Hořké návraty legend aneb Události 1. kola FORTUNA:LIGY

28.07.2021, 20:48
Názory a komentáře
Dvě legendy českého fotbalu a bývalí reprezentanti si o víkendu zahráli ligové utkání poprvé od svého návratu. Theodor Gebre Selassie se svým Liberce doma podlehl Slovácku a ještě málem přišel k ošklivému zranění. Milan Škoda sice tvrdým zákrokům nečelil a vstřelil branku, ta mu ale kvůli prohře Mladé Boleslavi v Plzni zhořkla.

Relativně sympaticky se uvedla i nová komise rozhodčích. Utkání mezi Spartou a Olomoucí sice Pavel Orel nezvládl, avšak jeho vystupování po zápase i následné zasedání komise bylo asi takové, jaké by si fanoušci přáli.

Letenští nakonec těsně uspěli, nadřela se i Slavia, která bez celé řady hráčů zvítězila ve Zlíně díky Kuchtově pozdní brance. Její konkurent z Vršovic, Bohemians, může naopak smutnit, neboť s nováčkem z Hradce Králové jen remizoval.

Zápas kola

Sparta Praha - Sigma Olomouc

Zvraty, pět gólů, chyby rozhodčích. To vše přineslo první kolo v podání loňského vicemistra z Letné. Po Daňkově brance zahrávala Sparta penaltu, kterou Karlsson proměnil. Pak bylo skóre navýšeno díky Krejčího trefě a Hubníkově vlastenci, v závěru González už jen vykřesal naději.

Gól kola

1. Jan Kuchta (Slavia Praha)

Slalom Ewertona před Škodovým gólem či Tischlerův lob také rozhodně nebyly špatné, avšak ještě lépe se prosadil Kuchta, byť po trochu krkolomné akci. Sám slávistický útočník horko těžko zpracoval míč pro Oscara, jenž jej Kuchtovi vrátil a ten pěknou ranou na bližší tyč rozhodl o vítězství sešívaných.

2. Emil Tischler (Pardubice)

3. Milan Škoda (Mladá Boleslav)

Jedenáctka kola

Brankář - Vojtěch Vorel (Dynamo České Budějovice)

Ze Sparty hostující Vorel podržel Dynamo během utkání v Teplicích hned několikrát. Po necelé čtvrtině utkání skvělým reflexem zneškodnil Ledeckého tutovku, v závěru poločasu si pak poradil s unikajícím Hyčkou. Celkově si připsal šest zákroků a udržel čisté konto.

Pravý obránce - Jan Mejdr (Hradec Králové)

Krajní bek nováčka nejvyšší soutěže byl velmi aktivní a snažil se pomáhat svým spoluhráčům svými pasy. Nejprve ještě Prekop jeho centr poslal vedle, Vašulínova hlavička mu ale již vynesla asistenci. V závěru mohl sám skórovat, ale zamířil o kousek mimo.

Střední obránce - Ladislav Krejčí II (Sparta Praha)

Tradičně se vydával na výlety na útočné standardky, zhruba po hodině hry zamířil těsně vedle. Vzápětí už ale Dočkalův centr zužitkoval a přesnou hlavičkou zavěsil. V závěru pak ještě jednou pořádně protáhl Macíka.

Levý obránce - Oscar Dorley (Slavia Praha)

Jan Bořil bude mít co dělat, aby se vrátil zpět do základní sestavy. Na levé straně hýřil aktivitou a prokazoval i skvělou techniku, jen málo ho dělilo od toho, aby na začátku druhé půle otevřel skóre. Nakonec se do dějin zapsal alespoň asistencí na jediný Kuchtův gól.

Pravý záložník - Milan Petržela (Slovácko)

Zkušený křídelník se po půlhodině postaral o rozhodující branku zápasu dvou pohárových aspirantů. Jeho prudká rána byla sražená do protipohybu Knoblocha a skončila v síti. I jinak na pravé straně ukazoval, že stále neztratil svou rychlost.

Střední záložník - Emil Tischler (Pardubice)

Na začátku druhé půle to s Pardubicemi vypadalo bledě, v závěrečné půlhodině se ale zhostil role lídra právě Tischler. Ten si nejprve naběhl na Slámův dlouhý balón a přeloboval gólmana, poté si naběhl na Čelůstkův centr a hlavou srovnal na konečných 2:2.

Střední záložník - Miroslav Káčer (Viktoria Plzeň)

Nejvíce se zaskvěl v osmadvacáté minutě, kdy se dostal k Pernicově dlouhému nákopu, jenž dále poslal na skórujícího Beauguela. Kromě ofenzivních nápadů se neštítil ani zapracovat dozadu a během tří čtvrtin utkání ze sebe vydal vše.

