Branky, body, vteřiny

Tyčkařka Švábíková, výškař Štefela a štafeta čtvrtkařek vyhráli ME do 23 let

Tyčkařka Amálie Švábíková, výškař Jan Štefela a štafeta českých čtvrtkařek ovládli mistrovství Evropy atletů do 23 let. Švábíková zvítězila v Tallinnu ve svém letošním maximu 450 centimetrů a vylepšila stříbrnou příčku z předloňského šampionátu této věkové kategorie v Gävle. Štefela skočil 220 centimetrů a překonal o dva centimetry svůj dosavadní osobní rekord. Čtvrtkařky Lada Vondrová a Barbora Malíková, které v sobotu obsadily první dvě místa v individuálním závodě, slavily ve štafetě s Nikoletou Jíchovou a Barborou Veselou.

Amálie Švábíková
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Matti Matikainen

Pro českou výpravu získali další medaile po sobotním úspěchu čtvrtkařek Lady Vondrové a Barbory Malíkové, které obsadily první dvě místa.

Ziskem titulu navázala Švábíková na tři roky starý triumf na juniorském mistrovství světa. Jednadvacetiletá atletka USK Praha má ve sbírce také bronz z evropského šampionátu dorostenců v roce 2016.

Ve finále Švábíková jako jediná zdolala 450 cm a porazila o pět centimetrů Britku Molly Cauderyovou. Dva pokusy na 455 a jeden na 460 cm už svěřenkyni trenéra Pavla Berana nevyšly.

"Jsem nadšená, nečekala jsem to. Přála jsem si mít alespoň medaili, ale věděla jsem, že ta soutěž je hrozně našlapaná. První místo je neskutečné," uvedla na webu atletického svazu.

"Soutěž byla strašně dlouhá. Jsem ráda, že už je to za mnou. Dneska jsem měla i na víc, mrzí mě ten poslední pokus, který jsem už nezkusila dokončit. Ale byla jsem už hrozně unavená," řekla Švábíková.

Dvacetiletý Štefela uspěl v boji s jedenácti soupeři, z nichž většina měla lepší osobní rekordy než on. Ukrajinec Oleh Doroščuk a Belgičan Thomas Carmoy už dokonce skočili 228 cm.

"Doteď nechápu, co se stalo. Nemůžu uvěřit, že jsem vyhrál. Je to něco neskutečného," radoval se Štefela.

Plzeňský závodník sice opravoval na úvodních dvou výškách 210 a 214 cm, ale na dalších dvou byl bezchybný.

Zkoušel i 223 cm, ale po jednom pokusu soutěž ukončil. Za ním se podělili o stříbro Francouz Nathan Ismar a Ital Manuel Lando výkonem 217 cm.

Čtvrtkařskou štafetu rozběhla výborně vítězka sobotního závodu Vondrová a předávala na prvním místě.

Jíchová s Veselou vedení neudržely, ale Malíková na posledním úseku předvedla drtivý finiš. Do cílové rovinky vbíhala jako čtvrtá, soupeřkám z Francie, Polska a Německa však v posledních metrech nedala šanci.

"Hnali mě diváci, hnaly mě holky, že běžely úplně úžasně. Držely to, co jsme měly. Poslední stovka byla už za odměnu, protože jsem věděla, že je předběhnu," uvedla Malíková, místo které v dopoledním rozběhu nastoupila Věra Holubářová.