hraniciach nového štátneho útvaru a podmienkach väčšinovej slovenskej kultúry. Už v 60-tych rokoch minulého storočia potrebu formovania identity Slovákov a ustálenia slovenských národopisných oblastí ako jeden z mála pochopil etnológ profesor Ján Podolák. Uvedomoval si, že je nevyhnutné vysporiadať sa s dedičstvom diferenciácie historických žúp a stanoviť a ukotviť hranice etnoregiónov v novej povojnovej česko-slovenskej štátnosti nielen na základe národopisného hľadiska – hmotnej kultúry (ľudového staviteľstva, odevu a ľudového zamestnania), ale aj z hľadiska historického, jazykovedného a geografického. Zdôrazňoval pritom, že ustálenie všeobecných etnografických oblastí Slovenska bude prospešné aj pre pochopenie kultúrnohistorického vývoja slovenského národa. Profesor Podolák rozdelil územie Slovenska na tri kultúrne oblasti – oblasť západného Slovenska, stredoslovenskú a východoslovenskú oblasť a 27 menších špecifických etnoregiónov ako východiskové regionálne členenie. Oblasti sa približne zhodujú s hranicami hlavných slovenských nárečových skupín. Na južnom území Slovenska sú to – Bratislavská oblasť, Dolné Ponitrie, Tekovská oblasť, Gemer, Novohrad – Hont, Košická oblasť a Zemplín. Podľa tohto členenia je nevyhnutná ďalšia konkretizácia, definícia a charakteristika jednotlivých etnoregiónov v novodobých podmienkach.

Výsledok takmer storočného vývoja formovania národopisných oblastí, takého prirodzeného pre Slovákov vo vlastnom kultúrnom priestore, sa od 90-tych rokov a formovania novej slovenskej štátnosti pokúšajú destabilizovať menšinové maďarské politické elity. Ponad vrstvu absolútnej väčšiny ustálených, aj južných slovenských etnoregiónov a administratívno-správneho členenia konštituujú akúsi nadstavbu, neprirodzený hybrid kombinácie historických žúp, súčasného správneho členenia a novozaužívaných pojmov. Odvolávajú sa pritom na historické a len pre maďarskú menšinu údajne prirodzené regióny, v ktorých by väčšinu obyvateľstva tvorili príslušníci maďarskej menšiny. S týmto cieľom, založeným na historických uhorských stoliciach (Zemplén, Pozsony a pod.), pozostatkoch historických pomenovaní (Matúšova zem) a novovytvorených turistických útvaroch a geografických pomenovaní (Podunajsko, Žitný ostrov) s pôvodnými uhorskými erbmi a podporou materského štátu sa rozbehli na Slovensku a v Maďarsku menšinové folklórne podujatia a výstavy krojov, vznikajú právne zoskupenia obcí (Združenie miest a obcí Žitného ostrova), koncepcie a stratégie pre nové správne členenie (Koncepcia zachovania a rozvoja maďarskej komunity na Slovensku…, Občianska vízia 2016, Revízia 2020), aktivizujú sa občianske a politické organizácie (napr. OZ Matúšova zem – Mátyusföld PT, Hnutie 64 žúp) a webové portály. Odborná etnografická téma prerastá do politickej propagandy a regionalizácia Slovenska sa stáva politickým programom jedinej politickej reprezentácie – menšinových maďarských strán. Aj tu však nastáva rozkol, a to  medzi minimálne dvomi hlavnými koncepciami. Zámer územnej autonómie na báze zvyškových oblastí so žijúcou maďarskou menšinou bez ohľadu na slovenské obyvateľstvo od západu až na východ na jednej strane, na strane druhej vytvorenie nezávislých samosprávnych orgánov v  „prirodzených“ oblastiach s väčšinovým obyvateľstvom maďarskej národnosti, podobne, bez ohľadu na obyvateľstvo slovenskej národnosti. Jazykovo zmiešané územie by sa malo zjednotiť na jednom právnom termíne – Južné Slovensko s regiónmi s väčšinovou maďarskou menšinou, ktoré by nemuselo kopírovať administratívne členenie.

