NOVINKA: Black Dragon Ultra Stim Pre-workout
Ode dneška v prodeji. Tohle chcete zažít! Více zde.

Mistrovství ČR v silovém trojboji dorostu, juniorů a masters 2021 - reportáž a fotografie

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství ČR
v silovém trojboji dorostu, juniorů a masters 2021
- výsledky

V sobotu 3. července 2021 se v Plzni konal 29. ročník Mistrovství České republiky v silovém trojboji dorostu, juniorů a masters (EQ). Organizačním týmem byl Výkonný výbor ČSST, po vzoru mezinárodních šampionátů. Sbor rozhodčích byl na tuto soutěž zvolen následovně: postranními rozhodčími byli Jan Filo a Hana Takáčová, hlavním rozhodčím byl Stanislav Krček. Dohled nad celou soutěží jsem měla já, Petra Švadlenková, jako delegát.

V dorostenkách se bohužel účastnily pouze dvě závodnice. Denisa Turková zvítězila v kategorii do 52 kg výkonem 220 kg, kterým vyhrála i absolutní pořadí dorostenek. V kategorii do 63 kg brala zlato Anna Marková za 242,5 kg. Juniorky byly také dvě. V kategorii tak získala první místo Tereza Matoušková, nazvedala 167,5 kg. Renata Šimonová zvítězila v kategorii do 76 kg, když dosáhla 245 kg, brala zlato i v absolutním pořadí juniorek. Kromě Denisy reprezentující TJ Viktorie Bohumín byla ostatní děvčata z oddílu SK Zlobr. Dorostenců přijelo soutěžit sedm ve třech váhových kategoriích. V kategorii do 74 kg zvítězil Tomáš Sladký z TJ Sokol Vejprnice. V součtu nazvedal 437,5 kg. Tomáš Zahradníček z Powerlifting DK získal zlato s 517,5 kg celkem, to mu zajistilo i výhru v absolutním pořadí. V kategorii do 105 kg vyhrál se 430 kg David Cízl z TJ Sokol Vejprnice.

Juniorů bylo více, soutěžilo proti sobě dvanáct závodníků v šesti kategoriích. V kategorii do 74 kg vyhrál Sebastian Oláh z TJ Sokol Vejprnice, dokázal nazvedat výkon 492,5 kg. Talentovaný Jakub Pelikán získal zlato v kategorii do 83 kg, reprezentuje Powerlifting Jihlava. Předseda oddílu prozradil, že Jakub se závody ve vybavení teprve začíná. A vedl si výborně. Zvládl 285 kg ve dřepu, 172,5 kg v bench-pressu a 260 kg v mrtvém tahu. V kategorii do 93 kg exceloval Ondřej Šíp, který je prvním rokem junior. Ve dřepu vytvořil nový národní rekord s hodnotou 316 kg. V bench-pressu zvládl 200 kg a nový rekord stanovil i v mrtvém tahu, a to 293 kg. Snažil se jej překonat již v druhém pokusu, kde měl ale nepříjemný pád a pokus nezvládl. Tím se však nenechal zastrašit a třetím pokusem rekord lehce překonal. Ondřej vyhrál i absolutní pořadí juniorů, protože jeho výkon ve Wilksových bodech byl 509,99. Se 710 kg bral zlato Martin Maršík v kategorii do 105 kg, reprezentuje oddíl Powerlifting School. Martin Prokop, vítěz kategorie do 120 kg, měl brilantní výkon 325 kg na dřepu, 250 kg v bench-pressu a 275 kg v mrtvém tahu. V součtu tedy Martin nazvedal 850 kg. Myslím, že předseda Doplnejch powerlifting David Lupač může být se svým svěřencem spokojen. V nejtěžší váhové kategorii nad 120 kg vyhrál Denis Kurečka, kde tréninkově nazvedal 530 kg.

