Slovensko - Česko

Velký pondělní souhrn: Rohan a Choupenitch zajistili české výpravě první medaile

Česká výprava získala na olympijských hrách první medaile. Kanoista Lukáš Rohan bral stříbro, šermíř Alexander Choupenitch bronz. Favoritem na cenný kov byl také biker Ondřej Cink, naděje mu ale v závodě v cross country vzal defekt zadního kola. Do osmifinále tenisového turnaje postoupily Markéta Vondroušová, Barbora Krejčíková a Karolína Plíšková, naopak obhájkyně bronzu z Ria Petra Kvitová v Tokiu skončila.

Lukáš Rohan
zdroj: ČTK/DPA/ autor: Jan Woitas

VODNÍ SLALOM

Šestadvacetiletý Lukáš Rohan ve vodním slalomu nestačil při své premiéře pod pěti kruhy jen na Benjamina Savšeka ze Slovinska, třetí skončil Sideris Tasiadis z Německa. Za vítězem zaostal o 3,71 sekundy.

Český reprezentant sice v závěrečném vystoupení nezopakoval čistou jízdu, hned na čtvrté brance si připsal dvousekundovou penalizací, ale poté již byl bezchybný a oslavil největší úspěch v kariéře.

"Je to naprosto neskutečné. Jsem strašně spokojený s tou finálovou jízdou, byla to má životní jízda. Fakt mi to vyšlo, mrzí mě úplně malinkatý šťouch. Věděl jsem o něm, ale nakoplo mě to. Jel jsem dál, vůbec jsem nezpanikařil a jsem moc rád, jak to dopadlo," rozplýval se Rohan.

ŠERM

Sedmadvacetiletý Choupenitch ve fleretu po semifinálové porážce s Cheung Ka Longem z Hongkongu, který nakonec došel až ke zlatu, zdolal v utkání o třetí místo Japonce Takahira Šikineho. Nad domácím šermířem měl bronzový medailista z mistrovství Evropy 2018 od počátku navrch a zvítězil 15:8.

Postaral se tím o historický úspěch, když po více než sto letech vyrovnal nejlepší olympijský výsledek českého šermu. Češi v historii olympijských her získali dva bronzy, o které se v roce 1908 v Londýně postarali Vilém Goppold z Lobsdorfu a družstvo šavlistů.

"Každý zápas byl strašně těžký. Je to pět zápasů. Pokaždé se musíte znova rozcvičit, znova namotivovat. Každý zápas to začíná znova od nuly a je to v jednom dni. Je to strašně náročné," líčil Choupenitch. Po duelu o bronz s ním cloumaly emoce. "Já jsem tam brečel, pak jsem se smál, teď jsem se trochu uklidnil. Vnímám stav, že jsem prázdnej, že jsem ze sebe dal úplně všechno. Opravdu jsem bojoval. Byly momenty, kdy jsem nešermoval dobře, ale vždycky jsem bojoval," řekl.

HORSKÁ KOLA

Na medaili pomýšlel i Cink, ale v předposledním kole ho těsně poté, co se propracoval na třetí místo, potkal defekt a český biker závod nedokončil. Vyhrál Brit Thomas Pidcock před Švýcarem Mathiasem Flückigerem a Španělem Davidem Valerem.

Neslavně závod skončil pro favorizovaného Nizozemce Mathieu van der Poela. Hned v prvním kole po skoku spadl, do závodu se sice ještě vrátil, ale nakonec vzdal.

SPORTOVNÍ STŘELBA

Jakub Tomeček s Barborou Šumovou nepostoupili do finále ve skeetu. Tomeček skončil po dodatečném kvalifikačním rozstřelu sedmý a boje o medaile mu těsně unikly. Šumová obsadila 14. místo.

Čechům těsně unikla skeetařská finále

TENIS

Místo v osmifinále tenisového turnaje si zajistily Barbora Krejčíková, Karolína Plíšková a Markéta Vondroušová. Vítězka Roland Garros Krejčíková porazila v druhém kole Kanaďanku Leylah Fernandezovou 6:2, 6:4. Plíšková zdolala Carlu Suárezovou ze Španělska 6:3, 6:7, 6:1.

Vondroušová zvítězila nad Rumunkou Mihaelou Buzarnescuovou 6:1, 6:2 a v dalším kole bude hrát s domácí hvězdou Naomi Ósakaovou. "Soupeřka jako soupeřka. Samozřejmě Naomi je výrazná, skvělá hráčka, má čtyři grandslamy. Pro mě to bude nová zkušenost. Půjdu si to užít," ujišťuje Vondroušová.

Ve druhém kole turnaje neuspěla pouze obhájkyně bronzu z Ria de Janeiro Petra Kvitová, která podlehla Belgičance Alison van Uytvanckové 7:5, 3:6, 0:6. Dvojnásobné vítězce Wimbledonu, která na posledních dvou turnajích vypadla v prvním kole, dělaly kvůli jejímu astmatu potíže vlhké a dusné podmínky.

"Pak už mi bohužel odešly nohy, byly jako žvýkačky. Nepohnuly se tam, kam bych pro úder potřebovala. Začala jsem více kazit, byl to začarovaný kruh a já nevěděla, jak z něj ven," popisovala Kvitová svůj marný boj.

Z turnaje překvapivě vypadly také Aryna Sabalenková z Běloruska a Polka Iga Šwiateková.

PLAVÁNÍ

Místo v úterních semifinále si v rozplavbách zajistily plavkyně Barbora Seemanová a Kristýna Horská. Jednadvacetiletá Seemanová na kraulařské dvoustovce skončila časem 1:56,38 na sedmém místě. O dva roky starší Horská v polohovém závodu na 200 metrů výkonem 2:12,21 obsadila poslední postupovou 16. pozici.

SKATEBOARDING

První olympijskou vítězkou ve skateboardingu se stala teprve třináctiletá domácí Japonka Momidži Nišijová, jež navázala na nedělní triumf krajana Juta Horigomeho. Nišijová vyhrála disciplínu street před stejně starou Brazilkou Rayssou Lealovou a o tři roky starší reprezentační kolegyní Funou Nakajamaovou.

Lealové tak těsně nevyšla šance stát se ve věku 13 let a 116 dnů nejmladší olympijskou vítězkou v historii. Tou zůstává americká plavkyně Marjorie Gestringová, které bylo při triumfu v roce 1936 v Berlíně 13 let a 269 dnů. Nišijové bude čtrnáct na konci srpna.

Soutěž skateboardistek ve streetu vyhrála teprve třináctiletá Japonka

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA

Poprvé od roku 1996 se radují z olympijského zlata sportovní gymnasté z Ruska. V soutěži družstev těsně zvítězili před domácími obhájci zlata z Ria de Janeiro Japonci. Čína se podruhé za sebou musela spokojit s bronzem.