MS 2021, krátká trať: Dvě české ženy v TOP 10

6.7.2021 Petr Klimpl

MS v orientačním běhu pokračuje ve Smržovce závodem na krátké trati. Velmi odbře zaběhly Denisa Kosová a Adéla Indráková, které obsadily 8. a 9. příčku.

Závodníky čekaly v dopolední kvalifikaci i v odpoledním finále tratě v náročném horském terénu v Jizerských horách s členitým terénem, částečně bažinatým. Kopcovitý a fyzicky náročný, nadmořská výška 530 - 836 m. Strmé svahy s žulovými balvany a útesy. Viditelnost se pohybuje od velmi dobré v bukových lesích po střední ve smrkových lesích a velmi nízká v hustnících. Průběžnost je velmi dobrá v bukovém lese, částečně výrazně omezená strmostí svahů s kamenitým povrchem, v některých částech i popadanými stromy, vysokými borůvkami a houštinami. Pro závodníky byly připraveny mapy v měřítku  1 : 10 000, (E=5 m, ISOM 2017-2), autory byli Jiří Vištejn a Matěj Klusáček. Kvalifikace i finále se běžely za velkého tepla.

Kvalifikace

Tratě kvalifikace připravil Martin Janata, ženy měly délku 3.5 km s převýšením 200 m, muži pak měli parametry 3.9 km/ 265 m.

Do finále postoupili všichni favorité a také všech šest českých závodníků. Orientačně i fyzicky náročné tratě na mapě Bínův vrch důkladně prověřily všechny adepty na postup do odpoledního finále. Nikdo z favoritů se nedal zaskočit a všichni si vybojovali postup do finále, někteří z nich přitom i dost vypustili závěr a šetřili síly. V jednotlivých rozbězích kvalifikace vyhráli v mužích Kasper Harlem Fosser (NOR), Matthias Kyburz (SUI) a Lucas Basset (FRA), v ženách Sabine Hauswirth (SUI), Tove Alexandersson (SWE) a Marie Olaussen (NOR).

Všech šest českých závodníků postoupilo, v mužích z rozběhu A Tomáš Křivda ze 7. místa, z rozběhu B Pavel Kubát z 10. místa a z rozběhu C Miloš Nykodým z 8. příčky, v ženách skončily na 6. místě Adéla Indráková (rozběh A) i Denisa Kosová (B), nejlépe si vedla Jana Knapová, která v rozběhu C skončila na 4. místě.

Finále mužů

Stavitel tratí Michal Horáček připravil trať s délkou 5.4 km (převýšení 320 m), na které bylo 24 kontrol.

Orientačně náročné trati v úvodu, ale i v podstatě i v dalším průběhu, a dvouminutový interval znamenaly, že se na trati tvořily dvojice či trojice. Vítěz krátké tratě ze šampionátu v roce 2016 Švýcar Matthias Kyburz měl výborný úvod, brzy doběhl o dvě minuty Nora Eskila Kinneberga a tento tandem byl velmi rychlý, Kyburz vedl skoro po celou trať a v cíli nakonec měl poměrně velký náskok 40 sekund a časem 39:31 min. se jako jediný dostal pod 40 minut. Druhý Gustav Bergmann (SWE) hned na počátku závodu doběhl o dvě minuty Fina Miiku Kirmulu (ten skončil sedmý), tato dvojice byla velmi rychlá, ale v závěru už nestačila na Kyburze a Bergmann vybojoval stříbro. Třetí se ztrátou 47 sekund skončil Ukrajinec Ruslan Glibov, ten absolvoval trať v podstatě sám, v úvodu doběhl obhájce titulu  Nora Olava Lundanese, který ale kvůli zranění v polovině závodu odstoupil. Těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě skončil Lucas Basset (FRA) se ztrátou přes dvě minuty, "velkou bednu" si ještě vyběhli Noři Karlen Harlem Fosser (+2:07) a Eskil Kinneberg (+2:09).

Z našich závodníků se nejlépe umístil Pavel Kubát, kterého po solidním začátku doběhl v polovině trati Oleksandr Kratov (UKR) a spolu doběhli do cíle, pro Pavla to znamenalo pěkné 14. místo se ztrátou pěti minut (Pavel v cíli: "Byla to velmi náročná trať, velmi těžká podložka pod nohama. Nechal jsem tam vše. Když mě doběhl Kratov, tak jsem většinou klopýtal za ním, ale několikrát jsem mu mapově dost pomohl. Ve finále jsem se svým výkonem dost spokojen."). Miloš Nykodým (21. místo se ztrátou devíti minut) vstoupil do závodu velkou chybou na 3. kontrole, kterou nedoběhl a nechal tam 3 minuty, pak dělal řadu drobných chyb, druhou polovinu pak běžel téměř na úrovni těch nejlepších. Tomáši Křivdovi závod nevyšel. Po solidním začátku udělal velkou chybu na osmičce, pak přidal řadu dalších chyb a to stačilo je na 36. příčku se ztrátou přes 12 minut.

Finále žen

Pro ženy postavil Michal Horáček trať s délkou 4.5 km a s převýšením 260 m.

Švédka Tove Alexandersson v úvodu chybovala na 2. a 4. kontrole, pak však nasadila jinou rychlost a po řadě nejlepších mezičasů si s přehledem doběhla pro další zlatou medaili. Stříbro získala velmi vyrovnaně běžící Norka Andrine Benjaminsen 2:21 min., třetí Švýcarka Simona Aebersold byla ještě o minutu pomalejší. Čtvrtá byla další Norka Kamila Steiwer, na pátém a šestém místě skončily Švédky Sara Hagstrom a Lisa Risby.

Naše dvojice Denisa Kosová a Adéla Indráková doběhla v první desítce. Osmá Kosová chybovala na jedničce a dvojce, tam ji doběhla o dvě minuty Kamila Steiwer a spolu vytvořily velmi rychlý tandem, který Denise vynesl velmi pěkný výsledek se ztrátou pět a půl minuty na vítězku. Devátá Indráková měla podobný průběh závodu, velká chyba na druhé kontrole znamenala ztrátu dvou minut a doběhnutí o interval zpět startující Sarou Hagstrom, Adéla ji sice v průběhu závodu utekla, pak se zase spojily a doběhly do cíle spolu, Adéla na 9. příčce ztratila na vítězku o osm sekund více než osmá Kosová. A třetí česká závodnice? Jana Knapová podala excelentní výkon, na trati běžela téměř bez chyby, v cíli měla druhý nejlepší čas, pak však přišlo velké zklamání - diskvalifikace. Jana nedoběhla cca o 30 metrů pátou kontrolu, narazila kontrolu mužů a bylo po medaili a životním úspěchu...

1 Alexandersson Tove        SWE  38:12 (1)  +00:00
2 Benjaminsen Andrine NOR 40:33 (2) +02:21
3 Aebersold Simona SUI 41:33 (3) +03:21
4 Steiwer Kamilla NOR 41:35 (4) +03:23
5 Hagstrom Sara SWE 41:46 (5) +03:34
6 Risby Lisa SWE 42:10 (6) +03:58
7 Basset Isia FRA 43:40 (7) +05:28
8 Kosová Denisa CZE 43:42 (8) +05:30