Francie – Švýcarsko 3:3 (4:5 pen.). Mbappé selhal, mistři světa končí

Autor: iSport.cz
7
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...

Mistři světa Francouzi v osmifinále fotbalového evropského šampionátu nečekaně podlehli Švýcarsku 4:5 po penaltovém rozstřelu. V normální hrací době i po prodloužení dramatický zápas v Bukurešti skončil 3:3. Svěřenci trenéra Vladimira Petkovice v pátečním čtvrtfinále vyzvou Španělsko v Petrohradu.

Švýcary poslal do vedení v 15. minutě Haris Seferovic. Jeho spoluhráč Ricardo Rodríguez na začátku druhé půle neproměnil penaltu. Karim Benzema poté dvěma góly v 57. a 59. minutě otočil skóre a čtvrt hodiny před koncem zvýšil Paul Pogba na 3:1. V závěru ale snížil opět Seferovic a v poslední minutě vyrovnal střídající Mario Gavranovic.

V rozstřelu uspělo všech pět švýcarských exekutorů, na straně favorizovaných „Les Bleus“ selhal pouze hvězdný útočník Kylian Mbappé, jehož pokutový kop zlikvidoval brankář Yann Sommer.

Švýcaři od začátku drželi s Francouzi krok a nepouštěli je do velkých šancí. Naopak sami v 15. minutě otevřeli skóre díky Seferovicově hlavičce po centru Zubera. Ten si připsal čtvrtou asistenci na turnaji a je v tomto směru nejlepší.

Francouzi v třetím utkání na Euru po sobě inkasovali jako první a pak dlouho neúspěšně obléhali obranný blok soupeře. Rabiot z dálky o kousek minul, větší šanci si však „Les Bleus“ do pauzy nevytvořili.

Švýcaři mohli v 55. minutě přidat druhý gól. Argentinský sudí Rapallini po zásahu videorozhodčího a kontrole opakovaného záznamu odpískal penaltu za faul Pavarda na Zubera, ale jeho spoluhráče Rodrígueze vychytal brankář Lloris.

Světové šampiony a vicemistry Evropy tento moment hodně nakopl. Mbappé ještě těsně minul, ale v 57. minutě už vyrovnal Benzema, který si zpracoval míč patičkou a chladnokrevně překonal Sommera.

Útočník Realu Madrid hned za dvě minuty otočil skóre hlavou po Griezmannově obloučku. Benzema čtvrtým gólem na turnaji dorovnal druhého nejlepšího střelce Čecha Schicka. Tabulku kanonýrů vede s pěti zásahy Ronaldo z již vyřazeného Portugalska.

Dominantní Francouzi v 75. minutě přidali třetí branku. K odraženém míči se dostal Pogba, který se blýskl výstavní střelou pod břevno. Záložník Manchesteru United se v reprezentaci trefil poprvé od finále MS 2018 s Chorvatskem.

Zdánlivě odepsaní Švýcaři se ale nečekaně vrátili do zápasu. V 81. minutě snížil druhou gólovou hlavičkou Seferovic a v poslední minutě srovnal přesnou střelou náhradník Gavranovic, jehož předchozí gól neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně mohl v nastavení rozhodnout střídající Coman, ale napálil břevno.

Prodloužení nenabídlo tak strhující fotbal jako druhý poločas, nicméně navrch měla Francie. V první části Pavarda vychytal Sommer, švýcarskou branku ve druhé patnáctiminutovce minul trápící se Mbappé a neujala se ani hlavička náhradníka Girouda.

V penaltovém rozstřelu dlouho střelci dominovali nad brankáři, po devíti proměněných pokusech za sebou ale neuspěl útočník Mbappé a „korunoval“ svůj nepovedený turnaj, během něhož nedal ani jeden gól. Francie na velkém turnaji nepostoupila do čtvrtfinále poprvé od světového šampionátu v roce 2010.

Góly

Domácí: 57. Benzema, 59. Benzema, 75. P. Pogba

Hosté: 15. Seferović, 81. Seferović, 90. Gavranović

Sestavy

Domácí: Lloris (C) – Varane, Lenglet (46. Coman, 111. Thuram), Kimpembe – Pavard, P. Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (88. Moussa Sissoko) – Benzema (94. Giroud), Mbappé.

Hosté: Sommer – Elvedi, Akanji, Ricardo Rodríguez (87. Mehmedi) – Widmer (73. Mbabu), Freuler, Xhaka (C), Zuber (79. Fassnacht) – Shaqiri (73. Gavranović) – Seferović (97. Schär), Embolo (79. Vargas).

Náhradníci

Domácí: Mandanda, Maignan, Lemar, Giroud, Tolisso, Zouma, Sissoko, Coman, Hernández, Ben Yedder, Dubois, Thuram

Hosté: Mvogo, Kobel, Mbabu, Zakaria, Vargas, Sow, Fassnacht, Benito, Mehmedi, Gavranović, Fernandes, Schär

Karty

Domácí: Varane, Coman, Pavard

Hosté: Elvedi, Ricardo Rodríguez, Xhaka, Akanji

Rozhodčí

Rapallini (ARG) – Belatti (ARG), Bonfa (ARG)

Stadion

Arena Naţională, Bukurešť

Návštěva

22 642 diváků

7

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.