(0:0, 1:1)

Reportáž

Italové slaví postup do finále (© AFP)

Itálie po penaltách vyřadila Španělsko a je prvním finalistou ME

Prvním finalistou evropského šampionátu se stala Itálie, která sice proti Španělsku ve druhém poločase neudržela vedení, nakonec ale lépe zvládla penaltový rozstřel. Rozhodující penaltu proměnil Jorginho...

Itálie svádí se Španělskem souboje na té nejvyšší úrovni poměrně pravidelně a také dnes se museli fotbaloví nadšenci na bitvu těchto dvou mocností opravdu těšit. Šlo totiž o samotné finále. Manciniho svěřenci zatím působili na turnaji poměrně suverénně, jenže minule ztratili jednoho ze svých tahounů, zraněného Leonarda Spinazzolu. Španělé zatím zachraňovali postup spíš až na poslední chvíli, ale síla jejich kádru dávala tušit, že to Italové ve Wembley nebudou mít jednoduché.

Trenér Enrique je zřejmě pravidelným čtenářem Eurofotbalu, neboť vyslyšel kritiku mnohých uživatelů namířenou proti Moratovi a nechal jej na lavičce stejně jako Morena. Na hrot radši postavil křídelníka Oyarzabala. A tahle změna Italy viditelně zaskočila. V první šanci se sice ocitl Manciniho celek, když Nicoló Barella pálil po rychlé akci do tyče, jenže jednak byl v ofsajdu a jednak hned poté převzali kompletní dominanci nad utkáním Španělé.

Ferrán Torres a Dani Olmo, to byla dvě tykadla, kol nichž se menší španělské kola točila. A když se tenhle kolotoč neustálých krátkých nahrávek roztočil, tak italská obrana chvílemi nevěděla, kam dřív. Dani Olmo dostal ve vápně Italů hned dvě příležitosti zakončit, jenže Donnarumma jeho krásnou ránu bravurně lapil.

Jeden útok za druhým roztínal italský střed. Pravda, před vápnem se hradba Chielliniho obranné linie zase zpevnila, takže Donnarumma nemusel řešit nic náročného, ale prim hráli Španělé.

Proto bylo trochu překvapením, že právě Italové měli k prvnímu vstřelenému gólu blíž. Konkrétně ve 45. minutě, kdy se míče za vápnem chopil Insigne. Počkal si na náběh kolegy Emersona, který zkusil z úhlu vypálit, ale trefil jen břevno!

Po změně stran se obě jedenáctky chvíli zase zahřívaly do provozní teploty, až v 58. minutě prásknul do balonu Oyarzabal a Donnarumma musel pohledem kontrolovat trajektorii jeho rány. Italská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Stačily dvě minuty. Ciro Immobile se totiž hnal za míčem a sice ho nedostihl, ale obrana odvrátila míč před vybíhajícím Simónem jen k Federicu Chiesovi. Stále slavnější syn slavného otce se dostal k míči, zacílil a zpoza obránce vyslal krásný obstřel k tyči - 1:0.

Oyarzabal si dnes vysloužil titul největšího paliče utkání, protože ani obrovskou šanci v 65. minutě nevyužil. Naběhl si do vápna na krásný oblouček za obranu, jenže na balon těsně nedosáhl! Nebylo by to ale Španělsko, aby si nechalo ujít šanci hrát prodloužení. Na tuhle pasáž se hráči výběru Furia Roja stávají experty a dnes to platilo znovu.

Do konce utkání zbývalo deset minut, když srdce italských fandů přestalo bít. Dani Olmo rozjel rychlou akci středem, Álvaro Morata se jako střídající spasitel zjevil po jeho narážečce za obranou a Olmo mu tam do běhu propasíroval míč přes Chielliniho. Snajpr Juventusu si počínal chladnokrevně a střelou do protipohybu Donnarummy srovnal!

Šlo se do prodloužení. Jenže to nenabídlo ani jednu branku potřebnou k rozuzlení tohoto utkání. Španělsko bylo živější, jeho hráči víc chtěli a snažili se neustále vymýšlet cestu k Donnarummovi. Italové byli viditelně unavení a jediná trefa Berardiho nemohla pro jasný ofsajd platit. S přibývajícím časem bylo stále jasnější, že oba týmy chtějí dohrát utkání do penalt.

Ani 120 minut nerozhodlo, takže vznikla klíčová otázka: Simón nebo Donnarumma? A to už je vždycky loterie. Italové ji nezačali nejlépe, Locatelli neproměnil. To samé se ale stalo i Olmovi. Nakonec tak rozhodlo duo Morata - Jorginho. Jelikož španělského forvarda vychytal Donnarumma a Jorginho se nemýlil, prvním finalistou se stali Italové!

Autor: Ondřej Pražák