Balík zelených opatrení v oblasti klímy a energetiky nesmie ísť na úkor slovenského priemyslu, tvrdia zamestnávatelia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
svetová klíma, znečistenie
Foto: ilustračné, SITA/AP

Balík zelených opatrení Fit for 55 z dielne Európskej komisie nesmie ísť na úkor domáceho priemyslu, objemu investícií či počtu pracovných miest.

Takto na návrh legislatívnych návrhov v oblasti klímy a energetiky, ktorých hlavným cieľom je dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050, reagujú zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ).

Firmy cieľ podporujú

Firmy však zároveň v zverejnenej tlačovej správe dodávajú, že spoločný európsky cieľ podporujú a sú pripravení zaň prevziať svoj podiel zodpovednosti.

Najväčšie slovenské podniky zdôrazňujú nevyhnutnosť realizovať túto transformáciu nákladovo efektívnymi opatreniami, ktoré nielenže zabezpečia zelenú Európu, ale zároveň nepovedú k odlevu investícií, výroby, pracovných miest a v konečnom dôsledku uhlíkových emisií do tretích krajín s laxnejším pravidlami v oblasti životného prostredia. Faktom totiž podľa nich je, že Európa sa podieľa na globálnych emisiách skleníkových plynov len 8 %.

Prehlbovanie nerovnosti

Zvyšovanie ambícií únie v oblasti klímy pri neadekvátnej alebo žiadnej súčinnosti ostatných kontinentov vedie podľa RÚZ k prehlbovaniu nerovnosti hospodárskej súťaže pre slovenské fabriky v porovnaní s ich konkurenciou a zvyšuje potrebu ochrany pred rizikom tzv. carbon leakage.

„Z tohto pohľadu sú ešte niektoré návrhy komisie nedopracované a mnohé z nich by boli dosiahnuteľné iba za cenu enormných nákladov a negatívnych dopadov na podniky a niektoré skupiny občanov. Bude potrebné ich zosúladiť so zásadami cenovej výkonnosti a subsidiarity,“ upozorňuje prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

Balík obsahuje 18 dokumentov

Balík návrhov „Fit for 55“ predstavuje kľúčovú klimatickú reformu, ktorá priamo určí budúcnosť a priebeh zelenej transformácie Európy.

Celkovo obsahuje 18 dokumentov, z toho 15 legislatívnych návrhov, vrátane sprísnenia a rozšírenia systému EÚ na obchodovanie s emisiami, zavedenia mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach, revízie smerníc o zdaňovaní energie, o energetickej účinnosti a o obnoviteľných zdrojov energie, vyššej energetickej efektívnosti, či rýchlejšieho zavádzania nízkoemisnej dopravy a infraštruktúry na jej podporu a podobne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Kiraľvarga
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaRUZ Republiková únia zamestnávateľov