Muži masters přijeli pouze čtyři v kategorii masters I a tři v masters II. V kategorii masters I do 83 kg vyhrál Martin Turek, zkušený závodník TJ Viktorie Bohumín, nazvedal 610 kg. V kategorii do 93 kg stačily pouze čtyři pokusy Václavu Patočkovi k vítěznému výkonu 725 kg, závodí za oddíl TJ Sokol Rosice. V kategorii nad 120 kg vyhrál Jaroslav Šoukal z TJ Sokol Vejprnice pouze třemi pokusy. Získal 890 kg a tím i elitní mistrovskou třídu a zlato v absolutním pořadí masters I. V masters II v kategorii do 83 kg zvítězil rosický Ivo Brázda, celkem získal 580 kg, což mu zajistilo i absolutní výhru. V kategorii do 105 kg bral zlato Jan Heto, taktéž z TJ Sokol Rosice, výkonem 580 kg.

Pro rozhovor jsem si vybrala juniora Martina Prokopa z Doplnejch powerlifting, vítěze kategorie do 120 kg a stříbrného v absolutním pořadí. Dále jsem oslovila Iva Brázdu, vítěze kategorie masters I do 83 kg a zlatého z absolutního pořadí. Reprezentuje oddíl TJ Sokol Rosice a je zároveň rozhodčím.

Martin Prokop

S umístěním na soutěži jsi, předpokládám, spokojený, ale jsi spokojený i se svými výkony? Měl jsi jiné představy, nebo jsi je dokonce předčil?

S umístěním samozřejmě spokojený jsem a s výkony v zásadě taky. I přes drobná zranění, která mě v průběhu přípravy doprovázela, jsem dokázal navýšit osobák v totalu o 60 kg, což je jednoznačně úspěch.

Vzhledem k tomu, jak dlouho byl uzavřen fitness sektor, komplikovalo ti to cvičení, nebo ses zařídil jinak?

Stejně tak jako většině ostatních závodníků mi celá tahle situace téměř znemožnila se připravovat. O to víc jsem spokojený s výsledkem.

Dá se vůbec říct, jestli tě více baví soutěže RAW, nebo s vybavením?

Samozřejmě, RAW je jen trénink na equipped závody. (smích)

Máš nějakou představu, kam až bys chtěl posouvat svoje výkony? Myslím nějakou tvoji magickou, vysněnou hranici výkonu.

Vůbec ne, trojboj podle mě nemá žádné limity, každý závodník se jen musí rozhodnout, kolik času a úsilí je ochotný pro tenhle sport obětovat.

Jaké máš další sportovní plány?

V následujících dvou měsících mě čekají dva mezinárodní závody - ME a MS. To je teď plán číslo jedna.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.

Ivo Brázda

Jak jsi spokojený se svým závodním výkonem?

S výkony jsem byl docela spokojen, i když vím, že ve dvou disciplínách (dřep a mrtvý tah) nebyla ještě forma taková, jakou jsem chtěl mít v době konaných závodů.

Jak dlouho ses na soutěž připravoval a komplikovala ti pandemie přípravu?

Příprava na závody byla cca osm týdnů, což bylo samozřejmě ovlivněno pandemií, kvůli které jsem se musel alespoň zčásti připravovat za zvláštních podmínek ve své garáži a s několika málo činkami.

Vím, že jsi dlouho nesoutěžil, myslím, že teprve loni ses k závodění vrátil, co tě přesvědčilo a jak dlouho před tím jsi soutěžil?

Soutěžím již od roku 1994, ale samozřejmě vždy záleželo, jak mi přípravu narušilo mé zdraví, protože jsem měl během mé kariéry v silovém trojboji i několik vážných úrazů. Po jednom z úrazů na levé ruce již nemohu řádně uchopit činku, a tak jsem si musel dát několik let přestávku. Protože jsem se ale naučil držet ruku v pěst s větší váhou i s tímto handicapem (bez funkčního nervu ulnaris), tak jsem se k závodění vrátil.

Také jsi před dvěma lety začal na soutěžích působit jako rozhodčí. Cítíš se lépe jako závodník, nebo raději už posuzuješ závodníky ty?

Cítím se velmi dobře na jakýchkoli soutěžích jako závodník i jako rozhodčí.

Mé sportovní plány vždy byly ovlivněny tím, jestli jsem se mohl připravovat na závody zdráv a bez zranění, a pokud by mi zdraví sloužilo, tak bych v budoucnu chtěl udělat český rekord v mrtvém tahu.