Švýcarsko - Španělsko 1:1, 1:3pk. Favorit zvládl drama, slaví semifinále

Autor: ČTK, iSport.cz
0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Fotbalisté Španělska porazili Švýcarsko 3:1 v penaltovém rozstřelu a jsou prvními semifinalisty mistrovství Evropy. Po 90 minutách i prodloužení se v Petrohradu hrálo 1:1.

Góly

Domácí: 68. Shaqiri

Hosté: 8. Zakaria (vl.)

Sestavy

Domácí: Sommer – Elvedi, Akanji, Ricardo Rodríguez – Widmer (101. Mbabu), Zakaria (101. Schär), Freuler, Zuber (90+2. Fassnacht) – Shaqiri (C) (81. Sow), Embolo (23. Vargas) – Seferović (82. Gavranović).

Hosté: Simón – Azpilicueta, Laporte, P. Torres (113. Th. Alcântara), Alba – Koke (90+1. M. Llorente), S. Busquets (C), Pedri (119. Rodri) – F. Torres (91. Oyarzabal), Morata (54. G. Moreno), Sarabia (46. Olmo).

Náhradníci

Domácí: Mvogo, Kobel, Mbabu, Vargas, Sow, Fassnacht, Benito, Gavranović, Fernandes, Schär, Cömert, Lotomba

Hosté: de Gea, Sánchez, Llorente, Llorente, Moreno, Alcântara, García, Gayá, Rodri, Olmo, Traoré, Oyarzabal

Saint Petersburg Stadium (Petrohrad)

Svěřenci trenéra Luise Enriqueho se dostali do vedení v osmé minutě zásluhou vlastní trefy Denise Zakariy. O hodinu později vyrovnal Xherdan Shaqiri. Od 77. minuty hráli Švýcaři bez vyloučeného Rema Freulera. Také druhý zápas obou týmů ve vyřazovací fázi dospěl do prodloužení. Španělé v něm měli převahu, ale ani přes velký tlak nerozhodli.

V penaltovém rozstřelu se za „La Roja“ prosadili Olmo, Moreno, Oyarzabal a za Švýcary pouze Gavranovic. Neproměnili Španěl Busquets a Rodri a na druhé straně Schär, Akanji a Vargas. Švýcarsko tak na rozdíl od osmifinálového rozstřelu s úřadujícími mistry světa Francouzi neuspělo.

Španělé jsou mezi čtyřmi nejlepšími celky evropského šampionátu po devíti letech. Pokaždé, když ve čtvrtfinále zvítězili, turnaj ovládli (1964, 2008 a 2012). Se třemi triumfy jsou spolu s Německem nejúspěšnější zemí na Euru.

Tým z Pyrenejského poloostrova, který v úvodu vyřazovací fáze porazil Chorvatsko 5:3 po prodloužení, si o finále zahraje v Londýně 6. července s lepším z dvojice Belgie - Itálie. Tento zápas je na programu dnes od 21:00.

Švýcaři se ve čtvrtfinále velkého turnaje představili poprvé od domácího mistrovství světa v roce 1954 a při pátém startu na Euru vůbec poprvé. Na premiérovou semifinálovou účast na mezinárodní akci si ale musí počkat.

„La Roja“ otevřeli skóre v osmé minutě, kdy Albyho střelu zpoza šestnáctky usměrnil za brankáře Sommera záložník Zakaria. Byl to už desátý vlastní gól na letošním turnaji, zatímco na předchozích patnácti evropských šampionátech v letech 1960 až 2016 jich dohromady padlo devět.

Španělé se snažili o navýšení náskoku. Koke ale z přímého kopu přestřelil a Azpilicueta po rohu hlavičkoval pouze do Sommera.

V 64. minutě Zuber z úhlu na gólmana Simóna nevyzrál, ale o čtyři minuty později se Švýcarsko dočkalo. Míč se po nedorozumění španělských stoperů Paua Torrese a Laporteho odrazil k Freulerovi, ten ho předložil zakončujícímu Shaqirimu, který v roli kapitána nahradil vykartovaného Xhaku.

V 77. minutě Freuler skluzem ostře zajel do střídajícího Morena a rozhodčí Oliver ho okamžitě vyloučil. Zápas dospěl do prodloužení a v něm Španělé od začátku dominovali, všechny jejich šance ale pochytal Sommer. Měli potom ale více štěstí v rozstřelu, přestože ho kapitán Busquets zahájil střelou do tyče. Švýcaři penaltovou suverenitu z předchozího zápasu nezopakovali, po Gavranovicově úspěchu pohořeli tři střelci za sebou a Oyarzabal rozhodl.

Španělsko natáhlo sérii neporazitelnosti na 13 utkání a potvrdilo, že se mu proti Švýcarsku daří. V 23 zápasech s ním prohrálo pouze jednou.

0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.