Ralex-Sport na Bohemce a Rallye Weiz

Závodní tým Ralex-Sport má za sebou velice náročných sedm týdnů, v kterých se zúčastnil celkem pěti závodů.

Druhý červencový víkend nás čekala domácí soutěž. Rally Bohemia 2021 začala v pátek divácky atraktivní Gladiator show v Sosnové, která se ale do závodu nezapočítávala. V hodnocení dvoukolek získala naše posádka David Štefan s Ondrou Vichtorou druhé místo.

Dlouho jsme nevěděli, jestli vůbec na Bohemce odstartujeme, protože poloosa na Rally4 byla ještě na začátku sezóny nedostatkové zboží. Naštěstí se podařilo dát Pedra dohromady a my v sobotou mohli vyrazit do 9 RZ a byly opravdu náročné. Na RZ4 nás postihl defekt levé přední pneumatiky. „Napřed jsme mysleli, že pojedeme dál, že to není tak vážné, ale pak se ukázalo, že je to defekt a zula se guma. Bohužel v místě, kde to nešlo udělat a museli jsme na tom asi kilometr jet. Samotná výměna byla rychlá, ale v cíli RZ to byly téměř 3 minuty v rámci dvoukolek,” přibližuje problémy Ondra. David pokračuje: „Najít motivaci pokračovat po velké ztrátě bylo těžké, ale rally končí až na cílové rampě. Závod jsme si nakonec užili, svezli jsme se po dvou kolech, málem porovnali svodidla a pěkně se proběhli, když nám Pedro nechtěl startovat, RZ byly nádherné a umístění ve finále velice dobré.“ Cílovou rampu kluci projeli 25. absolutně, 21. MČR, 7. ve dvoukolkách, třetí v Peugeot Rally Cup CZ a v třídě 5.

V sobotní etapě startovali také naši Adámci v rámci Čermák a Hrachovec Opel Adam Cup, když se Bohemka jela jako náhrada za zrušenou Příbram. V konečném pořadí obsadil Honza Pilař s Michalem Cibulkou druhé místo. Dominik Šulc s Ondrou Pickou si třetím místem vyjeli první pódium v rámci cupu. A brambora tentokrát padla na Toma Arnošta s Frantou Kubů. Dominik s Ondrou jeli i v neděli. Bohužel na RZ Klášter v odbočení vjeli do vytahaného písku a auto se vypakovalo do pole, kde prorazili chladič. I to se bohužel stává, ale rozhodně to nezkazilo radost ze sobotního úspěchu.

To byla 48. Rally Bohemia.

A protože máme tento rok akčnější, hned následující víkend jsme se v rámci reprezentace zúčastnili Rallye Weiz, kde jelo o další body do Central Rally Trophy – FIA European Trophy.

Závod hostilo hlavní město východního Štýrska a náš tým tentokrát prezentovala posádka David Štefan a Josef Král. Spolu s FIA Evropským mistrovstvím historických vozidel činilo startovní pole 84 účastníků z 4 evropských zemí, kteří se sešli již ve čtvrtek na slavnostním startu uprostřed města. Nespočet fanoušků motoristického sportu nadšeně využilo příležitosti obdivovat auta zblízka, popovídat a vyfotit se závodníky, poté co loňská Rallye Weiz byla zrušena.

Páteční etapa s 6 RZ se odjela za slunečného počasí, ale již na RZ1 dostala naše posádka náhradní čas v důsledku havárie jednoho z předních vozů. Na Rallye Weiz jsou tradičně proměnlivé podmínky. Druhá etapa s 8 RZ tak začala předpovídaným hustým deštěm, který měl velký vliv na průběh dopolední sekce a zamíchal i s pořadím v první desítce. Do odpolední závěrečné sekce kluci v dvoukolkách vjížděli s půlminutovým mankem na dosud vedoucího domácího jezdce Rolanda Stengga s Opel Corsa Rally4, který však hned v RZ11 udělal chybu a nahradil ho Michael Röck na stejném voze. Toho se na předposlední RZ podařilo stáhnout, když David s Pepou nezajeli ve dvoukolkách horší než druhý čas v RZ.

Slavnostní cílovou rampu přejeli jako první ve dvoukolkách a kategorii ERT2 v rámci Central Rally Trophy, kde si tím David utvrdil průběžné první místo šampionátu. V Central Rally Trophy obsadili 9. místo a absolutně 13. místo. Díky vyhrané poslední RZ, která se jela jako power stage s bonusovými body, se David s Pepou dostali i do průběžného vedení v Austrian 2WD.

David hodnotí závod následovně: „Do závodu jsme vstoupili celkem opatrně s cílem hlavně dojet a sbírat body do ERT. Hodně nás zaskočilo, jak jsou tamní asfalty kluzké i za sucha. Na výsledky jsme se prvně podívali až po poslední rztě a byli příjemně překvapeni druhým místem ve 2WD. Na sobotu byl plán pokračovat ve stejném tempu, a hlavně neudělat žádnou hloupou chybu. Přeci jenom těch míst, kde se to dalo rozbít bylo dost. V sobotní dopolední sekci to nakonec byl hlavně boj o přežití, kluzké asfalty za mokra připomínaly spíš led. Občas to byla celkem divočina, ale podařilo se nám vyvarovat větších chyb a ztrát. Po projetí cíle poslední RZ jsem se konečně dozvěděl výsledky a byl jsem hrozně překvapený a šťastný. Velkou radost mi udělaly přicházející zprávy s gratulacemi, nečekal jsem, že to vůbec bude někdo sledovat :) Závěrečná sprška šáňa od našich skvělých mechaniků na cílové rampě bylo krásné zakončení úspěšného tažení.”

A nebyli bychom to my, abychom Vás i tento týden někam nepozvali. Tentokrát to bude Příbram, kde končí roadshow Peugeot Emotion Day. Máte poslední šanci na simulátoru Xseries 208 vyhrát vstup a ubytování na Barum Czech Rally Zlín 2021 včetně svezení s Davidem v Pedrovi. Před Barumkou se ještě uvidíme na Rally Fulnek Odry 2021, kde se na místě navigátora objeví opět David Krofta.

Díky všem, kteří jsou v tom letos námi – Autoklub České republiky, Peugeot Rally Cup CZ, AK PKK, Auto Čako, AV car, BBA GROUP, Karo inženýrské sítě s.r.o., Motul, Onlinetestovani.cz, Stavební chemie Švehla, VÁLA Velkoobchod stavební chemie s.r.o.