Střední záložník - Jakub Považanec (Jablonec)

Ve středu hřiště sice nebyl příliš vidět a rozhodně se tento výkon nedá zařadit mezi ty hvězdné. Nicméně jeho poctivá práce a rozdávání přihrávek nakonec vedly k tomu, že si Jablonec ve šlágru s Baníkem připsal tři body.

Levý záložník - Ewerton (Mladá Boleslav)

Brazilský šikula byl hlavním Škodovým pomocníkem na hrotu. Krátce po obdrženém gólu mu připravil velkou šanci, po přestávce pálil těsně vedle. Nakonec se ale blýsknul při jediném boleslavském gólu, kdy po nádherném sólu pobídnul ke skórování Škodu.

Útočník - Jean-David Beauguel (Viktoria Plzeň)

Hřiště ho zejména v úvodu bylo plné, za což se mu dostalo zasloužené odměny po necelé půlhodině. Dostal gólovou pobídku od Káčera, se kterou si již dokázal poradit. O chvíli později akrobatickým způsobem asistoval na gól Řezníka.

Útočník - Milan Škoda (Mladá Boleslav)

Velmi zdařilý návrat do české ligy a debut v boleslavském dresu. Dlouho mu však štěstí nepřálo, nejprve hlavičkoval o kousek vedle, krátce po návratu ze šaten se jeho šikovný lob přes brankáře snesl na břevno. Gólu se ale po Ewertonově akci přeci jenom dočkal.

Nemělo by vám uniknout

Ošklivě se mohla pro Theodora Gebre Selassieho vyvinout jeho premiéra po návratu do české ligy. Tvrdým šlapákem jej totiž sestřelil Regino Cicilia, jenž za to také po zásluze uviděl červenou kartu.

První kontroverzní moment utkání mezi Spartou a Sigmou nastal v osmé minutě, kdy Matoušek unikal domácí obraně, přičemž jej ostrým skluzem sejmul Štetina. Podle rozhodčího šlo jen o žlutý prohřešek. Čas 0:52.

Jen o dvě minuty později se příznivci Hanáků znovu zlobili. Porti Olomouci totiž byla odpískána penalta poté, co na hranici pokutového území Zmrzlý trefil Höjera. Čas 1:07.

Smolný zápas pro Sigmu završil v závěru Roman Hubník, který nešikovným obranným zákrokem poslal balón do vlastní brány a pomohl tak Spartě zvýšit na 3:1.

Vyrovnávací gól na hřišti nováčka z Hradce vstřelili Bohemians díky krkolomné situaci před soupeřovou bránou. Obrovský závar, jehož součástí byla i tyč, skončil odrazem míče k Davidu Puškáčovi, jenž si s nastalou situací již poradil.

Podobně jako Hubník mohl dopadnout i jiný stoper, jablonecký Martinec. Ten se snažil skákavý centr odehrát ve skluzu na roh, nicméně jej netrefil zrovna šťastně a rozezvonil tyč. Čas 2:17.

Zachyceno na sociálních sítích

Komu by snad uniklo v pátek zveřejněné představovací video Michaela Krmenčíka, tak tady je:

Zjistěte si, co je variabilní symbol, a nenechte se okrást.

Dočkáme se?

Tady trenéru Vrbovi pro doplnění, kde že to ten Krmenčík skončil.

VAR v akci

Ladislav Almási se mohl hned při svém prvním soutěžním startu v ostravském dresu uvést gólem, nicméně jak se ukázalo, asistující Jaroslav Svozil byl v době zahrávání standardky v ofsajdu.

Sigma své utkání na Spartě v závěru ještě zdramatizovala, jmenovitě to byl Pablo González. Pomezní sice vinou domnělého ofsajdu zdvihl praporek, nicméně asistent u videa upozornil hlavního, že to nebylo správné rozhodnutí.

Změny v tabulce

Po prvním kole máme tabulku krásně rozdělenou na jednotlivé nadstavbové skupiny. V první šestici, která získala tři body a shodně vyhrála o jeden jediný gól, najdeme všechny pohárové účastníky a spolu s nimi ještě jihočeské Dynamo.

Další dva duely skončily nerozhodnými výsledky. Gólovější zápas byl k vidění v Ďolíčku, kde azylant z Pardubic hostil Karvinou. Tradiční vršovický rezident Bohemians mezitím uhráli plichtu v Mladé Boleslavi, nikoliv však proti tamnímu celku, ale proti Hradci Králové.

Mezi poraženými najdeme velké množství ambiciózních celků. Mladá Boleslav, Liberec a Baník určitě pomýšlí spíše na boj o poháry a v dalších kolech tedy chtějí postupovat tabulkou. U Sigmy je zlepšení otázkou, v případě Teplic a Zlína se naopak očekává tuhý boj o záchranu.