Panorama

Česká štafeta do finále neprošla, v rozplavbě byla poslední

Finále štafet žen v závodě na 4 x 100 metrů volným způsobem bude bez Češek. Čtveřice ve složení Barbora Seemanová, Kristýna Horská, Anika Apostalon a Barbora Janíčková skončila ve své rozplavbě na posledním osmém místě a celkově s časem 3:42,40 obsadila předposlední 14. místo.

Barbora Seemanová
zdroj: ČTK/AP/ autor: Petr David Josek

Za osmými Švédkami, které se staly posledními finalistkami, zaostaly Češky o šest sekund a 47 setin. Nejlepší byly s časem 3:31,73 Australanky.

K posunu do finále by českému týmu nestačil ani výrazně vylepšený český rekord. Ten předvedly s časem 3:40,78 na mistrovství světa v korejském Kwangdžu Seemanová, Apostalon spolu se Simonou Kubovou a Annou Kolářovou a zajistily tehdy štafetě účast pod pěti kruhy díky tomu, že na světovém šampionátu obsadily 11. místo.

Naděje na úspěch skončily už v rozplavbě na 400 m polohový závod pro domácího reprezentanta Daiju Seta, který obhajoval bronz z minulé olympiády v Riu de Janeiro. Do finálové osmičky se nedostal o 32 setin a skončil devátý za Britem Maxem Litchfieldem. Nejlepší byl v novém oceánském rekordu 4:09,27 Australan Brendon Smith.