Reklama

Oblasť Podunajskej nížiny je typickým príkladom rôzneho začleňovania (Podunajsko, Žitný ostrov, Dolná Nitra). Na základe niektorých odborných predpokladov a poznatkov z terénu je badateľná tendencia zachovávania tradícií, regionálnej, jazykovej a historickej identifikácie obyvateľstva podľa línií súčasného administratívno-správneho členenia (okresy, regionálne samosprávy). Domnievame sa, že jej západná časť, najmä Žitný ostrov s okresmi Dunajská Streda a Komárno a Senecký okres, je kompaktnejší celok úzko napojený na hlavné mesto s prírastkom nového slovenského obyvateľstva v blízkosti Bratislavy, tak, ako túto oblasť zaznačil profesor Podolák ako bratislavskú. Preto nemá žiadne reálne opodstatnenie vytvárať menšinový maďarský etnoregión Žitný ostrov. Odlišné regióny, najmä čo sa týka regionálnej a jazykovej identifikácie, tvoria okresy Nové Zámky a Levice. Rovnako ako v terminológii slovenských nárečí, aj v regionalizácii dnešnej košickej a novohradskej oblasti sa otvára otázka o opodstatnenosti historického pomenovania daných regiónov ako abovská a novohradská oblasť, keďže v súčasnosti sa hrad a vrch Abov a obec Novohrad nachádzajú v Maďarsku. V týchto regiónoch sa rozpadom Uhorska a napokon vznikom Slovenskej republiky už dlhé desaťročia utvárajú nové regionálne kultúrne ohniská. Podobným vývojom prešla napríklad aj bývalá Ostrihomská župa, v súčasnosti Dolné Ponitrie, v ktorom sa administratívnym a regionálnym centrom stalo krajské mesto Nitra, a Abovská oblasť, ktorú J. Podolák uvádza ako košickú oblasť s centrálnym mestom Košice. Pri týchto terminologických úvahách treba myslieť aj na slovenské osídlenie v susednom Maďarsku, tvoriace bývalú župu, a stotožnenie sa tu žijúcich Slovákov s materským štátom. Práve rozdelené uhorské župy robia iba politikom maďarskej menšiny na Slovensku komplikácie a neochotu začleniť sa do súčasných kultúrnych oblastí.

Národopisné oblasti ako prirodzená a špecifická regionálna ľudová tvorivosť úzko napojené na súčasné územno-správne členenia si však aj naďalej budujú svoj vlastný, praktický a čo najjednoduchší život len málo rešpektujúci politické súperenie. Súčasné štátne vzdelávacie programy nastavujú kultúrnu identitu práve na najužší región, čím sa mladá generácia utvrdzuje a fixuje na existujúcu regionálnu identitu a svoj obecný, okresný a krajský rajón. Naším zámerom by nemalo byť vymedzenie kultúrnych oblastí jednoznačne iba z hľadiska tradičnej kultúry, ale vychádzať aj zo súvisiacich okolností, ktoré sú jej prirodzenou súčasťou. Za najdôležitejšie hľadisko v oblasti regionalizácie považujeme identifikáciu obyvateľstva, okrem stotožnenia sa so štátnou väčšinovou kultúrou a štátnym jazykom, aj s daným regiónom, resp. budovanie regionálneho povedomia.

Etnológ Ján Podolák už pred viac ako sedemdesiatimi rokmi poukazoval aj na smery, ktorými by sa mal uberať ďalší výskum národopisných oblastí – v južných etnoregiónoch sú to práve jej južné, etnicky najlabilnejšie časti. Neujasnené a neustálené slovenské národopisné oblasti, zámery a sústavné zmeny správneho členenia najmä južných oblastí poskytujú priestor pre národnostný politický boj. Menšinové požiadavky tzv. prirodzených regiónov, resp. politických etnoregiónov iba pre jednu a „len“ menšinovú národnostnú skupinu obyvateľstva sú trvalou súčasťou politických programov aj súčasných menšinových politikov trpezlivo vyčkávajúcich na svoju príležitosť.

Margaréta Vyšná

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

07:30

Nemecká polícia v stredu znížila počet obetí ťažkej nehody autobusu pri Lipsku z piatich na štyri, uviedla tamojšia polícia.

Podľa polície zahynuli pri nehode dovedna štyria ľudia a piaty sa nachádza v život ohrozujúcom stave. Inšpekcia dopravnej polície prípad vyšetruje ako zabitie z nedbanlivosti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali