Volejbalový magazín

Český dvojskif útočil na medaili, scházely dvě vteřiny

Jediná česká posádka se dostala do finále veslařské části olympijských her. Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek mezi nejlepšími šesti posádkami jeli takticky a v závěru dotírali na třetí Italy. Nakonec skončili čtvrtí o 2,12 vteřiny. Vyhráli favorizovaní Fintan McCarthy a Paul O'Donovan z Irska, úřadující mistři světa a Evropy. Vraštil se Šimánkem se postarali o nejlepší český výsledek na kanále Sea Forest Waterway.

Šimánek a Vraštil
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Svěřenci trenéra Michala Vabrouška se na čtvrtém místě drželi od startu do cíle. V závěru dokázali snížit odstup od třetích Italů Stefana Oppa a Pietra Ruty, reálně se ale Vraštil se Šimánkem do boje o bronz nezapojili. I tak je čtvrté místo na olympiádě jejich největším úspěchem.

McCarthy a O'Donovan o vítězství bojovali s německou posádkou Jonathan Rommelmann, Jason Osborne, která nakonec ztratila 86 setin.

Druhé olympijské zlato v kariéře dnes v Tokiu vybojovali bratři Martin a Valent Sinkovičové z Chorvatska. Před pěti lety v Riu ovládli kategorii dvojskifů, v Japonsku splnili roli hlavních favoritů na dvojce bez kormidelníka.

Hvězdní chorvatští veslaři změnili disciplínu po předchozích Hrách a na dvojce "bez" se následně stali dvakrát mistry světa. Ve finále byli jejich největšími soupeři Rumuni Ciprian Tudosa a Marius Cozmiuc, kteří za bratry Sinkovičovými zaostali o 1,29 sekundy.

Premiérový olympijský triumf vybojovaly Kerri Gowlerová a Grace Prendergastová z Nového Zélandu, které ovládly závod dvojek bez kormidelnice a navázaly na triumf z posledního mistrovství světa. Po skvělém finiši získaly stříbro Rusky Jelena Orjabinská a Vasilisa Stěpanovová.

Nejvyrovnanější boj nabídl ve druhém finálovém dni veslařů závod ženských dvojskifů lehkých vah, v němž o zlaté medaile bojovaly čtyři posádky. Až do samotného závěru byly v čele Nizozemky Ilse Paulisová a Marieke Keijserová, ale krátce před cílem chytily v náročných podmínkách "kraba" a jen těsně uhájily bronz, neboť čtvrté Britky porazily o jedinou setinu sekundy. Z vítězství se radovaly Valentina Rodiniová a Federica Cesariniová z Itálie.

Fleissner obsadil v semifinále C/D třetí pozici a postoupil do finále C

Skifař Jan Fleissner obsadil v takzvaném semifinále C/D třetí pozici a postoupil do finále C. Třiadvacetiletý veslař, jenž v Tokiu nahradil zdravotně indisponovaného Ondřeje Synka, tak pojede v pátek o 13. místo.

Veslování:

Muži:

Dvojskif lehkých vah: 1. McCarthy, O'Donovan (Ir.) 6:06,43, 2. Rommelmann, Osborne (Něm.) 6:07,29, 3. Oppo, Ruta (It.) 6:14,30, 4. Vraštil, Šimánek (ČR) 6:16,42, 5. Van Zandweghe, Brys (Belg.) 6:18,10, 6, Cetraro Berriolo, Kluver Ferreira (Urug.) 6:24,21.

Dvojka bez korm.: 1. V. Sinkovič, M. Sinkovič (Chorv.) 6:15,29, 2. Tudosa, Cozmiuc (Rum.) 6:16,58, 3. Vystavel, Sutton (Dán.) 6:19,88, 4. Langerfeld, McCabe (Kan.) 6:20,43, 5. Mackovič, Vasič (Srb.) 6:22,34, 6. Canalejo Pazos, García Ordónez (Šp.) 6:25,25.

Ženy:

Dvojskif lehkých vah: 1. Rodiniová, Cesariniová (It.) 6:47,54, 2. Tarantolaová, Boveová (Fr.) 6:47,68, 3. Paulisová, Keijserová (Niz.) 6:48,03, 4. Craigová, Grantová (Brit.) 6:48,04, 5. Reckfordová, Sechserová (USA) 6:48,54, 6. Cozmiucová, Beleagaová (Rum.) 6:49,40.

Dvojka bez korm.: 1. Gowlerová, Prendergastová (N. Zél.) 6:50,19, 2. Orjabinská, Stěpanovová (Rus.) 6:51,45, 3. Filmerová, Janssensová (Kan.) 6:52,10, 4. Gloverová, Swannová (Brit.) 6:54,96, 5. Kyriduová, Burmpuová (Řec.) 6:57,11, 6. Cidová, Díazová (Šp.) 7:00,05.

Semifinále C/D s českou účastí:

Muži:

Skif: 1. Parry (N. Zél.) 6:57,70, ...3. Fleissner (ČR) 6:59,61 - postoupil do finále C.