1:3 pen.
(0:1, 1:1)

Reportáž

Remo Freuler (© AFP)

Odhodlaný výkon nakonec Švýcarům na postup nestačil, v penaltovém rozstřelu byli úspěšnější Španělé

Přes čtyřicet minut hráli Petkovićovi svěřenci o deseti. V prodloužení skvěle zachytal Yann Sommer, jenže jeho spoluhráči nedokázali navázat na duel proti Francii, kde proměnili všech pět penalt. Tentokrát skončil rozstřel v poměru 1:3 v jejich neprospěch. Další senzaci si tedy na konto nepřipsali a na turnaji končí. Zato Španělé slaví první postup do semifinále od vítězného turnaje v roce 2012.

Švýcaři už jednou dokázali Španělsko slavně porazit. Na úvod mistrovství světa 2010 zvítězili v Durbanu 1:0. Jenže ze skupiny paradoxně stejně nepostoupili, zatímco tým z Pyrenejského poloostrova se pak odrazil až k zisku titulu. Z pamětníků v současném kádru obou celků najdeme na každé straně jednoho - Xherdana Shakiriho (tenkrát do utkání nenastoupil) a Sergia Busquetse (odehrál hodinu). Osmifinále v podání obou reprezentací na letošním EURU rozhodně stálo za to a zvláště Nati nebylo po vyřazení Francie radno podceňovat.

Na úvodní trefu se v Petrohradu nemuselo čekat nijak dlouho. V 8. minutě rozehrávali Španělé roh. Kokeho centr propadnul až mimo vápno k Jordimu Albovi, jenž vystřelil levačkou a Denis Zakaria ve snaze odkopnout smolně tečoval balon do své sítě - 0:1. Celkem už tedy na letošním šampionátu padlo deset vlastních branek, suverénně nejvíce ze všech šestnácti, jaké se dosud na starém kontinentu odehrály.

V 16. minutě byl ve vzdálenosti nějakých osmnácti metrů od brány faulován Morata. K rozehrávce přímého kopu se postavil Koke, nicméně mířil nad břevno. Další mrzutost přišla pro výběr ze země pod Alpami ve 22. minutě, kdy musel kvůli zranění ze hřiště forvard Breel Embolo, který byl v předchozích duelech velice platným hráčem.

V minutě pětadvacáté rozehrávali svěřenci Luise Enriqueho další roh a César Azpilicueta po něm nasměroval svoji hlavičku přímo do Sommerových rukavic. Nicméně i kdyby čerstvý vítěz Ligy mistrů s Chelsea skóroval, branka by stejně nemohla platit kvůli útočnému faulu. Od rohového praporku centrovali před Unaie Simóna i Švýcaři, leč ani Elvediho, ani Widmerova hlavička se mezi tři tyče nevešla. A tak vcelku poklidné první dějství (jak co se týče předvedené hry, tak divácké kulisy) skončilo v Rusku těsným vedením Španělska.

Po změně stran se La Roja dostala do brejku, který sice přinesl zakončení, ale už před ním se mával ofsajd. Na opačné straně ohrozil vlastního brankáře letící Jordi Alba. V 52. minutě to Shariki zkusil od praporku přímo do brány. Bohužel nějaký ten metřík přeci jenom chyběl. Nedlouho poté se po Rodríguezově rohu (jak také jinak) dostal k hlavičce Zakaria. Své zaváhání vedoucí k jediné brance utkání však o malinkatý kousek neodčinil. Velká škoda pro Švýcarsko.

Krátce poté si balon ve vzduchu zpracoval Ferrán Torres, avšak do rány se mu správně postavil Haris Seferović. Mistři Evropy z let 1964, 2008 a 2012 ve druhém poločase v podstatě nepraktikovali svůj nepříjemný presing po ztrátě míče, který zároveň nedrželi na svých kopačkách tolik času, kolik se očekávalo. V 63. minutě šli hráči s bílým křížem na dresech do protiútoku, v jehož závěru Vargas prostrčil na Zubera, jemuž pokazil radost dobrým zákrokem Unai Simón.

Osmašedesátá minuta přinesla velikou chybu v defenzivě Španělska. Pau Torres a Aymeric Laporte ve vlastní šestnáctce de facto nachystali kulatý předmět pro Rema Freulera, jenž nezištně přihrával Xherdanu Shakirimu, jehož přízemní střela pravačkou zapadla přesně k levé tyči - 1:1.

V 77. minutě se odehrál další důležitý moment. Právě skluzující Freuler netakticky sejmul Gerarda Morena a rozhodčí Michael Oliver tasil rovnou červenou kartu, kterou mu za pár okamžiků potvrdili i kolegové u videa v Nyonu. Právě faulovaný fotbalista se nedlouho poté dostal do zakončení z hranice velkého čtverce, ale Yann Sommer nechal na takové děkovat.

Zbývající minuty už žádnou vyloženou příležitost nepřinesly, takže hned první čtvrtfinále došlo do prodloužení. Hned v jeho začátku poslal Jordi Alba přízemní centr z levé strany na hranici malého vápna, kde selhal Gerard Moreno, když vůbec netrefil zařízení. V 96. minutě to zkusil Jordi Alba zpoza pokutového území sám a gólman vyrážel nad břevno.

Záhy střílel Dani Olmo a jeho od Morena tečovaná střela skončila mimo. Po uplynutí sté minuty vyslal Busquets míč za obranu, kde se po nechtěném přiťuknutí od Rodrígueze dostal se střele Moreno a Sommer se vytasil s nesmírně důležitým zákrokem. Brankář Borussie Mönchenglabach musel opět do akce po Oyarzabalově ráně. A minisouboj stejných borců se opakoval i v nastaveném čase úvodní části prodloužení, opět s plusovými body pro švýcarskou jedničku.

Hráči v bílém měli proti v početní nevýhodě hrajícímu soupeři jasnou převahu. A využít ji nedokázali ani po dalším pokusu Llorenteho, který výtečně zblokoval Rodríguez. Poté se dvakrát v dobré pozici ocitnul Dani Olmo. Poprvé jej znovu vychytal Sommer, podruhé mířil mimo. Po dalším rohu si našel balon Busquets, jenže náruč strážce švýcarské svatyně byla připravena.

To samé platilo i při další šanci Gerarda Morena. Španělům se nepodařilo to, co Ukrajině proti Švédsku. To znamená, že přišel na pořad večera penaltový rozstřel, věru dramatický. Busquets, Schär, Rodri, Akandji a Vargas neproměnili, zatímco Gavranović, Olmo, Moreno a hlavně Oyarzabal ano. Tím zařídil své zemi účast mezi nejlepšími čtyřmi.

Autor: Tomáš Kordík